Gadżety

Dlaczego płyty winylowe są lepsze niż płyty CD?

przeczytasz w 1 min.

Amerykańskie Towarzystwo Przemysłu Nagraniowego poinformowało, że po raz pierwszy od 1987 sprzedaż płyt winylowych prześcignęła w Stanach Zjednoczonych sprzedaż płyt CD. Co takiego jest w winylach, że stają się tak popularne?

Niszowe hobby? Już nie!

Płyty winylowe przeżywają odrodzenie w przemyśle muzycznym. Według raportu Amerykańskiego Towarzystwa Przemysłu Nagraniowego (RIAA) w 2022 roku sprzedano w stanach 41 milionów egzemplarzy płyt winylowych i tylko 33 miliony płyt CD. Jest to wynik wzrostu sprzedaży winyli, która miała miejsce rok do roku przez ostatnie 16 lat.

RIAA zdradziło też, że przychody ze sprzedaży płyt winylowych stanowią już 71 procent wszystkich przychodów ze sprzedaży fizycznych nośników muzyki. W latach 2021-2022 cała sprzedaż fizycznych formatów muzycznych wyniosła 1,7 miliarda dolarów w Stanach Zjednoczonych, z czego 1,2 miliarda to sama tylko sprzedaż winyli. Dla porównania sprzedaż płyt CD w 2022 roku zaliczyła spadek o 18 procent.

wykres sprzedaży fizycznych nośników w USAWykres sprzedaży fizycznych nośników w USA. Źródło: RIAA 

Dlaczego winyle idą w górę?

Wielu koneserów muzyki uważa, że format muzyki zapisanej na winylowym krążku zapewnia cieplejszy, bardziej autentyczny dźwięk w porównaniu z zapisem cyfrowym (choć to odczucia subiektywne, tutaj inna nasza propozycja dla audiofilów). Dużą rolę odgrywa tu także nostalgia i moda, bo oczywiście kolekcja czarnych płyt automatycznie zapewnia właścicielowi rangę melomana. Nie to jest jednak najważniejsze.

Najpopularniejszym i niemożliwym do obalenia królem, jeśli chodzi o „posiadanie muzyki” pozostaje streaming i usługi takie jak Spotify lub Tidal. 84 procent dochodu ze sprzedaży muzyki na świecie pochodzi właśnie ze streamingu (już pięć lat temu wieszczyliśmy koniec muzyki kupowanej na własność). Tutaj właśnie mamy źródło popularności winyli i ich powolnego prześcigania formatu CD. Jeśli ktoś chce po prostu muzykę, nie kupuje płyty CD, tylko dodaje sobie piosenkę do playlisty na Spotify. A jeśli ktoś chce mieć fizyczną kopię muzyki, to po prostu winylowa płyta jest o wiele fajniejsza w ekspozycji i robi większe wrażenie niż wepchnięty do szuflady krążek CD.

Źródło: theverge 

Komentarze

69
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  ooooo
  20
  Streaming to nie posiadanie muzyki, bo użytkownik niczego nie posiada. Nawet nie może słuchać tego na co ma ochotę, tylko tego co usługodawca udostępnił. Ciekawe jaki procent wszystkich słuchaczy stanowią posiadacze mp3/FLAC na dyskach komputerowych bądź NAS.
  • avatar
   luk108
   19
   Vinyl - król szumów, trzasków i zniekształceń. Do tego mniejszy zakres dynamiczny.
   • avatar
    J.B FIN
    12
    Jak slysze o tym ze vinyl jest lepszy od CD to krew mnie zalewa. Audiofile wymyslili sobie legende i tluka ja naookolo. Ludzie, ze wzgledow technologicznych jest to niemozliwe!
    • avatar
     LubieBigos
     7
     Taaa winyl lepszy od CD? Koń by się uśmiał! Jak ktoś czestomslucha muzyki to CD i streaming nie majo sobie równych!
     Winyl wystarczy kilkanascie razy odsłuchać i można wyrzucić fo śmietnika bo igła zniszczy płyte!
     Im częściej słucha się tum szybciej się płyta zużywa! CD są na kilka dziesięcioleci bo laser nie styka się z płyta i można słuchać setki razy!
     A takmzwane ciepłe brzmienie winyla to można wszadaic miedzy bajki bo po to są saturacje i emulacje starych taśm które ocieplają cyfrowe brzmienie!
     • avatar
      ramzes333
      6
      Jedną z podstawowych wad płyt gramofonowych jest ziarnistość materiału płyty, która powoduje szum podczas odtwarzania oraz trzaski. Mniejszy zakres dynamiki, gramofon osiąga z konwencjonalną wkładką wysokiej jakości 55–60 dB, maksimum jakie jest w stanie osiągnąć to 75dB. Płyta CD osiąga powyżej 90dB.
      Ale jest jeszcze jeden ogromny problem gramofonu o którym rzadko kto mówi, różna jakość dźwięku na początku i na końcu każdej strony. Jeden obrót talerza gramofonowego przy prędkości 33 1/3 obr./min zajmuje 1,8 sekundy. Na zewnętrznych rowkach te 1,8 sekundy „rozgrywa się” na obwodzie 91,44 cm, natomiast na wewnętrznych – tylko 37,846 cm. Oznacza to, że w miarę zbliżania się ku końcowi płyty zapis staje się bardziej „upakowany”, co w praktyce przekłada się na to, że wysokie tony nikną, a zniekształcenia rosną. Nie wiem czy niektórzy zdają sobie sprawę ale dynamiczne nagrania zawsze starają się dać na początku płyty a ciche i mało dynamiczne zawsze umieszczane są na końcu płyty gdzie jakość jest gorsza i będzie to mniej słychać na takim nagraniu. Tej wady gramofonu nie da się do końca zniwelować, nie pomoże żadna korekcja. I ostatnia wada zużywanie fizycznie płyty, czyli ścieranie fizyczne rowków. Po odsłuchaniu ileś razy jakość będzie oczywiście gorsza niż po zakupie nowej płyty.
      • avatar
       stanczyk
       5
       Vinyl to po części moda, rytuał, sentyment i jakość.. I to moda dla bogatych . Dobry gramofon to kilka tysięcy zł. (na dzień dobry). (To nie lata minione kiedy i Kowalskiego było stać na vinyl. Sam miałem b. dobry gramofon i niezła kolekcję płyt). Dalej płyty to nie z Biedronki tylko z Japonii. To ta część szpanerska nie dla dziadów.
       Dalej mamy rytuał. Stojak z płytami, odpowiednie wyjęcie i położenie płyty, odpalenie gramofonu, lampowego wzmacniacza. Rytuał jak u masonów.

       Ale to także i jakość. Kiedyś vinylowcy walczyli z CD - Przy CD żadnego rytuału, magii, ściereczek. Ale obiektywnie dżwięk o ile dobrze nagrany tak samo pięknie brzmi i z vinyla i z cd.

       Streaming to wyrób czekoladopodobny, sztuczne mięso, czy chleb z karaluchów.
       Zero jakości, zero dostępności na każde życzenie.
       • avatar
        FunkyKoval
        4
        Dywagacje bez sensu czy winyle czy CD. Dla mnie dobrze zremasterowany materiał na CD jest OK. Poza tym mogę sobie ustawiać co, jak i kiedy odtwarzać, na gramofonie leci jak jest na płycie.
        Inni wolą winyle ze względu na rozmiar, prezentacje na półce itp.
        Kiedyś wydawnictwa muzyczne na CD były tez dopieszczone a teraz to nawet porządnej grafiki na płycie nie chca wymalować, ceny prawie nie spadły a płyty brzydsze i tutaj chyba jest jeden z czynników.
        Ostatnio zakupiłem kilka płyt CD starszych wydawnictw, dawno chciałem je kupić bo mi brakowało do kolekcji, fajnie wydane, w środku książeczki itp.
        Jednak kiedy biorę płyty CD przywiezione w latach 90-ytych z UK (np. Marillion) to te wydawnictwa po prostu są bezkonkurencyjne, począwszy od dźwięku a na samych płytkach i załączonych materiałach kończąc.
        Same płytki CD na półkach też nieźle się prezentują, nawet te "papierowe" wydawnictwa.

        Jeszcze chciałbym zakupić coś, czego nigdy nie udało mi się kupić ze względu na cenę i szybkie przemknięcie przez rynek muzyczny - to "mini-disc" czyli mini dyski. NIgdy nie zysakł y pouraności bo były drogie i Discman-y je wypchnęły z rynku.


        Formaty streamingowe dzisiaj to dobre dla dzieci, niby posłuchasz ale to tak jak z materiałami video FHD/U4K na YT, Netflix itp. Skompresowane do bólu, często gółym okiem widać "kisiel" w obrazie no i płacisz za coś co nigdy nie będzie Twoje a wystarczy problem z netem i nie słuchasz / nie oglądasz.
        • avatar
         ramzes333
         3
         Dlaczego rośnie sprzedaż winyli?? Bo się zużywają i jeśli słuchasz ich, to trzeba co jakiś czas wymieniać na nowe. Płytę CD, jeśli kupiłeś i o nią dbasz, to będzie służyć do śmierci ;) Dlatego mniej się sprzedaje płyt CD.
         • avatar
          Subvoice
          3
          A może przyczyna takiego trendu jest inna - przynajmniej jeśli chodzi o tych, którzy jeszcze słyszą ;) Wspomniano tu o większej dynamice CD, ale często stosuje się w nagraniach tak silna kompresję dynamiki , żeby uzyskać większą głośność (loudness war), że paradoksalnie bardziej dynamicznie i naturalnie brzmią nagrania z winyli, gdzie zabiegom na taką skalę przeszkadza już fizyka. Mam kilka vinyl-rippów, które graja dynamiczniej i przyjemniej niż wersje CD, mam także kilka CD z lat 80tych i 90tych. Mimo, że są cichsze to na pewno grają bardziej dynamicznie niż ich wersje po masteringu, które brzmią jak jedna masa dźwięku i da się tego słuchać chyba tylko na telefonie w autobusie. Tyle w kwestii dynamiki - tak to widzę, przynajmniej w niektórych przypadkach, bez żadnego audoifilskiego bełkotu ;)
          • avatar
           Warmonger
           3
           Ci sami ludzie kupują przewody do sygnałów cyfrowych za setki złotych ;D
           • avatar
            vacotivus
            3
            Moda na retro i tyle. Za 10-20 lat trend się odwróci z tego samego powodu - CD będą retro, a pokolenie, dla których winyle są retro, będzie już poza rozważaniami.
            • avatar
             gicmo
             2
             Jeden woli 911 GT3, drugi W124... dajcie spokój z tymi porównaniami.
             • avatar
              youkai20
              1
              Nie są.
              • avatar
               mkdante381
               1
               Ludzie chyba są tempi i myślą że gramofon jest lepszy w wszystkim. Może jeszcze słuchać mam z kasety? Cyfrowa muzyka to nie tylko PCM ale i DSD. Vinyle kupują kompletni analfabeci, co ledwo kompa umieją włączyć. Myślą że są prestiżowi, inwestując w przestarzałą technologię bo mogą się sprzętem pochwalić
               • avatar
                Kasuja Wpisy Automatem
                1
                kolejny artykuł o niczym, w stylu:
                - winyl lepszy od cd
                - brzmienie taśmowe lepsze od cyfrowego
                - brzmienie lampowe lepsze od tranzystorowego
                - wzmacniacze cyfrowe raz lepsze raz gorsze od analogowych

                ludzie, już dawno wyszliśmy ze zbyt powolnych wzmacniaczy tranzystorowych, które siały przypadkowymi harmonicznymi przy silnym sprzężeniu zwrotnym. to samo dotyczy wzmacniaczy cyfrowych, które na premierę były porażką. ale teraz tranzystory mocy są na tyle szybkie, że wykręcanie wysokich częstotliwości nośnych przestało być problemem, dzięki czemu PWM generuje dźwięk podobny do analogu, a przy tym nie marnuje aż tyle mocy. niemal cała trafia do głośnika.

                a teraz winyle. w czym one są lepsze od bezstratnych formatów kompresji o rozdzielczości amplitudy grubo powyżej 16bit na kanał?

                aha, co z tymi winylami z dźwiękiem quadro?
                • avatar
                 Nibynóżka
                 -1
                 Urwą wam od internetu w miastach 15 minutowych, bo za coś władzuchnie podpadniecie, i wtedy nawet muzyki sobie nie posłuchacie.
                 • avatar
                  dzemski
                  -2
                  Z winylami jest kilka spraw, które wpływają na ich większą popularność.
                  1. Dźwięk, niby gorszy (fizyki nie przeskoczysz), ale jednak lepszy. Ludzkie ucho woli cieplejsze brzmienie, a takie dają winyle. Nie da się na winyl wepchnąć masteringi z CD/Streamingu bo kompresja i głośność rozpirzy igłę w drobny mak.
                  2. Posiadalność. Jakość wydania. Duże okładki, niejednokrotnie dopieszczone, książeczki w środku, różne dodatkowe materiały. To jest przyjemne, małe dla oka. No i masz muzykę na własność. Bardzo często dostaje się dostęp do wersji cyfrowych niekompresowanych wraz z płytą winylową. Więc na codzień może sobie słuchać cyfry, a od święta krążka.
                  3. Odsłuch. Cała jego otoczka, wyjęcie płyty, umieszczenie na talerzu, odpalenie silnika, nastawienie ramienia. Przy tym zabieganym świecie jest to chwila wytchnienia. A jak masz w pełni manualny gramofon, to musisz na końcu strony wstać, podnieść ramię, zmienić stronę i od nowa.
                  4. Sentyment. Moda na lata 80, na powrót do przeszłości. Gramofon i czarna płyta daje to w 100%.
                  5. Moda. Fajnie mieć gramofon i winyle. Można przyszpanować wśród rówieśników ;) W popkulturze trochę ten przekaz wzmocniono i w takim np. Sex Education bohater ma gramofon i płyty winylowe. Słucha ich by się odprężyć.

                  Tak więc mimo, że jakość dźwięku technicznie nie jest może lepsza (choć to zależy od wydania i masteringu) to jednak te dodatkowe aspekty robią z niej lepszą.
                  • avatar
                   gatar
                   0
                   Ciekwae czy wszyscy co uważają że" vinyl jest lepszy od CD (cyfry)" wie jak dzisiaj tłoczy sie te vinyle.
                   Nagrywa sie "gęste" pliki i z nich "tłoczy" vinyle :-)
                   Czyli z cyfry analog :-) Rozumiem nostalgie, klimat, płyte mam w ręce ale szumy. trzaski i cała "celebra" to nie dla mnie :-)