Systemy operacyjne

Ninite

przeczytasz w 2 min.
Wejdź na stronę: Ninite

 Niezbędnik Windows 7:
 

» powrót do strony startowej

Kolejna aplikacja:

» Image Resizer PowerToy Clone
»
Revo Uninstaller Pro

Ninite to genialna w swojej prostocie usługa, która pozwala użytkownikom systemów Windows oraz Linux na automatyzację procesu instalacyjnego wybranych aplikacji. Jedyne co musimy zrobić to odwiedzić stronę projektu i zaznaczyć które z popularnych aplikacji chcielibyśmy zainstalować.

Po wybraniu pożądanych aplikacji klikamy duży zielony przycisk „Get Installer”, a kilka sekund później rozpocznie się ściąganie maleńkiego, kilkusetkilobajtowego pliku instalacyjnego.

Po jego uruchomieniu rozpocznie się komfortowe, bezstresowe, proste i przede wszystkim niewymagające klikania ściąganie i instalowanie wybranych wcześniej programów. Jeśli wersja istniejąca na komputerze jest starsza od tej ściąganej, lub jeśli danego programu w ogóle nie mamy, to Ninite zainstaluje go z typowymi, domyślnymi ustawieniami oraz wszystkimi niezbędnymi komponentami. Jeśli któraś z aplikacji jest aktualna, jej ściąganie i instalacja zostają pominięte.

Po zakończonej instalacji skróty do wszystkich aplikacji zastaniemy na pulpicie oraz w menu „Wszystkie programy”.

Podobna funkcjonalność, tylko w wersji dla systemu Linux dostępna jest pod tym adresem. Zestaw aplikacji jest jednak znacznie uboższy od wersji Windows. „Ninite for Linux” jest ciągle w fazie Beta, czyli nieukończonej i potencjalnie niestabilnej.

Na stronie ninite.com każdy może zaproponować program, który według niego jest wart polecenia. Wystarczy podać nazwę aplikacji i opcjonalnie swój e-mail. Jesli wiele osób zgłosi tą samą aplikację, twórcy Ninite dołączą ją do zestawu i powiadomią e-mailowo wszystkie osoby, które ją poleciły.

Pakiet działa bezproblemowo na 32- i 64-bitowych systemach operacyjnych. Ninite deklaruje, że nie zaśmieca komputerów paskami narzędziowymi i innymi nie do końca lubianymi „narzędziami”. Minusem jest brak obsługi języka polskiego, ale jest to naprawdę maleńki minus, gdyż instalacja pakietu nie wymaga żadnej ingerencji ze strony użytkownika. Wszystkie aplikacje instalowane są w języku domyślnym dla systemu operacyjnego.

Dlaczego warto używać:

  • możliwość szybkiego wyboru, ściągnięcia i instalacji popularnych programów
  • instalacja nie wymaga ingerencji ani nadzoru użytkownika
  • usługa jest darmowa i nie wymaga logowania