Pamięć flash

Kingston DataTraveler Reader 1 GB

przeczytasz w 1 min.

Pamięć USB połączona z czytnikiem kart pamięci, a to wszystko w niewielkiej obudowie? Taki właśnie jest DataTraveler Reader, i musimy przyznać, że pomysł bardzo nam się spodobał. W dobie upowszechnienia telefonów z kartami, możemy dysponować cały czas malutkim czytnikiem kart pamięci, i w ten sposób przenosić pliki z każdego komputera do naszej Nokii lub Motorolki - szybko, pewnie, bezpiecznie. No i tanio, bo Reader kosztuje około 55 złotych, a to chyba niewiele, jak za 1 GB pamięci flash wraz z czytnikiem kart.

DataTraveler Reader jest nieco większy niż standardowy pendrive, ale jego wymiary cały czas są na tyle kompaktowe, że na pewno nie będzie wypychać nam kieszeni. Mocowanie smyczy jest rozwiązane tak, że można za jej pomocą spiąć razem kluczyk i osłonkę wtyku, co zapobiegnie jej zgubieniu. Oczywiście na obudowie nie mogło też zabraknąć diodki sygnalizacyjnej.

Mamy niewielkie obawy, co do solidności całej konstrukcji. Plastik nie jest zbyt gruby, a w środku sporo pustego miejsca... Trzeba niestety uważać, aby nie zgnieść lub nie złamać delikatnej flashki.

  • Interfejs - USB 2.0
  • Maksymalna prędkość odczytu - 13 MB/s
  • Maksymalna prędkość zapisu - 3,5 MB/s
  • Obsługiwane systemy operacyjne - Windows XP, Windows 2000, MacOS X, Linux 2.4

Reader odczytuje karty pamięci SD, SDHC, MMC oraz MMCplus. Można też zastosować opcjonalną przejściówkę, dzięki której odczyta też karty miniSD, microSD, RS-MMC, MMCmobile oraz MMCmicro - czyli zdecydowaną większość kart stosowanych obecnie w przenośnych urządzeniach.Jeśli chodzi o wydajność, to jest bardzo przeciętna. Na szczęście zapis plików 700 MB przebiegł dość sprawnie, bo w czasie 1 min 46 sekund - nie zdążymy się zdenerwować, jak miało to miejsce w przypadku najprostszej wersji DataTraveler.