Telewizory

Jakie filmy, kanały TV i gry 3D trafią w tym roku na rynek?

przeczytasz w 2 min.

Jeśli z telewizorami 3D wiążesz duże nadzieje, rozczarujemy cię: w 2010 r. w Polsce nie możesz liczyć na dużo treści 3D. Trójwymiar będzie zarezerwowany głównie dla Amerykanów, przynajmniej na początku.

Telewizja 3D

Jak dotąd kilka stacji wyjawiło już, że planuje oferować treści 3D, choć na razie żadna z nich tego nie robi. Dla przykładu, ESPN zamierza wprowadzić kanał transmitujący na żywo sportowe wydarzenia w stereoskopowym 3D.

ESPN zapowiedziało na razie 85 wydarzeń sportowych w 3D, w tym mecze z Mistrzostw Świata Piłki Nożnej 2010. Kiedy transmisja 3D nie będzie prowadzona, kanał będzie nieaktywny.

DirectTV i Panasonic także podjęły współpracę i chcą uruchomić w tym roku trzy stacje 3D, oczywiście w Stanach Zjednoczonych. Sony, Discovery i IMAX także pracują nad kanałem 3D - ten będzie działał 24 godziny na dobę i pojawi się w ciągu najbliższych 3 lat.

Materiał 2D przekonwertowany na 3D

O tym już wspominaliśmy: niektóre telewizory będą wyposażone w funkcję umożliwiającą tworzenie treści 3D z 2D. W tym przypadku nie może być mowy o możliwie najatrakcyjniejszych efektach trójwymiaru i wyskakujących elementach, natomiast na pewno będzie można uzyskać efekt głębi, który wiele osób z pewnością doceni.

Filmy Blu-ray 3D

Kolejnym źródłem treści 3D będą, oczywiście, filmy Blu-ray. Dreamworks zapowiedziało już Monsters vs Aliens i inne filmy w wersji 3D, pojawi się także Avatar. Dużo wskazuje jednak na to, że filmów 3D na płytach Blu-ray nie będzie w tym roku zbyt wiele. Spekuluje się o najwyżej kilkudziesięciu tytułach.

Autorskie filmy 3D (wersja dla bogatych)

Na zdjęciu: kamera 3D marki Panasonic. Niestety, tylko dla zamożnych - kosztuje aż 21 tys. dolarów.

Panasonic zaprezentował pierwszą na świecie kamerę Full HD 3D. Dotychczas systemy do rejestrowania obrazu 3D złożone były z dwóch kamer, ustawianych obok siebie w odległości odpowiadającej średniemu rozstawowi źrenic. W przypadku nowości Panasonic obiektywy i podwójny moduł rejestrujący obraz na kartach pamięci znajdują się w jednej obudowie. Plus: kamera jest na tyle lekka, że można filmować "z ręki". Idealna dla amatorów? Tak, ale tylko tych, którzy mogą wydać na kamerę 21 tys. dol.

Konsole do gier – PS3

Na koniec pozostają jeszcze konsole do gier PlayStation 3, które mają obsługiwać 3D po zainstalowaniu odpowiednich uaktualnień. Wraz z telewizorem 3D będą w stanie zapewnić świetną rozrywkę, przynajmniej w teorii. W praktyce sprawdzimy to dopiero za kilka miesięcy.

Reasumując: w Polsce będziesz mógł liczyć na filmy Blu-ray 3D, które na pewno będą drogie, jak i na gry do PS3, jeśli polski oddział Sony się o to postara. Plus: technologie do konwertowania treści 2D na 3D, ale tutaj nie można mówić o zapierających dech w piersiach efektach. Koniec końców, jeśli chodzi o wykorzystywanie możliwości telewizorów 3D, dużo treści w tym roku raczej nie będzie.