• benchmark.pl
 • RTV
 • Płać abonament TV – telewizja publiczna sama się nie utrzyma! A kto nie musi płacić?
RTV

Płać abonament TV – telewizja publiczna sama się nie utrzyma! A kto nie musi płacić?

przeczytasz w 2 min.

Poczta Polska postanowiła przypomnieć o obowiązku rejestracji TV i radia i uiszczania opłat abonamentowych. Spółka napomknęła także o zniżkach za opłaty z góry – i przypomniała, kto abonamentu płacić nie musi.

Poczta Polska przypomina o obowiązku rejestracji odbiorników telewizyjnych i radiofonicznych oraz uiszczania opłat za abonament RTV 2023 przez osoby korzystające z wspomnianych urządzeń. Jednocześnie spółka informuje, że jeśli zapłacimy z góry, otrzymamy zniżkę. A poza tym wymieniono osoby, które zwolniono z tego obowiązku.

Poczta Polska – zasady dotyczące abonamentu

Rejestracja powinna nastąpić w ciągu 14 dni od momentu wejścia w posiadanie odbiornika. Poczta Polska, zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, ma obowiązek zgłaszania odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych, przyjmowania i ewidencjonowania opłat abonamentowych oraz kontrolowania terminowości ich uiszczania. Formalności związane z rejestracją odbiorników można załatwić wygodnie za pośrednictwem strony internetowej lub w dowolnej placówce pocztowej.

W 2023 roku można skorzystać ze zniżek na opłaty abonamentowe, w zależności od długości okresu, za który opłacamy abonament. Jak podaje spółka, rabaty wynoszą od prawie 3% przy płatności za 2 miesiące do ponad 4% za 11 miesięcy.

Przykładowo, opłacając abonament za 6 miesięcy z góry (od lipca do grudnia), zapłacimy 49,60 zł zamiast 52,20 zł za używanie odbiornika radiofonicznego i 155,70 zł zamiast 163,80 zł za używanie odbiornika telewizyjnego lub telewizyjnego i radiofonicznego. Aby skorzystać ze zniżki, należy uiścić opłatę z wyprzedzeniem, tj. do 25. dnia pierwszego miesiąca okresu rozliczeniowego – w naszym przykładzie będzie to 25 lipca.

Najbardziej opłacalnym rozwiązaniem jest opłacenie abonamentu z góry za cały rok, jednak z tej opcji można skorzystać dopiero w kolejnym roku rozliczeniowym, tj. 2024. Opłacając abonament za rok z góry do 25 stycznia, można uzyskać aż 10% rabatu. Stawki opłat na rok 2024, zgodnie z rozporządzeniem Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji (KRRiT), pozostają na poziomie stawek obowiązujących w bieżącym roku.

Abonament za TV – kto jest zwolniony?

Przepisy prawa w Polsce określają, kto może skorzystać ze zwolnienia z opłat. Lista obejmuje m.in. osoby z orzeczoną I grupą inwalidztwa, całkowitą niezdolnością do pracy, znacznym stopniem niepełnosprawności i z trwałą lub okresową całkowitą niezdolnością do pracy w gospodarstwie rolnym.

Poza tym nie zapłacą również osoby niesłyszące i niewidome spełniające określone kryteria oraz osoby, które ukończyły 60 lat i mają prawo do emerytury, której wysokość nie przekracza 50% przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej. Na podstawie odrębnych ustaw zwolnieni są również inwalidzi wojenni i wojskowi, kombatanci będący inwalidami wojennymi lub wojskowymi, członkowie rodzin po wskazanych kombatantach oraz osoby posiadające status weterana poszkodowanego na podstawie ustawy o weteranach działających poza granicami państwa.

Z obowiązku zwolnieni są też seniorzy, którzy ukończyli 75 lat i zarejestrowali odbiornik radiofoniczny lub telewizyjny. Co istotne, nie muszą oni zgłaszać w placówkach pocztowych uprawnień do zwolnienia od opłat, gdyż z mocy prawa są zwolnione od ich uiszczania.

Osoby, które mają prawo do zwolnienia od opłat abonamentowych, ale jeszcze nie skorzystały z tej możliwości, powinny zgłosić się do wybranej placówki pocztowej i przedstawić odpowiednie dokumenty potwierdzające uprawnienia do zwolnienia. Pełna lista dokumentów uprawniających do uzyskania zwolnienia od opłat abonamentowych znajduje się na stronie Poczty Polskiej.

źródło: materiały prasowe

Komentarze

14
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Dexterr
  28
  A 3 mld co roku na to partyjno-propagandowe PiSowskie gówno to z czego idzie się pytam? Ten abonamet to jakiś głupi żart i kpina ze zwykłego człowieka.
  • avatar
   CottonBoss
   20
   Bezsensowny podatek.
   • avatar
    Batyra
    14
    A te 2 czy 3 miliardy? To z abonamentu czy moich poodatków? Za taki chłam to oni powinni nam dopłacać... taki odwrotny Pay Per View
    • avatar
     Konto usunięte
     11
     nikt nie musi płacić tego komunistycznego podatku, wyrejestrować odbiornik i zapomnieć, jeszcze trochę to trzeba bedzie za zmywarke podatek płacić.
     • avatar
      spock2
      10
      Po co te brednie publikujecie? Jakiś click bajt?
      • avatar
       tulika
       8
       Ta.... Jakoś nie widzą nic złego w wyciąganiu kasy od wszystkich, po to by większość w niej szkalować i obrażać, a treści przygotowywać pod spolaryzowaną mniejszość.... I mimo że sami bez żenady zamiast na służbę zdrowia to na to dziadostwo wydają miliardy, to jeszcze w swojej tv szkalują akcje charytatywne nie związane z ich ugrupowaniem....
       Fun fact: teraz wszystkie manifestacje, które nie popierają władzy są oczerniane i przypisuje się im szerzenie nienawiści, a za czasów kiedy pan władca jedynie słusznie myślący nie był u włądzy i stadionowi bandyci robili na ulicach zadymy, to wg niego wtedy byli to patrioci...

       To tylko pokazuje poziom obłudy i beszczelności... Szkoła putina... Więc tym śmieszniejsze jest że właśnie oni chcą teraz nagle (oczywiście jak zawsze tuż przed wyborami a nie w czasie kilku lat władzy) szukać wpływów ruskich...
       • avatar
        bench
        5
        Taka jak jest teraz, ukradziona narodowa telewizja przez pis lepiej, żeby splajtowała. Jej cel to robić ludziom wodę z mózgu.
        • avatar
         piomiq
         4
         "Płać abonament TV – telewizja publiczna sama się nie utrzyma. "
         Nie autorka sobie płaci, jeśli ma taką potrzebę. Nie oglądam telewizji , nie mam odbiornika ani TV ani radio i nie płacę. Zresztą, gdyby to była rzeczywiście telewizja publiczna pokroju np. BBC, to to jeszcze można by ten abonament płacić, no ale jeśli partia rządząca zrobiła sobie z niej tubę propagandową no to sorry.
         • avatar
          pawluto
          4
          Skoro przelali nasze pieniądze z podatków na TVP to tylko frajer drugi raz im zapłaci pod postacią abonamentu...
          Zresztą co tam oglądać ??? Tandetne seriale ???
          • avatar
           Cinas
           4
           2 Mld to 5 baniek na każdy dzień roku. Ja bym jakoś dal radę, ale pewnie z trudem...
           • avatar
            Konto usunięte
            1
            " Płać abonament TV – telewizja publiczna sama się nie utrzyma " A więc niech splajtuje. Albo nie weźmie przykład z innych nadawców i niech prosperuje.
            • avatar
             wojtek_pl
             1
             Ponury żart. Płacić za propagandę jak z czasów PRL. Wiadomości niewiele różnią się od propagandy w Polskiej Kronice Filmowej...
             • avatar
              mrlisu
              0
              TELEWIZJA Polska s.a. czyli firma komercyjna żeby płacić trzeba podpisać umowę na usługi.

              Witaj!

              Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
              Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

              Połącz konto już teraz.

              Zaloguj przez 1Login