TP-Link Archer C6 - testujemy odświeżony model z obsługą MU-MIMO!
Sieci

TP-Link Archer C6 - testujemy odświeżony model z obsługą MU-MIMO!

przeczytasz w 2 min.

Standard 802.11ac, zwany teraz także Wi-Fi 5, można powiedzieć, że zadomowił się już na dobre i za około 150 zł można dostać router obsługujący go praktycznie w pełni – sprawdzimy czy to dobrze wydane pieniądze testując tyle właśnie kosztujący model TP-Link Archer C6!

Ocena benchmark.pl
  • 4/5
Plusy

- przyjemny oraz intuicyjny interfejs,; - aplikacja mobilna z polskim interfejsem, działająca też przez Internet,; - stosunek ceny do wydajności,; - design.

Minusy

- brak USB,; - angielski interfejs w przeglądarce,; - wydajność niższa niż w specyfikacji,; - mało pamięci flash.

TP-Link Archer C6 - karton

Pierwsze wrażenia

Router otrzymujemy zapakowany w typowe dla tej półki cenowej opakowanie tekturowe, z pewnością nie jest to estetyczne, ale zapewnia porządną ochronę dla sprzętu w czasie transportu, a to jest najważniejsze. W środku znajdziemy, poza rzeczonym routerem, w zasadzie tylko jego zasilacz oraz typowy biały kabel sieciowy – tu lekki niesmak, bo router jest całkowicie czarny, więc lepiej komponowałby się z równie czarnym kablem, jednak nie ma co czepiać się takich detali w produkcie budżetowym. Dołączona jest oczywiście też instrukcja, a anteny są na stałe przymocowane do sprzętu.

TP-Link Archer C6 - unboxing

Sam router prezentuje się zaskakująco dobrze i zdecydowanie sprawia wrażenie droższego modelu. Powierzchnia, którą na co dzień będziemy oglądać, wykonana została z całkiem wysokiej jakości tworzywa sztucznego i posiada błyszczący i ciekawy dla oka wzór. Anteny są zaskakująco duże, co pozwala przypuszczać, że zasięg będzie co najmniej dobry.

TP-Link Archer C6 - router

Na przedniej części górnej ścianki zlokalizowano zestaw diodek - nie są one aż tak liczne, jak można by się tego spodziewać – nie mamy na przykład sygnalizacji działania każdego z portów LAN z osobna. Jest za to osobna sygnalizacja działania każdej z częstotliwości Wi-Fi (2,4 GHz i 5 GHz).

TP-Link Archer C6 - diody

Szybki rzut okiem na tył urządzenia zdradza, iż jest ono nieskobudżetowe. Do dyspozycji mamy standardowe 4 porty Gigabit Ethernet, jeden port WAN o takiej samej przepustowości i… na tym w zasadzie koniec – brakuje chociażby portów USB (choćby 2.0). Z tyłu też znajdziemy przycisk WPS, co nie jest wielką wadą, lecz droższe modele przyzwyczaiły nas do łatwiejszej dostępności tego przycisku. Nie zabrakło oczywiście przycisku zasilania, przycisku reset oraz samego gniazda do zasilania.

TP-Link Archer C6 - złącza

Anteny, jak wcześniej wspomnieliśmy, są tu na stałe zamontowane, zatem odpada możliwość wymiany na dające większy zysk odpowiedniki. Od spodu router niczym nie zaskakuje, choć miło, że nie zabrakło uchwytów do mocowania na ścianie. Podstawki antypoślizgowe nie są przesadnie duże, ale spełniają swoją rolę bez zastrzeżeń.

TP-Link Archer C6 - spód

Co siedzi w środku?

Pod całkiem dobrze prezentującą się obudową znajdziemy już nie tak imponujące wnętrze. Router pracuje na 1-rdzeniowym taktowanym 775 MHz procesorze Qualcomm Atheros QCA9563 wspieranym przez jedynie 128 MB pamięci RAM. Do dyspozycji oddano tylko 8 MB pamięci Flash, zatem można zapomnieć o wgrywaniu alternatywnych ROMów, aby rozszerzyć funkcjonalność (w każdym razie nie ma co liczyć na ogrom dodatkowych funkcji). Z jednej strony tego należało się spodziewać po takiej cenie, z drugiej jednak pozostaje pewien niedosyt po bardzo pozytywnym pierwszym wrażeniu.

TP-Link Archer C6 - MiMO

Producent postawił jednak na wydajność bezprzewodową dodając obsługę MU-MIMO(2x2), zatem powinniśmy liczyć na wysoki transfer pomiędzy dwoma laptopami podpiętymi przez Wi-Fi. Poza 4 zewnętrznymi antenami urządzenie ma dodatkowo jedną wewnętrzną. Producent zapewnia, że zasięg w paśmie 2,4 GHz powinien być tutaj wyjątkowo dobry, co oczywiście sprawdzimy. Szkoda, że nie udało się tego zapewnić dla pasma 5 GHz, z którego korzysta standard Wi-Fi 5 i wyżej wspomniana technika MU-MIMO.

TP-Link Archer C6 - zasięg

TP-Link Archer C6 - specyfikacja

Standard sieci:IEEE 802.11ac/n/a 5GHz,
IEEE 802.11b/g/n 2,4GHz
Anteny:4 zewnętrzne + 1 wewnętrzna
Transmisja:2.4 GHz 2x2; 5 GHz-1 2x2)
Procesor:1 rdzeń 765MHz
Pamięć RAM:128MB
Pamięć FLASH:8MB
Szerokość kanałów:20/40/80 MHz
Szyfrowanie:64-bit WEP, 128-bit WEP, WPA2-PSK, WPA-PSK,
WPA-Enterprise, WPA2-Enterprise, obsługa WPS
Przekierowanie portów:Serwer wirtualny, Port Triggering, UPnP, DMZ
Obsługa VPN:OpenVPN,PPTP VPN
Połączenie WAN:Dynamiczny adres IP, Statyczny adres IP, PPPoE,
PPTP (Dual Access), L2TP (Dual Access), BigPond
Porty:1 x RJ45 dla 10/100/1000/Gigabitów BaseT dla WAN,
4 x RJ45 dla 10/100/1000/Gigabitów BaseT dla LAN
Przyciski:Przycisk WPS, Przycisk restartowania, Przycisk zasilania

Na kolejnej stronie przyjrzymy się bliżej temu, co oferuje interfejs webowy testowanego routera i na ile pozwala dedykowana aplikacja mobilna, którą udostępnia producent.