Monitory

Menu OSD. Jakość obrazu. Podsumowanie

przeczytasz w 4 min.

Menu OSD

Menu w L1953TR jest trochę niewygodne. Wynika to przede wszystkim z tego, że po poszczególnych opcjach nie można nawigować w górę i dół. Kiedy już wejdzie się do jednego z podmenu, można jedynie przesuwać się w dół. W przypadku pomyłki nie można się cofnąć, trzeba wracać do menu głównego lub przechodzić od nowa całe menu - można się do tego przyzwyczaić, ale z intuicją nie ma to wiele wspólnego. Trochę zdziwiło nas również to, że jedno z możliwych ustawień temperatury kolorów w menu jest nieopisane.

Zaletą menu jest za to fakt, że podobnie jak w innych monitorach LG wyprodukowanych na przestrzeni ostatnich lat, istnieje możliwość ustawienia języka polskiego.

Oprócz głównego menu monitor skrywa jeszcze jedno - F-Engine, służące do aktywacji specjalnej funkcji wzmacniania kontrastu i nasycenia kolorów. Wchodzi się do niego wciskając jeden z przycisków z boku monitora. Mamy wówczas do wyboru kilka trybów - Movie (do filmów), Text (do czytania), User (użytkownika - można zdefiniować kilka parametrów) oraz Normal (tryb F-Engine wyłączony).

F-Engine działa nieźle, choć akurat na L1953TR prezentuje się nieco gorzej niż na innych monitorach LG. Owszem, w trybie filmowym (Movie) otrzymujemy lepszy kontrast, jasność i kolory, ale matryca nie w pełni jest w stanie to oddać - niektóre kolory stają się tak nasycone, że aż przekłamane, widoczne stają się też niektóre przejścia barw. Tryb do czytania (Text) jest z kolei mniej nasycony ale wciąż bardzo jasny - przyda się chyba tylko w bardzo słoneczny dzień, bo w innej sytuacji korzystając z niego niemal na pewno po jakimś czasie rozbolą nas oczy.

    Menu OSD w monitorze LG:
  • Obraz > Jaskrawość, Kontrast, Gamma (-50,  0, 50)
  • Kolor > Temp. barw (sRGB, 6500K, ?K, 9300K), Czerwony, Zielony, Niebieski
  • Pozycja > Pozioma, Pionowa
  • Pozycjonowanie > Zegar, Faza, Ostrość (również w trybie DVI)
  • Język > Polski, Pozycja OSD: Pozioma, Pionowa, Wskaźnik zasilania, Ustawienia fabryczne

Jakość obrazu

Monitor wyposażono w matrycę dysponującą niezłymi, jak na tę technologię, kątami. To już nie te czasy, gdy TN automatycznie oznaczało bardzo złe kąty widzenia - obecnie monitory biurkowe są lepiej dopracowane pod tym względem, choć wciąż odstają od S-IPS i PVA/MVA.

Kolory wyświetlane na monitorze są dobrej jakości, nasycone, bez widocznych przejść pomiędzy kolejnymi barwami. Nawet kolor ludzkiej skóry, z którym TN zazwyczaj mają problemy, jest dość wiernie odwzorowany. Kłopoty z kolorami zaczynają się po ustawieniu bardzo dużego kontrastu lub po włączeniu F-Engine.

Z czasem reakcji nie jest źle - podczas np. grania nie uświadczymy widocznych smug. Przewijając podczas pracy w systemie dokument z czarnymi literami na białym tle można dostrzec niewielkie smużenie.

Zwracają uwagę nieduże, jak na matrycę TN, nierównomierności podświetlenia. Również pomiary temperatury kolorów pokazały, że w praktyce nie odbiega ona zbyt mocno od ustawionych przez nas 6500K.

LG L1953TR - jasność: 55%, kontrast: 55%, 6500K
test równomierności podświetlenia
krzywa charakterystyki kolorów

Na białej oraz czarnej planszy testowej powierzchnia ekranu była bardzo równomierna - z drobnym wyjątkiem przy lewej i górnej krawędzi - widoczne były tam minimalne przebicia świetlówek. Na czarnej planszy testowej dała o sobie znać ciemnofioletowa czerń - głębsza niż w wielu monitorach konkurencji, ale nie idealna.

Przy zwiększeniu podświetlenia i kontrastu do 100% otrzymujemy maksymalną jasność - nasz kolorymetr wykazał 291.7 cd/m2, co dobrym rezultatem, na dodatek zgodnym z podanymi przez producenta specyfikacjami. Przy maksymalnej jasności temperatura kolorów wynosiła 6900K.

Na dołączonej do monitora płycie CD nie ma co marzyć o oprogramowaniu do regulacji monitora. Znajdziemy tu zaledwie sterownik z profilem ICM oraz instrukcję w formacie PDF w kilku językach (w tym polskim).

Podsumowanie

L1953TR to dobry monitor 19" z tzw. dolnej półki. W tym przypadku dolna półka oznacza przede wszystkim matrycę TN, brak możliwości ustawiania wysokości ekranu oraz brak oprogramowania do regulacji monitora.

Jakość obrazu dla większości użytkowników będzie zadowalająca, choć mogą trochę przeszkadzać słabsze niż w lepszych matrycach kąty widzenia i nie do końca idealne kolory.

Mimo drobnych niedoskonałości L1953TR jest na tyle dobry, że w cenie poniżej 1000 złotych stanowi rozsądny wybór wśród monitorów 19-calowych.

Ocena Parametrów:
jasność: 5/5
kontrast:
4/5
kolory: 4/5
równomierność: 4/5
kąty:
4/5
czas reakcji: 4/5
Podsumowanie:
zastosowanie monitora
do biura, gier, filmów
jakość wykonania
4/5
ogólnie jakość obrazu
4/5
ergonomia
4/5
Ogólna ocena
dobra

 

Komentarze

0
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.

    Nie dodano jeszcze komentarzy. Bądź pierwszy!