Systemy operacyjne

Cache My Work

przeczytasz w 2 min.
Pobierz: Cache My Work

 Niezbędnik Windows 7:
 

» powrót do strony startowej

Kolejna aplikacja:

» Close All Windows
»
Paint.NET

Cache My Work to genialna w swojej prostocie aplikacja, która okazuje się przydatna w sytuacji gdy musimy wykonać niezaplanowany restart systemu, a akurat pracujemy na kilku czy kilkunastu otwartych programach i nie chcemy tracić czasu na ich zamykanie.

Używając Cache My Work pamiętać należy, że samo wskazanie programów, które mają być przywrócone po restarcie nie zwalnia użytkownika z obowiązku zapisania pracy (np. dokumentu tekstowego). Niniejsza aplikacja nie dokona tego za nas. Jej zadaniem jest otworzyć wszystkie pożądane aplikacje wraz ze wszystkimi dokumentami, jakie te aplikacje wyświetlały tuż przed zamknięciem systemu.

Interfejs programu jest minimalistyczny. Zaznaczyć również warto, że obecna wersja (1.2) została wydana w roku 2007 i optymalizowana pod kątem Windows XP, który był wtedy najpopularniejszym systemem z rodziny Windows. Twórca Cache My Work pracuje już jednak nad kolejną dużą odsłoną o numerze 2.0, która ma wprowadzić wiele usprawnień.

Jak więc sprawić, aby wybrane programy wystartowały tuż po wyświetleniu się pulpitu? To banalnie proste!

Po pierwsze uruchamiamy aplikację Cache My Work. Oferuje ona jedno główne okienko, w którym wyświetla się lista programów jakie w danej chwili są otwarte w systemie operacyjnym. Lista nie zawiera oczywiście programów, które niczego nie edytują lub nie tworzą, takich jak na przykład antywirus, firewall, programy do obsługi myszy, klawiatury czy też procesy uruchamiane w tle. Cała praca jaką użytkownik musi wykonać ogranicza się do zaznaczenia konkretnych pozycji i kliknięcia przycisku „Save” umieszczonego w dolnej części interfejsu.

To wszystko! Teraz możemy zamknąć system Windows bez dodatkowego zamykania programów, a opcje zaznaczone wcześniej na liście zostaną otwarte po restarcie wraz z dokumentami, jakie były otwarte wewnątrz nich.

Dodatkowo ustawić możemy też aby otwierały się okna Eksploratora Windows. Aby uruchomić tą funkcję klikamy na menu „Tools” i wybieramy „Options”.

W nowym oknie zaznaczamy pozycję „Restore previous Explorer windows at next logon” i klikamy „OK”. Ta opcja nie jest zależna od programu Cache My Work. Jest to funkcjonalność wbudowana w system Windows, a Cache My Work po prostu ułatwia jej aktywację. Po zaznaczeniu tego pola „przywracanie okien” będzie cały czas aktywne, niezależnie od tego czy CMW jest uruchomiony, czy też nie.

Cache My Work jest bardzo użyteczną aplikacją potrafiącą oszczędzić użytkownikowi wielu cennych minut na powtórnym otwieraniu zamkniętych programów i dokumentów, jednak ma ona też swoje wady. Jako ze aplikacja jest już kilkuletnia, może nie działać idealnie pod 64-bitowym Windows 7 i może nie obsłużyć najnowszych i najbardziej rozbudowanych programów. Na wspomnianym systemie CMW odmówił współpracy na przykład z pakietem LibreOffice oraz niekiedy z edytorem graficznym Adobe Photoshop. Proces zapisywania otwartych programów potrafi zużyć jednorazowo od kilkunastu do kilkuset MB pamięci RAM – warto o tym pamiętać używając laptopa lub netbooka. Cache My Work nie działa w polskiej wersji językowej, ale bardzo prosty interfejs nie powinien przysporzyć nikomu kłopotów.

Dlaczego warto używać:

  • bardzo prosta obsługa
  • możliwość ponownego, automatycznego otworzenia wskazanych programów