Kultowa UNITRA wraca do sklepów. Jakie ma asy w rękawie?
Audio

Kultowa UNITRA wraca do sklepów. Jakie ma asy w rękawie?

przeczytasz w 4 min.

Reaktywacja kultowej w PRL-u marki, która nie jest tylko odcinaniem kuponów od dawnej sławy? Podczas prezentacji sprzętu audio UNITRA wyprodukowanego w 2023 roku w warszawskim Ursusie przekonywali nas do tego inwestor Michał Kiciński oraz główny inżynier UNITRA Adrian Krupowicz.

Na forach związanych z audio już od dawna mówi się o reaktywacji kultowej marki UNITRA. Drugiej po tej z 2014 roku, która zakończyła się fiaskiem. Prace nad sprzętem trwają od dwóch lat, na targach Audio Video Show 2022 pokazywane były prototypy. Jest sporo niedowierzania i trudno się temu dziwić.

Powrót marki UNITRA wspomaga twórca CD Projekt

UNITRA w PRL-u była stowarzyszeniem branży elektronicznej i teletechnicznej. Zatrudniała ponad 100 tysięcy osób w 44 przedsiębiorstwach. Miała działy rozwojowe, produkcji linii montażowych (UNITRA Unima), firmę produkującą kineskopy do telewizorów (UNITRA Polkolor z Piaseczna), a nawet zakład, w którym na początku lat 80. XX wieku powstał układ MCY7880, odpowiednik Intela 8080 (UNITRA Cemi). UNITRA sprawiała, że Polacy mogli być dumni ze swojego przemysłu.

Księga znaku UNITRA 1969
Księga znaku UNITRA z 1969 roku - opis znaku towarowego (fot: UNITRA)

Klimat UNITRA
Relikty przeszłości. Biurko montażowe z UNITRA Cemi, eksportowa wersja UNITRA WSH-205 na warsztacie. (fot: Karol Żebruń)

O kultowości UNITRY decydują w dużym stopniu produkty audio, wieże UNITRA Diora, radia ZRK. Nawet walkman o nazwie Kajtek z końca lat 80. XX wieku, choć od początku odstawał od konstrukcji zachodnich. O jakości tamtych produktów krążą mieszane opinie, ale to zrozumiałe. - UNITRA zapewniała masowy dostęp do taniej elektroniki dla zwykłego użytkownika, dopiero potem był hi-end i eksportowe urządzenia - przekonuje nas Adrian Krupowicz.

Dziś UNITRA wraca dzięki inwestycji Michała Kicińskiego, współtwórcy CD Projekt. - Pomysł na nową UNITRĘ jest jak najbardziej na miejscu - takie jest zdanie Michała.    

Produkt musi być polski, tylko wtedy reaktywacja może się udać

W 2014 roku ktoś inny próbował przywrócić markę UNITRA, ale rebranding chińskich produktów był błędem. - Bolało mnie to, że Born in Poland nie oznacza tego samego co Made in Poland - wspomina Adrian.

W dzieciństwie Adrian przyszłość wiązał z dawną UNITRĄ. - Chciałem robić coś w kraju i eksponować, że to jest robione u nas, chciałem dołączyć do UNITRY, ale jak już byłem w liceum to się zorientowałem, że nie ma gdzie dołączać - wspomina. - Nie było tego co najbardziej mnie interesowało, elektroakustyka zniknęła z pola zainteresowań UNITRY - dodaje.

Twórcy nowej UNITRY
Od lewej inwestor Michał Kiciński, szef działu biznesowego Daniel Kostrzewa oraz szef działu projektowego Adrian Krupowicz. (fot: UNITRA)

W 1989 roku UNITRA stawia udanie czoła przemianom ustrojowym, ale cena jest ogromna. Odchodzi wykwalifikowana kadra inżynierska, zostaje firma handlowa i pamięć o dawnej świetności. W międzyczasie Adrian pracuje w branży lotniczej, samochodowej, medycznej, przy certyfikacji produktów, ale zawsze jego pasją pozostaje elektroakustyka. - Nie mogę z niej zrezygnować - mówi Adrian.

W firmie Mudita Michała Kicińskiego wraca do swojej dawnej pasji. - Mogłem po godzinach zajmować się projektami elektroakustycznymi - podkreśla Adrian. Wraz z Danielem Kostrzewą, z którym dziś kierują nową UNITRĄ, stworzyli prototypy, pokazali je Michałowi Kicińskiemu. - On lubi inwestować w rzeczy mniej oczywiste, które nie wydają się z początku lukratywne, a bardziej są bliskie jego sercu - dodaje Adrian.

- Widziałem pasję, pomysły i kompetencje, by stworzyć te produkty. To było dla mnie ważne - tak podsumowuje decyzję o wsparciu projektu Michał Kiciński.

Reaktywując markę nie można iść na skróty. Należy umiejętnie wybrać docelowego odbiorcę

- Sprowadzanie z Chin gotowych produktów, nie wchodziło w rachubę - podkreślają to zarówno Michał jak i Adrian. - Rynek nie potrzebuje teraz kolejnej firmy, która będzie dostarczała tanią elektronikę, nie wykorzystalibyśmy potencjału kadry inżynierskiej, każąc robić im kolejne radyjko na działkę - takie jest zdanie Adriana.

Unitra nowe produkty
UNITRA powraca na rynek sprzętu audio. I to wyprodukowanego w Polsce, nie sprowadzonego z Chin. (fot: Karol Żebruń)

Dlaczego polskiemu przedsiębiorstwu trudno zaistnieć w branży małej elektroniki, Adrian Krupowicz przekonał się pracując w firmie Mudita, przy, jak to określił szalonym projekcie telefonu komórkowego. Takie urządzenia to dziś domeną dalekiego wschodu, bo nawet Apple zleca tam produkcję. Polskie marki jak maxcom są polskie, ale produkty już takie nie są.

Testy UNITRA
Podczas produkcji sprawdzana jest nie tylko dokładność wykonania, ale też parametry poszczególnych egzemplarzy urządzeń. To coś o co przy masowej produkcji trudno zadbać. (fot: Karol Żebruń)

Dlatego Adrian w UNITRZE wraz z Danielem chcą od podstaw tworzyć dużą elektronikę. - Polska jest dobrym miejscem dla jej powstawania - twierdzi Michał Kiciński. Duża elektronika to komponenty sprzętów audio, wzmacniacze, odtwarzacze CD, gramofony, z czego UNITRA była w swoim czasie znana nawet poza granicami kraju. - Pracowałem przez kilka lat w certyfikacji wyrobów. Ja nie muszę zdobywać tej wiedzy, mam inżynierów, którzy znają się na mechanice, elektronice - tak Adrian Krupowicz uzasadnia przewagę jaką ma jego UNITRA nad innymi pomysłami na polskie firmy elektroniczne.

Kontrola produktu UNITRA
Testy elementów mechanicznych. Przyciski, pokrętła, heble, muszą wytrzymać długą eksploatację. (fot: Karol Żebruń)

Konkurowanie z rynkiem produktów, które są trudne z naprawie to dla Adriana misja nowej UNITRY. Jednak produkty, które projektuje od podstaw i testuje dział R&D UNITRA, nie trafią do każdego polskiego domu tak jak to było kiedyś. To sprzęt skierowany do audiofila. - Choć to średnia, a nawet dolna półka w tej klasie - mówi Michał Kiciński.

Nowa UNITRA reaktywacją marki z pomysłem

- Markę buduje się produktami, a nie chęciami - mówi Adrian dumny z tego ze produkcja ma miejsce w Polsce. Ważne są też takie niuanse jak prawa do marki, które, co podkreśla Adrian - uzyskano na wyłączność od dotychczasowego ich właściciela, Centrali Techniczno-Handlowej. W 2014 roku była to tylko licencja.

- Jeden z kolegów w firmie przypomniał sobie, że jego ciocia całe życie pracowała w centrali UNITRA - wspomina Adrian. Dzięki tej niespodziewanej znajomości dało się sfinalizować rozmowy dotyczące przejęcia praw do marki. - W trybie ekspresowym - dodaje.

Montaż prototyp
Montaż testowych egzemplarzy. Nie trzeba opuszczać Polski, by to zobaczyć. (fot: Karol Żebruń)

Kiedy i z czym przyjdzie do nas nowa UNITRA

Nowe produkty mają nawiązywać do zestawu wieżowego UNITRA Diora ZM1006 z końca lat 70. XX wieku. Jego element wzmacniacz WSH-205, to inspiracja dla nowego wzmacniacza WSH-805 (cena 14999 zł) o architekturze dual mono, z w pełni analogowym torem audio. Adrian z dumą pokazuje inne komponenty zestawu, odtwarzacz CD CSH-801 z wyświetlaczem e-ink (cena 6499 zł), gramofony GSH-630 Fryderyk i GSH-801 Edmund (10999 i 14999 złotych), a także zestaw głośnikowy ZGZ-801 (19999 złotych).

UNITRA oferta

Unitra wzmacniacz i CD
Produkty UNITRA, które jesienią trafią do pierwszych klientów. (fot: UNITRA)

Od końca czerwca będą mogli je zamawiać prenumeratorzy newslettera UNITRA. Pod koniec października nastąpi start oficjalnej sprzedaży i premiera produktów w Polsce. Do końca tego roku do sprzedaży trafi też tuner FM i DAB, a także coś dla pokolenia Z, czyli streamer.4

To nie wszystko. - UNITRA przejęła prawa do marki G-Lab, sprzętu estradowego dla gitarzystów i te produkty także zasilą nasze portfolio - dodaje Adrian, w odpowiedzi na pytanie o ofertę nowej firmy.

Ci, którzy mieli okazję posłuchać nowego sprzętu UNITRA wypowiadają się o nim bardzo pozytywnie. - Eksperci wycenili wzmacniacz na około 20 tysięcy, a my będziemy go sprzedawać za 15 tysięcy, to powinna być dobra solidna rynkowa oferta - mówi Michał Kiciński.

Odsłuch UNITRA
Odsłuch nowego sprzętu UNITRA (fot: Karol Żebruń)

UNITRA w przyszłości chce wyjść poza granice Polski na rynki zagraniczne. - Firma w przyszłym roku pojawi się ze swoimi produktami na targach branżowych w Monachium - tak podsumowuje nasza rozmowę Michał Kiciński.

Źródło: inf. własna, UNITRA, rozmówcy: Michał Kiciński i Adrian Krupowicz

Komentarze

114
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    jozek23
    9
    A więc policzmy , mam wydać 52496zł za zestaw z tańszym gramofonem ? . HA ha ha .
    • avatar
      Koriolan
      7
      Drogo wyceniona nostalgia.
      Rynek polski jest z pewnością za ciasny a poza Polską żadnej nostalgii do Unitry nie ma.
      Zresztą.. wtedy każdy marzył o Technics czy Sony.
      UNITRA to był produkt na miarę ówczesnych możliwości.
      • avatar
        Alain_De_Loin
        5
        Podejrzewam ze chłopina sobie wziął do serca czasy, kiedy jego ojciec musiał wydać roczna pensje na zestaw Unitry. My Polacy to mamy jednak coś popietrolone w głowach, albo "produkujemy" całkowite badziewie albo koniecznie musimy mieć coś w absurdalnych cenach. Taka ułańska fantazja troche.
        • avatar
          bench
          5
          Jak pada słowo "kultowa", to od razu odechciewa mi się czytać dalej.
          • avatar
            Monio
            5
            Z tymi cenami ta firma bedzie istniec ze 3 lata
            • avatar
              stanczyk
              5
              Co to ceny wzmacniacza. Z 15 lat temu kupiłem wzmacniacz McIntosh, dałem ok. 26 000 zł. Dwa miesiące ciężkiej pracy, ale nówka ze sklepu. Dzisiaj pewnie wziąłbym za niego podobną kwotę. Zaznaczam, iż wzmacniacz był jednym z tańszych produktów tej firmy. Te droższe to sobie mogłem w katalogu obejrzeć.
              I przykro mi, ale nie wierzę i nigdy nie uwierzę, że nowa Unitra mogłaby stworzyć coś, co się, choć otrze o jakość McIntosh.
              Takie teksty to panowie mogą nastolatkom opowiadać. Na pogadankach o krainach mchu i paproci.
              Będzie to kupiony jakiś chiński projekt z logo Unitry. I może paroma kosmetycznymi poprawkami.

              A polski sprzęt wcale nie był aż taki super. Po prostu, w PRL, był sprzęt polski i Pewex.
              Miałem np. Zestaw Radmora (ten już na diodach LED) był cudny do momentu... zakupu zachodniego wzmacniacza. W tym momencie czar prysł.
              • avatar
                leśny_dziad
                5
                Tylko kto to kupi? Dziś ludzie zadowalają się jakością mp3 i to nie w najlepszych możliwych parametrach. Większości wystarcza głośnik w smartfonie. Bardziej "wymagający" kupują zewnętrzny głośnik BT.
                Taki Marantz produkuje nawet dla nich takie głośniki. Fajne bo maja wygląd retro. Influencerki go promują za wygląd. A jakość.... szkoda gadać.
                Jeśli ktoś inwestuje w sprzęt bardziej chodzi mu o kino domowe niż o muzykę. Oczywiście są pasjonaci ale dla nich są kultowe, niszowe marki. Znane tylko w ich świecie. UNITRA ich nie zainteresuje. Może za 15 lat jak zdobędzie uznanie... Ludzie bardzo bogaci kupują sprzęt sprawdzony. Cena nie gra roli. Oni UNITRY też nie kupią. W moim przekonaniu UNITRA może wbijać się w głośniki BT. Oferując sprzęt sporo wyższej jakości niż konkurencja. Ale musi mieć dobry design. Druga nisza to kino domowe. Ale tu konkurencja jest bardzo silna.
                • avatar
                  Amazona
                  5
                  Unitra nigdy nie była kultowa. Wtedy nie było nic innego. Miałem dwie wieże Unitry, wiele lat srebrną z analogowymi wsaźnikami i później czarną z diodami led. Ten sprzęt szumiał nawet jak był wyłączony. ;) Co to znaczy czysty dźwięk usłyszałem dopiero, jak mogłem kupić Technicsa, a co to znaczy prawdziwe Hi-fi, usłyszałem po kupieniu NADa 302.
                  • avatar
                    Prym-1
                    5
                    Cena tego wzmaka to jakiś absurd ,żeby wejść na rynek audiofilski należało by w takim artykule podać garść informacji czysto technicznych bez tego bełkotu i 15000zł. to już integra co cokolwiek potrafi!! Po takim bełkocie nie jestem w stanie rozpoznać z czym będziemy mieć do czynienia i jakie kolumny ma to napędzić. Może zacznijcie od poważnej strony i podajcie informacje dla tegoż audiofila by wiedział z czym ma do czynienia.
                    • avatar
                      haczyk38
                      4
                      WOW Jestem pod wrażeniem niestety negatywnym, czytając artykuł byłem podekscytowany do momentu gdy autor ujawnił ceny poszczególnych elementów. Nie wiem o czym myślą i jak myślą ludzie którzy chcą reaktywować markę, ale jak to już ktoś napisał żywot krótki tej pasji. Ja pierdziele niższy poziom adiofilski, to czemu nie wyższy poziom średniej klasy sprzętu. Niestety panowie w Polsce odsetek ludzi którzy słyszą coś więcej niż tylko jakiś dźwięk jest mały, wręcz bardzo mały i po prostu nie zarobicie na tym, chyba sugerujecie się informacjami z sieci gdzie można było by stwierdzić że w naszym kraju mieszkają sami audiofile i zarabiają nie wiadomo ile, opisując różnej maści sprzęt, udając znawców od Hz-ów , kHz-ów, RMS-ów i sinusów. Pominę tu snobów którzy zawsze będą się uważać za nie wiadomo co, a słoń nadepnął im na ucho i nawet nie dopuszczą takiego faktu do swojej głowy bo jedyny dźwięk jaki słyszą to kasa i co powiedzą znajomi. Fanów marki jest dosyć sporo, ale przypuszczam że jak nie wygrają w totka to sobie odpuszczą temat. Ja jestem jednym z takich ludzi pomimo że mam bardzo dobry słuch muzyczny, nie uważam siebie za audiofila. Dam sobie spokój z reaktywowaną marką, ale nadmienię że nadal będę bronił jej wyrobów z czasów PRL bo to jest historia którą przeżyłem, to podziwiałem i o tym marzyłem jak wielu innych, czy życzę powodzenia w tym projekcie? Owszem bo niby ma być Polski, a to coś znaczy. Wzornictwo owszem może się podobać i mi się podoba, ale tak szczerze nie poruszysz większości to nic z tego nie będzie i nie ma co liczyć na sentyment do nazwy, czytałem o tej reaktywacji, oglądałem różne wywiady i relacje, ale jak to się mówi z dużej chmury mały deszcz. Niestety cena zamyka wszelkie drzwi do sprzedaży w dużej ilości, będzie to kilka egzemplarzy. Ja osobiście jestem rozczarowany.. Pozdrawiam serdecznie.
                      • avatar
                        weteran2000
                        3
                        kto w 2023 roku słucha radia analogowego z dużego pudełka za kilka tysięcy złotych
                        • avatar
                          bbkr_pl
                          2
                          Zycze im jak najlepiej i doceniam, ze nie ida na latwizne z rebrandingiem. Ale patrze na portfolio i mysle, ze sie sparza:

                          U ludzi dysponujacych wlasciwym budzetem stoja juz w pomieszczeniach kina domowe wysokiej jakosci. Jak Wasz 2 kanalowy wzmacniacz za 14K PLN ma konkurowac na przyklad z Denon AVC-X4800H 9 kanalowym + Dolby Atmos + DTS:X za... 10K PLN? Czy ktos nawet z bardzo grubym portfelem bedzie sobie ustawial drugi stos tylko pod odsluch stereofonicznego audio?

                          Oryginalna Unitra dzialala w epoce permanentnego deficytu. Ich produkty mialy zbyt bo byly jednymi z nielicznych dostepnych. Dzis elektroniki jest zalew. Sprzet estradowy wydaje sie ciekawym kierunkiem rozwoju, ale tu konkurencja tez jest mordercza z duzym nasyceniem rynku sprzetem uzywanym doskonalej jakosci. Zobaczymy jak sobie chlopaki poradza.

                          PS: Do dzisiaj pamietam rozgrzewanie sie telewizora Unitra WZT Uran. Jak sie go wlaczylo za pozno to tracilo sie 1/10 dobranocki. A co jakis czas ojciec musial bawic sie w sapera zeby wymienic zuzyta lampe elektronowa :)
                          • avatar
                            que_pasa
                            2
                            Oczywiście kibicuję jak każdej polskiej inicjatywie. Niestety kompletnie nie wiem do jakiej grupy docelowej kierowany jest ten produkt. Papka, że będzie coś dla pokolenia Z czyli streamer to zwykły bełkot osoby nie mającej pojęcia jak się pozycjonuje produkt audio będący "półkę wyżej". Mamy rok 2023 i nawet najbardziej zagorzali puryści audio korzystają z dobrodziejstw techniki a nie tylko wałkują płytami. Poproszę choć jeden argument dlaczego swoje Fyne 702 miałbym napędzać wzmacniaczem UNITRA. Jako konsument, który jest w stanie pozwolić sobie na fanaberię w postaci przewartosciowanego sprzętu audio nie widzę żadnego powodu by spojrzeć w ogóle w stronę unitry, sentyment to zbyt mało, tym bardziej, że mam sprawny zestaw Diora 700 "na pamiątkę" starych czasów. Nie używam bo przy dzisiejszym sprzęcie Cambridge Audio brzmi to ... kiepsko. Załóżmy że UNITRA będzie "brzmiała" jak Cambridge Audio, to jednak wciąż zbyt mało na wymianę. Na czym polega cały amazing tego sprzętu? Niestety ale w tej półce cenowej trzeba się czymś innym wyróżnić niż suche parametry elektroniczne.
                            • avatar
                              rafael
                              2
                              Chyba jednak nadmiar optymizmu pod względem cenowym. One są na poziomie dolnej półki audiofilskiej, a środowisko audiofilów(i snobów) nie jest chyba tak liczne i konkurencja jest mocna, aby dało się sprzedać wystarczającą ilość produkcji.
                              Ale gorąco życzę sukcesu !
                              • avatar
                                Miltoniusz
                                2
                                Widzę że większość komentujących albo za bardzo nie wie o czym pisze albo po prostu hejtuje.
                                Super inicjatywa. Nie widzę powodu aby miało się nie udać jeżeli produkt, dystrybucja, serwis i marketing będą ok. Przy czym przy tej cenie dla efektu skali chyba konieczny jest eksport. Porównywanie do amplitunera i szafowanie dekoderami - no bez jaj. Osiągnięcie poziomu McIntosha w relacji do ceny - nie potrzeba cudów. Lubię maki, mam jednego (MA12000), są fajne ale chyba jednak przewartościowane. No i producent potrafi stosować badziewne komponenty. Bo właścicielem jest fundusz inwestycyjny (kolejny zresztą) a w Unitrze pasjonaci. Panowie, nie spieprzcie tego. Trzymam kciuki.
                                • avatar
                                  dziadektadek
                                  2
                                  Posiadam kilka egzemplarzy sprzętu Unitry. Wszystkie działają chociaż mają ponad 30 lat. Niektóre po małej reanimacji i przestrojeniu.. Sprzęt pomimo swojego wieku wygląda i działa pięknie. Z jednej strony cieszy mnie .że firma wraca, ale z drugiej strony ceny są porażające.
                                  • avatar
                                    Konto usunięte
                                    2
                                    W czym kolumny przewyższają Altusa oprócz ceny?
                                    • avatar
                                      cocolino
                                      2
                                      Lepiej zrobić sobie na zamówienie wzmacnicz lampowy na dobrych lampach. Nie na dzisiaj produkowanych np. chińskich, tylko na NOS. Wyjdzie taniej a jakość dźwięku nieporównywalna.
                                      • avatar
                                        klosz007
                                        2
                                        Mi Diora kojarzy się z z przeciętnym jakościowo i przysfępnym cenowo sprzętem z okresu PRL. Z tym poziomem cen nowej Diory atakują bardzo wymagający segment sprzętu niższego high endu w którym ta marka póki co nic nie znaczy. Tak, że kibicuję ale powodzenia nie wróżę chyba, że ten wysiłek włożony w projektowanie i testy to tylko wierzchołek góry lodowej a reszta pójdzie w wypromowanie nieznanej poza Polską marki, w opłacone recenzje w czasopismach audiofilskich gdzie rozwodzą się nad brzmieniem trąbki itp. W tym segmencie 80% piejiędzy płaci się za markę. Bo żeby tacy jak ja, pamiętający miniwieże Diory, gramofony i odtwarzacze CD Fonic'i rzucili się nagle kupować wieżę za 50 czy 60 tys. zł to jakoś nie wierzę. Gdybym ja miał tyle pieniędzy wydać na sprzęt audio to marek dużo bardziej uznanych w ty segmencie są w dziesiątki. Za sentyment do starej Diory mógłbym zapłacić może 1/4 tego czego oczekują. Trochę mi to przypomina Apart i ich średnoo udane próby reaktywowanie starej, nieaktywnej marki Albert Riele.
                                        • avatar
                                          mun66
                                          2
                                          pomijając sensowność, nazwę i cenę, to bardzo nie podoba mi się podświetlenie. przede wszystkim jest nieregularne i za mocne. po prostu przeszkadza.
                                          dobry sprzęt ma możliwość całkowitego wyłączenia podświetlenia.
                                          • avatar
                                            Domster
                                            2
                                            Polityka cenowa to strzał w plecy .
                                            Jak na Polskie warunki koneser za taką kasę kupi sprzęt topowych firm zachodnich .
                                            Ta Unitra z tego co widzę nie uzywa technologi topowych , brak we wzmacniaczu toroidow, czy dyskretnej sekcji pre amp...wygląda to na wzmacniacz za max 3000pln .
                                            No chyba że w cenie tego wzmacniacza płacimy za nowy budynek i całą otoczkę reklamową
                                            Unitra powinna próbować być tym czym kiedyś był NAD ... prosty design , czysta forma i ceny za wzmacniacz około max 2000pln .
                                            I niech to będzie produkowane w Chinach jeśli w PL za drogo ...
                                            • avatar
                                              Adames
                                              2
                                              Przypomnę, że żaden sprzęt audiofilski nie będzie kompletny bez:
                                              - Audiofilskich podstawek pod głośniki, koniecznie za 15 tyś za sztukę, dzięki temu zapewnią niesamowitą izolację od podłoża i ciepłe naturalne brzmienie.
                                              - Audiofilskich przewodów głośnikowych po 6700 zł za metr, których izolacja wyłapuje z powietrza kwanty zniekształceń, co przekłada się na niesamowicie czysty sopran.
                                              - Audiofilskich podkładek pod kubek za jedyne 1849 zł, dzięki czemu kawa nie będzie wpływała na płynność przejść harmonicznych i usunie zniekształcenia tonów.
                                              • avatar
                                                mjasinsk
                                                2
                                                Żeby nie potępiac w czambuł i nie rzucac tylko pustych słów sugeruję marketingowcom z Unitry ale też osobom tu piszącym żeby na szybko porównali z czym mierza się w poszczególnych kategoriach we wskazanych przedziałąch cenowych. Wzmacniacz za 15K? W przedziale 10-15K jest naprawdę mocna konkurencja. Gramofon za 13? Tutaj konkurencja jest wręcz gigantyczna. Tymi kategoriami rozpatrywałbym. A potem kiedy juz pojawi się zainteresowany Klient i np. ProJect , Linn czy Technics będa w podobnej cenie na ile lepszy musiałby byc projekt UNITRA :)
                                                • avatar
                                                  Alain_De_Loin
                                                  1
                                                  Czytałem z małym niedowierzaniem, ale od momentu, kiedy po raz któryś wspomniano o tym że facet marzył o audio technice, to wiedziałem ze kolorowo nie będzie. Do tego powolutku autor zaczął nas przekonywać ze wszystko co produkowane na dalekim wschodzie to badziewie. No i na koniec uraczono nas wspaniałą informacją, jak to sprzęt wyceniony przez jakiegoś speca na 20K będzie sprzedawany za 15K.
                                                  Ja to widzę tak, zamiast sprzedawać 3tys sztuk za 600 euro chcą sprzedawać 3 sztuki po 3500 euro, dopiszą w między czasie do tego jakieś ecobzdury, z cyklu mało robimy mało śmiecimy .
                                                  Założę się ze jeśli za rok dwa będzie jeszcze coś słychać o nich, to na bank beda to informacje o audio Voodoo.
                                                  Napisałem max dwa lata, bo do tego czasu sprzedadzą wszystkim testerom, a potem się susza zrobi.
                                                  Artykuł jak powerplay z RMF w latach 90.
                                                  • avatar
                                                    boxer
                                                    1
                                                    Poniosła ich fantazja na całego i chcą się dobrze reklamować ? to już im się udało.
                                                    15 tysięcy za komplet obecny + to co mają jeszcze wypuścić to by przeszło ale,za sam wzmacniacz ! to już sobie zaklepali przyszłość rynkową.
                                                    • avatar
                                                      Quenser
                                                      1
                                                      Jakby rozumiem chęć sprzedawania sprzętu premium, no ale jeszcze żadna firma nie odniosła sukcesu sprzedając na start drogie sprzęty, markę się rozwija latami. Jak wiem że Unitra to znana marka, ale znana z czasów PRL gdzie nie było za specjalnie alternatyw. Zreszta w porównaniu do zachodniego sprzętu to blado wypadała, i co teraz myślą ze na sentymencie kasę zrobią? No nie to jest proces i powinni mieć ileś półek cenowych, bo ktoś kto zna się na audio to wybierze sprzęt pewny i sprawdzony.
                                                      • avatar
                                                        brettsinclairdannywilde
                                                        1
                                                        Myślę że mają dobrą i przemyślaną strategię oraz bardzo dobrze wybrali przedział cenowy na start, w niedalekiej przyszłości dorzuciłbym do oferty jeszcze zestaw o szczebel wyżej z odtwarzaczem multiformatowym i oddzielnym dac'iem (z być może zintegrowanym preampem) plus końcówkę mocy. Zupełnie szczerze życzę im sukcesów i jakoś nie rozumiem tego całego hejtu, który zalewa wszystkie informacje w internecie o reaktywacji Unitry. Pomimo mojego małego doświadczenia w branży (około 40 lat) jakoś widzę głęboki sens tego przedsięwzięcia.
                                                        • avatar
                                                          Alain_De_Loin
                                                          1
                                                          No tak, każda reakcja inna od ślinienia się nazywana jest w dzisiejszych czasach hejtem.
                                                          Unitra to nigdy nie był znak jakości, aczkolwiek na tamte czasy była marzeniem w zasadzie każdego.
                                                          Jak sie utrzymają, to tym lepiej dla nich, jak dla mnie to poroniony pomysl, ale ja tez nie prowadze interesów.
                                                          • avatar
                                                            weteran2000
                                                            1
                                                            części elektroniczne do sprzętu elektronicznego powinni brać z polskiej fabryki w polsce od polskiego producenta
                                                            • avatar
                                                              dimmiu
                                                              1
                                                              Widzę niestety duża szansę na klapę projektu...
                                                              Dlaczego? Kto pamięta tamte czasy, ten doskonale wie, dlaczego Unitra była kultowa, ponieważ to był taki odpowiednik "malucha" ze świata samochodów. Czyli polski produkt dla mas za niewygórowaną cenę i jednocześnie nie grzeszący jakością, nie tylko audiofilską, ale również i wykonaniem. Każdy wtedy grał na Unitrze, ale marzył o Technics-ie z Pewexu. Taka była prawda i realia, chcąc zachować ten ciąg przyczynowo skutkowy, Unitra obecnie powinna być również sprzętem dla przeciętnego Polaka, ładnie wyglądać i nienajgorzej grać obsługując najnowsze technologie, tymczasem oni się pakują w obszary audiofilskie, gdzie od lat królują konkretne firmy i sprzęt i wbicie się tam jakiejś niszowej firemki z polski nie ma racji bytu, czym niby polski sprzęt będzie się wyróżniał na tle legendarnych, nawet z odzysku sprzętów? Za 15 tysi to ja sobie moge kupić cały oldskoolowy zestaw porządnego zagranicznego japońskiego sprzętu sprzed 3-4 dekad który nadal pieknie zagra...
                                                              • avatar
                                                                irondick
                                                                1
                                                                Pracowałem w ZRK i wiem jaki był popyt na sprzęt w tamtym czasie, sporo sprzętu się składało w domu i wiozło na Wolumen. Można powiedzieć, że był to sprzęt dla "mas". Tu chcą uderzyć w segment audiofilski... Dobry plan ale czy to dobra droga?
                                                                • avatar
                                                                  vacotivus
                                                                  1
                                                                  Drogi, niszowy produkt, życzę powodzenia, ale nie wstrzymuję oddechu.
                                                                  • avatar
                                                                    digitmaster
                                                                    1
                                                                    W tej cenie można mieć bardzo dobry zestaw audio razem z przyzwoitymi kolumnami. Poczekam na odsłuch, ale mam mieszane uczucia względem reaktywowanych produktów. Potencjalna grupa docelowa ma już porządny sprzęt, więc nowe produkty musiałyby pokazywać nadzwyczajną jakość względem ceny żeby znaleźć odbiorcę.
                                                                    • avatar
                                                                      bromu
                                                                      1
                                                                      Im się wydaje, że sprzęt audio (np: wzmacniacz) można sprzedać tak jak gry - w przedsprzedaży, wyłącznie dzięki sentymentowi do marki i dzięki mglistym zapewnieniom o wyjątkowości sprzętu. Interesowałem się co to może być a poszukiwania sprawiły, że płakałem ze śmiechu kiedy się o mechanicznym posuwie wyłączników sterowanych z.... Pilota dowiedziałem! Cóż za innowacja! Jakiż spektakularny pomysł!! Sam pracuję w firmie innowacyjno-wdrożeniowej, ale wpaść na takie coś?! No po prostu WOW! Mało tego, będą to PATENTOWAĆ, zamiast spektakularnych rozwiązań układowych wartych każdej złotówki z 15 tysięcy wydanych na to cudo. Wspaniała reklama! Do tego brak konkretów tylko nieudolne nakręcanie "hajpu" identyczne jak w przypadku "Cyberpunk 2077" samo nasuwa smutne wnioski. Traktowanie potencjalnych klientów jak zgrai idiotów zemści się na każdym kto tego próbuje. Szczególnie na niełatwym rynku premium audio.
                                                                      • avatar
                                                                        pawluto
                                                                        0
                                                                        Wspaniała wiadomość - Jak mnie cieszy że coś Polskiego będzie na rynku - Brawo CDP !
                                                                        • avatar
                                                                          Tu_Szczecin
                                                                          0
                                                                          Się miało i używało. Zbyt wielu w naszym kraju ma myślenie, że "jesteśmy za głupi" itp., itd. Woda na młyn Tuska i jemu podobnych. Zapomina się, że W TAMTYM czasie nie mieliśmy komponentów, nie było możliwości wymiany wiedzy itd. A i niestety brakowało woli politycznej. To dlatego inż Karpiński nie przebił się ze swoim komputerem LEPSZYM od IBM-a! Teraz jednak możemy pokazać, co potrafimy. I każdego kto che do tego nie dopuścić należy skopać tak, żeby nie wstał.
                                                                          • avatar
                                                                            Batyra
                                                                            -1
                                                                            Podoba mi się. Jako dzieciak zawsze patrzyłem na takie zestawy jak na jakiś skarb... przyznam, że chętnie taki zestaw sobie bym kupił.
                                                                            • avatar
                                                                              voo6d6oo6
                                                                              -1
                                                                              Jak czytam poniektóre komentarze to ciśnie mnie się na klawiaturę tylko 1dno banda malkontentów. A co jaśnie Pan zrobił kupił sprzęt czy tam poczytał w internecie... WOW zostańcie mymi bohaterami, w końcu macie na koncie spektakularne osiągnięcia, osiągnięcia? yyy cokolwiek??... Oni coś zrobili, mają cel i go realizują.
                                                                              • avatar
                                                                                KochamBigos
                                                                                -8
                                                                                Dobre bo polskie!!! Unitra oznacza najwyższa światowa jakość!!!
                                                                                Zapierdole każdego chuja na amen każdego kurwa!!! ktory źle powie o Unitra!!!
                                                                                • avatar
                                                                                  piotr.potulski
                                                                                  0
                                                                                  Bardzo dobra wiadomość i życzę powodzenia, chociaż nie kupię. Jednak bardzo będę się cieszył, jeżeli uda im się wprowadzić na rynek audiofilską markę "Made in Poland"
                                                                                  • avatar
                                                                                    weteran2000
                                                                                    0
                                                                                    radio odtwarzacz z firmy unitra nie obsługuje cyfrowych transmicji radiowych tylko analogowe, brakuje odtwarzaczy płyt winylowych, odtwarzaczy kaset magnetofonowych itp
                                                                                    • avatar
                                                                                      Adames
                                                                                      0
                                                                                      Jeszcze jedno, dla fanów polecam AudioVoodoo
                                                                                      • avatar
                                                                                        maxbit
                                                                                        0
                                                                                        Z tymi cenami raczej szybciutko przestaną istnieć
                                                                                        Bo najpierw robi się coś tańszego aby pokazać się potrafi
                                                                                        Po za tym Unitra nie była marką tylko zjednoczeniem
                                                                                        marką były np ZRK, Tonsil, Diora itd
                                                                                        • avatar
                                                                                          Zef1r
                                                                                          0
                                                                                          Fajna sprawa życzę sukcesów. Chociaż takie małe radyjko marki Unitra przydałoby się na działeczkę... ech ;)
                                                                                          • avatar
                                                                                            ocw1987
                                                                                            0
                                                                                            Powodzenia :) Przeciętnego Polaka stać jak jest oczywiście "audiofilem" na wzmacniacz za 1-2tyś zł, gramofon za 1-1.5 tyś zł głośniki dokupi jakieś używki Altusy i ma :)
                                                                                            • avatar
                                                                                              robert3051
                                                                                              0
                                                                                              wydaje się że cały ten zgiełk z reaktywacją firmy ma już finał, smutny i jak to często bywa dramatyczny, strona Unitra.com nie działa, ’nie znaleziono serwera’, czyli obawiam się że Feniks z popiołów nie powstał, powstała legenda o legendzie bez happy endu. Innymi słowy skończyło się nim się w ogóle zaczęło, no cóż...ktoś tu ewidentnie badał jedynie rynek a nie realnie myślał o reaktywacji marki, notabene Unitra to w zasadzie Zjednoczenie producentów a nie jedna konkretna marka, i pytanie czy panowie mają prawo do nazwy całego zjednoczenia Unitra? coś czuję że ktoś tu czegoś nie dopatrzył w sensie praw do nazwy, może nie ale ...