Systemy operacyjne

Revo Uninstaller Pro

przeczytasz w 4 min.
Pobierz: Revo Uninstaller Pro

 Niezbędnik Windows 7:
 

» powrót do strony startowej

Kolejna aplikacja:

» Cobian Backup 10
» 7-Zip

Revo Uninstaller to program potrafiący skutecznie i bezpiecznie odinstalować wszelkie aplikacje użytkownika zainstalowane wcześniej w systemie Windows, a następnie wyczyścić system z pozostałych po tej czynności "śmieci".

Jednym z głównych i najczęściej używanych modułów tego programu jest Deinstalator. Korzystanie z niego jest bardzo proste. Interfejs Revo jest co prawda dość rozbudowany - oferuje wiele ikonek połączonych z opisami, przez co na początku może wydawać się chaotyczny i nieczytelny - ale po chwili zauważyć można pewne prawidłowości. Ikony w pionowej kolumnie po lewej stronie to główne opcje programu Revo (deinstalacja, czyszczenie, narzędzia). Poziomy pasek u góry to opcje dodatkowe. Ich ilość i rodzaj zmienia się w zależności od wybranej funkcji głównej. Natomiast duże okno z białym tłem wyświetla wszystkie aplikacje, procesy i pliki, które są dostępne dla wybranej funkcjonalności.

Chcąc odinstalować program klikamy ikonę Deinstalator umieszczoną w kolumnie po lewej stronie. W białym oknie pojawi się lista zainstalowanych programów. Spośród nich wybieramy ten, który zamierzamy usunąć, a następnie z poziomego paska na górze wybieramy opcję „Odinstaluj”.

Revo to kompleksowy deinstalator, który po zakończeniu procesu nie zostawia użytkownika samemu sobie, ale natychmiast proponuje mu skanowanie systemu w poszukiwaniu pozostałości po deinstalacji. Tryby skanowania są trzy: Bezpieczny, Pośredni oraz Zaawansowany, przy czym ten ostatni polecany jest tylko użytkownikom doświadczonym, gdyż niekiedy (bardzo rzadko) może prowadzić do usunięcia potrzebnych plików, a nawet destabilizacji pracy systemu operacyjnego.

Po wykonanym skanowaniu Revo wyświetla informację czy udało mu się znaleźć i usunąć ewentualne "śmieci".

Kolejną funkcją główną opisywanej aplikacji jest „Menadżer Autostartu”, który pozwala użytkownikowi na komfortowe zarządzanie programami uruchamiającymi się w czasie startu systemu.

Po kliknięciu na tą ikonkę w białym oknie pojawi się lista aktualnie uruchamianych aplikacji. Aby deaktywować jedną z nich wystarczy zlikwidować jej zaznaczenie (odhaczyć ją). To wszystko! Opcjonalnie możemy też usunąć daną pozycję, jeśli jesteśmy pewni, że nie będziemy jej używać w przyszłości (przycisk „Usuń” na górnym pasku).

Po odhaczeniu aplikacji z obszaru powiadomień Windows wyskoczy małe okienko informacyjne, że dany program nie będzie już startował wraz z systemem.

Następną funkcją główną jest „Usuwanie zbędnych plików”. Na początku zaznaczyć warto, że ta opcja powinna być wykorzystywana z dużą dozą ostrożności, gdyż niekiedy na liście plików mogą pojawić się takie, które są potrzebne systemowi Windows lub innym aplikacjom.

Po kliknięciu na ikonę „Usuwanie zbędnych plików” wybieramy pożądane partycje (kolumna po prawej stronie ekranu) i używamy opcji „Skanuj” (górny pasek). Lista plików do usunięcia pojawi się po pewnym czasie. W zależności od ilości dysków i objętości zapisanych na nich danych skanowanie może trwać od kilkunastu sekund do kilkunastu minut.

Jeśli nie wykonywaliśmy czyszczenia nigdy lub przez dłuższy czas, lista wynikowa może być bardzo długa. Posortowana jest ona alfabetycznie według liter dysków (C:, D:, E:, itd.), ale znalezienie konkretnego pliku to niekiedy bardzo żmudna praca, gdyż Revo nie oferuje wyszukiwarki. Po zaznaczeniu wszystkich pozycji, które chcemy usunąć klikamy przycisk „Usuń” znajdujący się na górnym pasku.

Jeśli nie jesteśmy pewni jaką funkcję pełni dany plik (czy jest ważny, czy też nie), możemy to sprawdzić klikając na niego prawym przyciskiem myszy i wybierając opcję „Szukaj w Google”.

„Narzędzia Systemu” to funkcja, która daje dostęp do kilkunastu podstawowych narzędzi wbudowanych w Windows, takich jak przywracanie systemu, centrum zabezpieczeń, klawiatura ekranowa, defragmentator dysków, usługi. Narzędzia nie są częścią integralną Revo Uninstallera, ale producent umieścił je dla wygody użytkownika (szybki dostęp).

„Porządkowanie przeglądarek” pozwala szybko i komfortowo wyczyścić ciasteczka, formularze, pliki tymczasowe, historię, sesje i inne elementy popularnych przeglądarek internetowych, takich jak: Chrome, Opera, Firefox, Internet Explorer, a nawet Netscape.

Po zaznaczeniu pożądanych elementów klikamy przycisk „Wyczyść”, umieszczony na górnym pasku programu. Po chwili Revo poinformuje użytkownika, że zacieranie śladów zostało zakończone.

Podobnie jak w przypadku „Porządkowania przeglądarek” sytuacja wygląda podczas „Porządkowania MS Office” i „Porządkowania Systemu”, z tą różnicą, że porządkujemy tutaj inne aplikacje i funkcje systemowe. W przypadku Office'a wyczyścimy historię otwartych plików, a w przypadku systemu usuniemy niechciane ślady pozostawione w rejestrze oraz na dysku twardym (np. historia polecenia „uruchom”, opróżnianie schowka, kosza lub czyszczenie menu Start). Podobnie jak poprzednio, tak i tutaj używamy polecenia „Wyczyść” umieszczonego na górnym pasku interfejsu.

Kolejna funkcja główna to „Usuwanie śladów”, która zajmuje się całkowitym, bezpowrotnym usuwaniem plików usuniętych wcześniej „ręcznie” przez użytkownika (pliki usunięte ręcznie można za pomocą specjalnych programów odzyskać).

Proces skanowania i trwałego usuwania „śladów” pozostawionych na dużej partycji jest dość czasochłonny. Może potrwać kilkanaście minut, a niekiedy nawet dłużej.

Uzupełnieniem poprzedniej funkcji jest „Bezpowrotne Usuwanie”, które daje mozliwość ręcznego wybrania pliku lub katalogu, który chcemy usunąć.

Klikamy na ikonę „Bezpowrotne Usuwanie”, następnie na „Dodaj folder” lub „Dodaj plik” (górny pasek), a potem wybieramy element który chcemy trwale usunąć i klikamy „OK”.

Wybrana pozycja pojawia się na liście. Jeśli chcemy możemy dodać kolejną lub od razu kliknąć opcję „Usuń bezpiecznie”. Samo określenie usuwania „bezpiecznego” może być nieco mylące, gdyż chodzi tutaj o bezpieczeństwo jakie zapewnia trwałe usuwanie danych (śladów pracy), ale samo trwałe usuwanie musi być dobrze przemyślane, gdyż odzyskanie tych plików i folderów będzie już niemożliwe.

Dodatkową opcja jaką oferuje Revo jest możliwość przyspieszonego odinstalowania programów w trybie „Hunter” (Łowca).

Po kliknięciu na opcję „Tryb łowcy” umieszczoną na górnym pasku interfejsu Revo przekształca się w małą, kwadratową ikonę.

Aby odinstalować wybrany program, wystarczy przeciągnąć tą ikonkę i wycelować ją w ikonę skrótu programu który chcemy usunąć. Gdy tego dokonamy rozwinie się krótkie menu z kilkoma opcjami do wyboru. Najważniejszym z nich są: Odinstaluj, Zatrzymaj autostart i Wyłącz proces. Jest to najszybsza metoda deinstalacji programu oferowana przez Revo Uninstaller Pro.

Opisywana aplikacja ma również swoją wersję darmową - Revo Uninstaller Free, która oferuje znacznie uboższą funkcjonalność, ograniczając się tylko do podstawowego czyszczenia i deinstalacji.

Revo działa stabilnie i w większości przypadków bardzo szybko (oprócz zaawansowanego skanowania). Nie zużywa przy tym nadmiernie zasobów systemowych, takich jak pamięć RAM czy procesor. W czasie instalacji dostępny jest język polski.

Dlaczego warto używać:

  • ułatwiona deinstalacja programów zainstalowanych na Windows
  • możliwość czyszczenia rejestru i dysku
  • szybki dostęp no narzędzi systemowych
  • łatwa kontrola programów w autostarcie