HDD

Podsumowanie

przeczytasz w 1 min.

W ostatnich latach daje się zauważyć wyraźny wzrost zainteresowania serwerami NAS nie tylko w środowisku korporacyjnym ale także wśród użytkowników domowych. Jest to spowodowane przede wszystkim rosnącą ilością gromadzonych danych, a także chęcią ich współdzielenia z coraz większą liczbą urządzeń sieciowych dostępnych w domu lub biurze. Oprócz łatwego dostępu do danych użytkownicy wymagają od serwerów NAS dobrej wydajności oraz niezawodności. A te cechy posiadają dyski WD Red.

Western Digital WD Red 4 TB

Producent skupił się przede wszystkim na wyeliminowaniu elementów, które mogą powodować nadmierne zużycie dysku. Jednocześnie zapewnił bardzo dobre (choć nie imponujące) parametry wydajności i gwarancję możliwości pracy w trybie 24/7/365. Połączenie tych cech ze znacznie niższą ceną dysków niż dedykowane rozwiązania serwerowe (np. serią WD RE czy serią Seagate Constellation ES.2) daje użytkownikowi bezpieczną platformę do przechowywania danych na serwerach NAS.

 Western Digital WD Red 4 TB
 plusy:
cicha praca
bardzo dobra wydajność w trybach RAID
niskie zużycie energii
 minusy:
nieco długie czasy dostępu
Szacowana cena w dniu publikacji testu: ok. 840
dobry produkt benchmark.pl

 

Komentarze

36
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  numernab1i
  6
  Fajny dysk. Przydał by się taki. 4 TB wydaje się bardzo dużo, ale pamiętam, że kiedyś kupując 500 GB też myślałem, że nigdy go nie zapełnię :)
  • avatar
   Sancho
   6
   Przerzucając się z 160 gb na 1 tb też myślałem że nie dam rady zapełnić, aktualnie w 3/4 pełny :P. Kupując taki dysk bardziej zastanowił bym się nad SSD pod system.
   • avatar
    kerry_sd
    3
    podstawowe pytanie - czy dyski RED mogą pracować jako zwykłe dyski systemowe, seria red ma lepsze recenzje i parametry pracy od green, blue jest niedostępny, a black zbyt małe pojemności
    • avatar
     Konto usunięte
     1
     Ponawiam pytanie. Czxy taki dysk nadaje sie do domowego pc na magazyn danych i zainstalowany system? Biorę też pod uwage ST3000VN000. Z czasem na tym dysku 3tb będą tylko dane a system pojdzie sobie na ssd...

     Czy te dyski głośno parkują głowice?
     • avatar
      kerry_sd
      1
      w tej chwili WD Green 2TB i Red 2TB kosztują tyle samo, ok. 420 zł, pytanie który dysk wybrać? podobno greeny zbyt często parkują głowice...
      • avatar
       wdowa94
       1
       To co mnie zaskakuje to bardzo równa prędkość odczytu/ zapisu danych w zależności od pozycji głowicy
       • avatar
        Pan Piksel
        1
        niższym poziomem energii
        chyba poborem.. :D
        • avatar
         Konto usunięte
         1
         Mam w domowym kompie WD Red 1TB. Przy starcie słychać zgrzyt metalu (chyba przez brak wspomnianego mechanizmu parkowania), a później chodzi cichutko.
         • avatar
          1
          Co do realnej pojemności - to powinniśmy się już przyzwyczaić, że producenci podają pojemność "brutto". Przeliczanie tego ma sens jeśli dokładnie planujemy wykorzystanie dysku pod określone zasoby/usługi..
          • avatar
           shakal84
           0
           Heh 4 TB yhym akurat :D przeliczcie sobie dokładnie pojemnośc tego dysku brakuje jakieś 120 GB do pełnych 4 TB. Producecnci powinni coś zrobić z tym przeliczeniam pjemności :P
           • avatar
            Konto usunięte
            -1
            wszystko spoko, tylko nie rozumiem zdań w stylu 'pojawił się nowy kolor' bla bla, skoro seria RED jest od lat w sprzedaży?
            • avatar
             Konto usunięte
             -2
             Miałam sporo szczęścia, kupiłam z trochę dysków niestety ecogreen do NAS, Samsungi były rewelacyjne po dziś dzień działają wszystkie jakie mam.

             Dzisiejsze dyski też są fajne. WD Red to ciekawa propozycja, ale martwią te czasy dostępu. Cały czas mam wrażenie, że kupiłam Samsungi taniej/tej samej cenie co teraz są i mam wrażenie, że musiałabym kupić WD RED do Nas-a, ale on jest droższy i gorszy...
             Kiedy te ceny ruszą?
             • avatar
              0
              kerry_sd - ale do czego chcesz użyć RED-ów?
              • avatar
               shakal84
               0
               heh sorry róznica wyniesie nawet ponad 200 GB !!! co za ... skubańce :D
               • avatar
                wildthink
                0
                Szkoda, że ta wersja (4TB) jest na razie bardzo nieopłacalna. W porównaniu do ceny dysku 3TB jednostkowa cena za GB jest nieporównywalna 0,249 vs 0,176 PLN/GB.
                • avatar
                 gregotsw
                 0
                 Zamieniłem dwa samsungi F3 500GB na jednego RED'a 1TB... Jest trochę mniej wydajnie, jednak zupełnie wystarczy na gry, muzykę, filmy. Zdecydowanie warto, bo w porównaniu z F3 RED jest bezgłośny i zupełnie nie wibruje.
                 • avatar
                  Konto usunięte
                  0
                  Pytanie do redakcji:
                  Jak ten dysk się sprawuje w użytku domowym?
                  Nie chodzi mi o domowe serwery ale mocniejszy PC.
                  Systemowym dyskiem jest SSD a ten miałby służyć jako DataBank.
                  Tylko w moim przypadku bywa różnie ; raz komputer działa 2-3 doby nieprzerwanie,a czasami jest uruchamiany na parę minut.
                  Mój obecny dysk w danych o stanie dysku S.M.A.R.T wykazuje ponad 5000h pracy po niecałych 2 latach użytkowania i ok 3500 start/stop
                  Czy będzie się on nadawał do mojego sposobu używania komputera?
                  Z góry dziękuje za odpowiedź :)