Płyty główne

Oprogramowanie. Wydajność. Podkręcanie. Ocena

przeczytasz w 4 min.

Instalacja sterowników i dodatkowych aplikacji jest szybka i bezproblemowa. W przypadku sterowników do chipsetu oraz procesora, radzimy jednak odwiedzić strony producentów. Na CD dołączonym do naszej płyty, sterowniki CPU AMD były za stare i nie potrafiły obsługiwać funkcji C'n'Q. Dopiero po zainstalowaniu najnowszych 1.3.2.0, zaczęła działać poprawnie.

O tym, czy działa ona poprawnie dowiemy się z małego programiku ASUS C'n'Q. Podaje on aktualny zegar i napięcie CPU.

Do obsługi dźwięku, ze zintegrowanego układu ADI 1988, otrzymujemy panel sterowania SoundMAX.

PCProbe II to aplikacja to monitorowania temperatur, napięć i prędkości wiatraczków podpiętych do płyty. Jest bardzo zgrabna, mała i estetyczna. Od biosu 305 działa już poprawnie (napięci i temp CPU), ale w naszym przypadku nadal szwankują odczyty prędkości coolera. Jak widać poniżej, w tej chwili miałby on ponad 24,000 obrotów/m :)

Aplikacja Ai Gear w zasadzie nie pełni żadnej konkretnej funkcji, poza tym, że ładnie wygląda i można sobie coś tam przestawić. Praktycznie nie ma co sobie zawracać nią głowy.

Nieco lepsze zastosowanie ma Ai Nap, które instaluje się jako ikonka systray i umożliwia szybkie przejście w tryb uśpienia. Niestety, w naszym przypadku usypiany był tylko monitor, podczas gdy cały komputer pracował nadal, wcale nie działając ciszej niż w trybie małego obciążenia.

Największe możliwości oferuje nam Ai Booster. Podobnie jak PCProbe monitoruje napięcie, temperaturę i wiatraki, a do tego umożliwia podkręcanie platformy z poziomu Windowsa. Niestety, coś za coś. Aby korzystać z Boostera trzeba wyłączyć w biosie funkcje Cool'n'Quiet, co wcale nam się nie podoba. Osobiście wolę gdy procesor pobiera mniej prądu i wydziela mniej ciepła, niż od chwili włączenia pracuje na najwyższych obrotach. A przecież nic nie stoi na przeszkodzie, aby nie rezygnując z C'n'Q, podnieść sobie ręcznie szynę FSB np; do 220 MHz.

Przemawia za nim tylko jeden atut - naprawdę dobrze podkręca cały system. Przy ustawieniu Overclock +10% (maksymalnym możliwym dla niego podkręcaniu) osiągi są ciut lepsze niż przy ręcznym zwiększeniu szyny FSB do 230MHz. Wzrost wydajności faktycznie oscyluje na poziomie 10%.

ustawienia standard

wyniki testów PCMark05
Ai Booster +10%

manual FSB 230 MHz

Przy ręcznym podkręcaniu procesora natknęliśmy się na ciekawe zjawisko. Mimo zwiększenia szyny FSB nawet do 240MHz - CPU pracujący @2.16 GHz - wyniki wydajności CPU i pamięci w PCMarku05 pozostają praktycznie na tym samym poziomie, co dla ustawienia 220 MHz - CPU @1.98GHz. O ile przy biosie 203 w takich warunkach następował już tylko 'blue screen', na 305-tce komp działa stabilnie, ale nie widać wymiernych efektów podkręcania.

M2N-E oferuje mniej więcej takie same osiągi i możliwości OC jak przetestowane już u nas płyty Gigabyte GA-M57SLI-S4 i MSI K9N Neo. Mniejszy zakres napięcia dla pamięci nie jest tu jakąś wybitnie dużą wadą. Ma za to nieco lepszą konstrukcję - wydajniejsze chłodzenie chipsetu i przetworników napięcia, dużą ilość gniazdek dla wiatraków, bardzo dobry bios i kilka ciekawych funkcji.

W trakcie testów dowiedzieliśmy się również, że za dobrym produktem, poza jakością wykonania, dobrym wyposażeniem i ładnymi aplikacjami, stoi coś jeszcze. Z reguły niewidzialnego dla przeciętnego użytkownika. To sprawny, szybko reagujący dział techniczny, usuwający problemy ze swoimi produktami. No ale gdy miałoby być inaczej, to zapewne ta recenzja nie była by taj pochlebna jak teraz.

ASUS M2N-E z nowym biosem 305 zasługuje na naszą rekomendacje. Za niecałe 390 zł to na dzień dzisiejszy jedna z lepszych propozycji dla procesorów AM2.

uaktualnienie; 9.09.2006

Niestety, po zakończeniu naszych testów pojawio się wiele innych problemów z chipsetem nForce 570. Dlatego póki co 'zawieszamy' naszą rekomendację dla tej płyty, aż do wyjaśnienia wszystkich problemów.

Podsumowanie
 
Jakość i funkcjonalność
super
BIOS
super
Instalacja, dodatkowe funkcje
super
Wyposażenie
całkiem nieźle
Wydajność / Podkręcanie
dobrze
Ogólnie
Cena / możliwości płyty
n/a

Komentarze

1
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    Konto usunięte
    0
    O jakich problemach piszecie w uaktualnieniu? Udało je sie rozwiązać