Sieci

Aplikacja mobilna i konfiguracja

przeczytasz w 2 min.

Konfiguracja TP-Link Archer C6

Urządzenia TP-Link niedawno otrzymały odświeżony interfejs użytkownika dostępny przez przeglądarkę. Jest on bardzo nowoczesny oraz intuicyjny, co widać na kolejnych zrzutach ekranu poniżej. Router po podpięciu do prądu już po chwili rozpoczyna rozgłaszać sieć, do której hasło podano na odwrocie urządzenia. Oczywiście możemy też podpiąć się kablem i od razu przejść do konfiguracji.

TP-Link Archer C6 - quick setup

Po zakończeniu konfiguracji ukazuje nam się strona ze statusem urządzenia. Interfejs obecnie jest niestety tylko po angielsku, jednak zarówno podstawowa konfiguracja, jak i dalsze bardziej zaawansowane ustawienia, są dosyć dobrze oznaczone choćby ikonami. Wystarczy zatem naprawdę podstawowa znajomość języka.

TP-Link Archer C6 - status

Poza podstawowymi parametrami interfejsu przewodowego, jak i bezprzewodowego, mamy do dyspozycji jeszcze opcję zarządzania przekazywaniem portów, sieć gościnną, co jest miłym zaskoczeniem biorąc pod uwagę cenę urządzenia, a także bardzo sprawnie działającą kontrolę rodzicielską, której podobnie nie spodziewaliśmy się w podstawowym modelu.

TP-Link Archer C6 - kontrola rodzicielska

Niestety w związku z brakiem portu USB nie mamy oczywiście możliwości skonfigurowania dysku sieciowego z podłączonego pendrive’a lub drukarki sieciowej podpiętej do routera. Miłym akcentem jest obsługa IPv6 oraz możliwość monitorowania ruchu w sieci bezprzewodowej.

TP-Link Archer C6 - wifi

Aplikacja mobilna TP-Link Tether

Od niedawna popularne stało się sterowanie routerem przy pomocy dedykowanej aplikacji mobilnej. Okazuje się, że opcja ta jest dostępna również w podstawowych modelach, zatem nie omieszkaliśmy sprawdzić działania takiej aplikacji.

TP-Link Archer C6 - aplikacja mobilna 1

Aplikacja pozwala praktycznie na pełną kontrolę nad typowymi ustawieniami routera zastępując nam interfejs przeglądarkowy, a przy tym jest w pełni po polsku, zatem rozwiązuje się problem bariery językowej przy konfiguracji przez przeglądarkę.

TP-Link Archer C6 - aplikacja mobilna 2

Mamy tutaj podgląd na podłączone urządzenia i to z podziałem na dostępne sieci. Nie ma problemu, aby jakiegoś użytkownika szybko zablokować.

ATP-Link Archer C6 - aplikacja mobilna 3

Działa oczywiście również „przez Internet”, zatem możemy będąc w pracy zablokować lub odblokować coś naszym pociechom w zakresie dostępu do sieci. Obsługa kontroli rodzicielskiej nie odbiega od tego, co oferuje konfiguracja przez przeglądarkę, a ze względu na mobilny interfejs jest nawet prostsza w obsłudze.

TP-Link Archer C6 - aplikacja mobilna 4

Obie formy konfiguracji okazały się być bardzo przyjazne i zaskakująco rozbudowane w funkcje. Pora na testy - na kolejnej stronie przekonacie się, co oferuje router za 150 zł w starciu z 3-kondygnacyjnym budynkiem.