Monitory

Jakość obrazu

przeczytasz w 10 min.

Wszystkie monitory były przez nas testowane za pomocą kolorymetru Eye One Display 2 przy temperaturze kolorów ustawionej na 6500K oraz jasności i kontraście, dających w efekcie optymalne 140 cd/m2.
W drugim etapie mierzyliśmy maksymalną jasność oferowaną przez każde z urządzeń (przy jaskrawości i kontraście ustawionych na 100%).

Podczas testów pracowaliśmy w systemie, oglądaliśmy zdjęcia, puszczaliśmy filmy i od czasu do czasu (ale zdecydowanie zbyt często ;) graliśmy w Counter Strike: Source. Jeśli dostrzegliśmy coś niepokojącego lub interesującego, natychmiast o tym pisaliśmy.

Tabela optymalnych ustawień, temperatur kolorów, maksymalnej jasności oraz czasu reakcji:

Model:
Belinea
1980S1
iiyama
X486S-B1
NEC
90GX2 Pro
LG
L1900J-BF
Samsung
940FN
Optymalne ustawienia
dla luminancji ~140 cd/m2

Jaskrawość: 55
Kontrast: 55

Jaskrawość: 62
Kontrast: 62

Jaskrawość: 33
Kontrast: 33

Jaskrawość: 42
Kontrast: 42

Jaskrawość: 68
Kontrast: 68
Rzeczywista temperatura kolorów przy ustawionej 6500K


7100K

6000K

6900K

8900K

7800K
Maksymalna jasność matrycy zmierzona
(producenta)
274 cd/m2

(320 cd/m2)
213 cd/m2

(300 cd/m2)
446 cd/m2

(400 cd/m2)
289 cd/m2

(300 cd/m2)
220 cd/m2

(270 cd/m2)
Czas reakcji zmierzony
(produnceta)
~8-10 ms

(8 ms)
~14-16 ms

(8 ms)
16-20 ms

(2 ms)
~8-10 ms

(2 ms)
~10-12 ms

(8 ms)

Producenci tradycyjnie podawali przesadnie optymistyczne czasy reakcji. Zostały one w miarę poprawnie przedstawione w specyfikacjach Belinei, Samsunga i iiyamy. NEC oraz LG dość optymistycznie podawali 2 milisekundy dla swoich monitorów, podczas gdy w rzeczywistości bezwładność tych matryc jest o rząd wielkości większa. Przyjdzie nam zapewne poczekać jeszcze kilka lat, aż ujrzymy LCD, którego czas reakcji choć trochę przybliży się do rzeczywistych 2 milisekund.


Belinea ma bardzo dobry obraz, co jest zasługą matrycy Premium MVA. Składają się na to soczyste kolory, dość duża jasność maksymalna i dobry kontrast. Równomierność podświetlenia jest dobra, choć miłośnicy głębokiej czerni nie będą zachwyceni - wpada ona w wyraźny fiolet, a do tego na ciemnym tle widać lekkie odblaski w rogach ekranu.

Kąty dobre, lepsze niż w matrycach TN. Czas reakcji godny odnotowania - równie niski, co w LG, który ma naprawdę szybką matrycę. Dzięki temu monitor sprawdzi się w grach i filmach.

1980S1 nie obsługuje niestety specjalnych trybów zwiększania kontrastu (jak F-Engine, czy MagicBright), ale dzięki dobrym parametrom radzi sobie bez tego.


Odblaskowa matryca TN Wide Angle w iiyama wyświetla wyjątkowo ładne i soczyste kolory - nieco ładniejsze niż NEC, minimalnie gorsze niż Belinea, porównywalne z Samsungiem. Niestety przy gradientach widać, że matryca nie jest w stanie wyświetlić pełnej balety barw - widoczne są charakterystyczne "paski".

Czerń na tym monitorze prezentuje się bardzo ładnie - ustępuje tylko LG - jest ciemnoszara, bez fioletowego odcienia, jak w pozostałych monitorach. Odblaski świetlówek są niedostrzegalne, choć na czarnym tle, jak u większości matryc dają o sobie znać słabe kąty. Patrząc z boku na ekranie widać wówczas liczne jasnoszare plamy.

Czas reakcji dość duży, ale mniejszy niż u NECa, który ma podobną matrycę. Kąty jak na TN, bardzo przyzwoite.

Dzięki dobrym kolorom i relatywnie dobremu czasowi reakcji, monitor sprawdzi się zarówno w pracy, jak i grach, czy multimediach. Trochę brakuje specjalnego trybu wzmacniającego kolory, choć matryca ma na tyle dobry kontrast i kolory, że może się bez tego obyć.


Obraz na monitorze NEC prezentuje się świetnie, biorąc pod uwagę, że to "tylko" TN+Film. O tym, że to TN zdradzają kolory. Po pierwsze ich niepełna paleta i widoczne przejścia pomiędzy gradientami, a po drugie kiepskie odwzorowanie odcieni czerwonego i żółtego. Jeśli natomiast chodzi o kąty, czerń i czystość bieli, jest naprawdę dobrze. Po części jest to zasługa odblaskowej matrycy (glare), dzięki której barwy są bardzo (so)czyste.

Jasność i kontrast można obniżyć do bardzo niskiego poziomu - co nie przeszkadza monitorowi osiągać aż 446 cd/m2 przy maksymalnych ustawieniach. Świetlówki są na tyle wyważone, że nawet podczas dłuższej sesji przy tym monitorze nie męczą się oczy.

90GX2 Pro szczególnie wiernie odwzorowuje kolor zielony - jest on bardzo soczysty. Z pozostałymi barwami podstawowymi RGB nie jest już tak świetnie (zwłaszcza z czerwonym), ale i tak generalnie monitor robi wrażenie - choć np. skóra wygląda na nim dość blado.

Kąty są prawie równie dobre, jak w testowanym Samsungu 940FN z matrycą PVA - a więc jak na TN robią wrażenie. Czerni niewiele brakuje do ideału, choć widać, że to bardzo ciemny fiolet. Na szczęście białe odblaski świetlówek niemal tu nie występują - chyba, że patrzymy na ekran z boku - wtedy czerń przechodzi w jasno-szaro-fioletową maź. Na białej planszy testowej jest również bardzo dobrze - zdarzają się jedynie minimalne przyciemnienia w rogach ekranu.

Czas reakcji NECa jest niestety taki sobie - około 16-20 ms, a to za sprawą ciągnących się białych smug, które wyraźnie widać np. w grze Counter Strike. Nie na tyle, aby utrudniały grę, tym niemniej są widoczne.

Monitor paradoksalnie najlepiej sprawdzi się w pracy - dzięki bardzo czystym kolorom, będącym zasługą odblaskowej powierzchni. Można też używać go do filmów i gier, pod warunkiem, że przyzwyczaimy się do charakterystycznych efektów związanych z dość kiepskim czasem reakcji.LG ma najsłabsze kolory ze wszystkich testowanych tu monitorów i wydają się być relatywnie najmniej nasycone. Za to patrząc na czarną planszę testową byliśmy pod wrażeniem - zdecydowanie najgłębsza czerń ze wszystkich testowanych monitorów - do plazmy niewiele jej brakuje. Nawet podczas patrzenia pod kątem nie pojawia się zbyt wiele odblasków.

Poza tym, kąty widzenia są relatywnie najsłabsze, choć tylko nieznacznie gorsze od iiyamy, czy NECa. Z równomiernością podświetlenia nie jest źle, ale też mieliśmy wrażenie, że na jasnym tle lewa część ekranu miała minimalnie inny odcień niż prawa.

Monitor obsługuje F-Engine - do wyboru jest kilka profilów (Kinowy, Tekstowy, Użytkownika), z których najsensowniejszy jest tylko ten pierwszy - mocno zwiększa kontrast i jasność obrazu podczas oglądania filmów. Tekstowy jest zdecydowanie zbyt jasny i bardziej przeszkadza niż pomaga w czytaniu - a przyciemnić się go w żaden sposób nie da, bo tryb F-Engine jest wówczas natychmiast dezaktywowany.


Samsung jest generalnie dość ciemnym monitorem, co potwierdza stosunkowo niska wartość zmierzonej przez nas maksymalnej jasności - jedynie 220 kandeli na metr kwadratowy. Lepiej nadaje się przez to do pracy - jeśli ktoś spędza przed komputerem długie godziny. Z drugiej strony, ograniczona jasność może trochę przeszkadzać w filmach i grach - ale od czego funkcje MagicBright i MagicColor.

Jeśli chodzi o podświetlenie - o ile na białej planszy testowej nie zauważyliśmy większych nierównomierności, o tyle na czarnej było niezbyt dobrze. W lewym górnym rogu ekranu dostrzec można stosunkowo duże odblaski, które mogą uprzykrzyć na przykład oglądanie filmów.

Czerń na monitorze nie jest za głęboka i bardziej przypomina kolor ciemnofioletowy. Do tego patrząc na ekran trochę z boku ten ciemny fiolet przechodzi w swoistą fioletowo-niebieską poświatę.

W kwestii kolorów, już na pierwszy rzut oka widać, że mamy tu do czynienia z porządną matrycą PVA. Kolory są dobrze odwzorowane , nie ma mowy o widocznych przejściach w odcieniach szarości. Mimo to ekrany TN czasem potrafią zaskoczyć, nawet w porównaniu z PVA. NEC oraz iiyama z odblaskowymi ekranami zadziwiały nas lepszą czernią i głębszą, żywszą zielenią. Miały za to gorszą paletę barw i mniej soczyste inne kolory.

Kąty widzenia są dobre, ale po matrycy PVA można było się spodziewać czegoś więcej - zwłaszcza na wspomnianym czarnym tle.

Czas reakcji również dobry - 10-12 milisekund to może nie rewelacja, ale osiągi powyżej przeciętnej. W bardziej dynamicznych sytuacjach, np. podczas gry w Counter Strike: Source uwidacznia się pewna słabość matrycy - lekkie, białe smugi wokół szybko przemieszczających się obiektów.

Podsumowując jakość obrazu - świetna do pracy, bardzo dobra do zdjęć i grafiki, trochę gorsza w grach i filmach. 

Model:
Belinea 1980S1
(Premium MVA)
iiyama X486S-B1
(TN Wide Angle)
NEC 90GX2 Pro
(TN + Film)
jasność:
4/5
3/5
5/5
kontrast:
5/5
5/5
4/5
kolory:
5/5
4/5
4/5
równomierność:
4/5
5/5
4/5
kąty:
5/5
4/5
4/5
czas reakcji:
4/5
4/5
3/5
Ogólnie
jakość obrazu:
5/5
4/5
4/5

 

Model:
LG L1900J-BF
(TN)
Samsung 940FN
(PVA)
jasność:
4/5
3/5
kontrast:
4/5
4/5
kolory:
3/5
5/5
równomierność:
4/5
4/5
kąty:
3/5
5/5
czas reakcji:
5/5
3/5
Ogólnie
jakość obrazu:
4/5
4/5