Władca Pierścieni: Pierścienie Władzy to dno i metr mułu? No to pędzę po popcorn i oglądam dalej
Filmy / seriale / VOD

Władca Pierścieni: Pierścienie Władzy to dno i metr mułu? No to pędzę po popcorn i oglądam dalej

przeczytasz w 4 min.

Najbardziej oczekiwany i najbardziej znienawidzony – oto Władca Pierścieni: Pierścienie Władzy w pigułce. To co wciąż dzieje się w Sieci przekracza już granicę dobrego smaku. Szambo pachnie ładniej niż woń, która unosi się wokół niektórych komentarzy. Naprawdę jest aż tak źle?

Znienawidzony Władca Pierścieni: Pierścienie Władzy idzie po rekord

Nowy, serialowy Władca Pierścieni już od pierwszych zapowiedzi wywoływał emocje nawet większe niż Ród Smoka czy czwarty sezon Stranger Things. Raz, że w tym przypadku Amazon gotów był z góry wyłożyć na tę produkcję miliard dolarów, a dwa – że Pierścienie Władzy miały opowiadać o tym, co zdarzyło się na grubo przed znaną nam już trylogią. Kłopot w tym, że twórcy serialu, z uwagi na brak licencji, nie mieli prawa korzystać ani z tego co znalazło się w Silmarillionie, ani żadnych innych książek, poza tym co zostało już zekranizowane. I właśnie ten fakt, jak łatwo się domyślić, pomimo rekordowego otwarcia na Amazon Prime, okazał się dla Pierścieni Władzy sporym brzemieniem. 

Co jak co, ale prawdziwie zagorzałych fanów Tolkiena nie brakuje i dla nich postępowanie włodarzy Amazonu, którzy dość swobodnie podeszli do adaptacji historii powstania tytułowych pierścieni, było niczym policzek. I to da się jeszcze jakoś zrozumieć – fakt odarcia tej niezwykle złożonej opowieści z całej masy szczegółów nie każdemu musi się podobać. Zupełnie nie rozumiem jednak hejtu jaki wylał się na twórców za obsadę serialu.

Czy polityczna poprawność to już aby nie nazbyt wyświechtany slogan?

Ostatnimi czasy przyjęło się, że każdemu, nawet najdrobniejszemu odstępstwu od tego co uznajemy za normę bądź kanon, z miejsca przypinana jest łatka „politycznej poprawności”. Wątki LGBT w serialach i filmach – polityczna poprawność, aktorzy o innym kolorze skóry niż biały – polityczna poprawność. Za to ostatnie niegdyś oberwało się między innymi netfliksowemu Wiedźminowi. Teraz zaś wielką aferę zrobiono z czarnoskórego elfa, krasonoludzicy (co gorsze - bez brody) i Harfootów, którzy pojawili się w Władcy Pierścieni: Pierścienie Władzy.

I na nic nie zdadzą się tu tłumaczenia niektórych, mniej zacietrzewionych fanów, że przecież Tolkien wprost nie napisał o brodatych krasoludzicach, a Harfooci według niego mieli nieco bardziej brązową skórę - to po prostu obraza, kpina z Tolkiena i na siłę wpychane „multi-kulti”. Czy przez fakt, że na ekranie pojawia się postać bardziej smagłego elfa naprawdę aż tak przeszkadza w oglądaniu, że człowiek wyrywa sobie włosy z głowy? Może lepiej nie popadajmy w histerię, co? 

Władca Pierścieni: Pierścienie Władzy - czarnoskóry Elf

Władca Pierścieni: Pierścienie Władzy - Disa

To co naprawdę się liczy to opowieść

Przyznam się bez bicia - wciąż nie przeczytałem Silmarillionu. Podchodziłem do niego już dwa razy i dwa razy się od niego odbiłem. Jak dla mnie czyta się to ciężko, a początek jest tak pasjonujący jak lektura książki telefonicznej. I być może dlatego właśnie do tematu Pierścieni Władzy podchodziłem na totalnym luzie, bez tolkienowskiego zadęcia. Oczekiwałem po prostu ciekawej opowieści i niezłego widowiska. Czy to dostałem? Cóż, po połowie pierwszego sezonu, który, przypomnijmy, ma liczyć 8 odcinków mogę z czystym sumieniem powiedzieć, że…. nie.

I w tym właśnie, a nie w obsadzie czy niezgodności z materiałem źródłowym, dostrzegam największy problem serialu Władca Pierścieni: Pierścieni Władzy. Ta opowieść skonstruowana została jak typowy serial – pierwsze odcinki oczarowują i intrygują, a potem tempo wyraźnie siada. Zaczyna się powolne przedstawienie postaci i zarysowywanie „intrygi”. Na koniec dostaniemy pewnie jakieś widowiskowe wydarzenie z obowiązkowym, wielkim cliffhangerem, żeby znów było na co czekać. Ot, standard.

Władca Pierścieni: Pierścienie Władzy - Harfooci

Nawet jeśli poszczególne wątki – czy to młodego Elronda pomagającego Celebrimborowi w jego epokowym „dziele”, czy Arondira, który wpakował się w sam środek niejasnego spisku, nieznajomego, który spadł na ziemię w płonącym meteorze, czy nawet Galadrieli, która zamiast do Valinoru trafia do Numenoru (po wcześniejszej przymusowej kąpieli) – są ciekawe to cały efekt psuje zbytnie ich poszatkowanie i rozciągnięcie. 

Powoduje to, że opowiadana w Pierścieniach Władzy historia jednocześnie wciąga i nudzi. Wiem, brzmi to trochę dziwacznie, ale jeśli już oglądaliście sami się zapytajcie – czy podczas seansu czujecie niepowstrzymaną chęć obejrzenia zaraz kolejnego odcinka? Ja coś takiego miałem przy The Expanse i czasem, nie zawsze, przy Grze o Tron. Tu tego niemal nie czuje więc i kolejne odcinki oglądam nie od razu, a jak nadarzy się okazja.

Władca Pierścieni: Pierścienie Władzy - nieznajomy z meteorytu

Masa pięknych scenerii, nutka niezłej gry aktorskiej i garść absurdów

Nie da się zaprzeczyć, że Władca Pierścieni: Pierścienie Władzy mają czym urzekać. Amazon postarał się, by przedstawiane lokacje nadawały całości tolkienowskiego klimatu. Khazad-dum, Numenor czy nawet przedstawiony przez moment na samym początku Valinor z dwoma świetlistymi drzewami – to wszystko wygląda absolutnie przepięknie. Gdyby gra aktorska temu dorównywała byłoby już naprawdę znośnie. 

Niestety, nie wszystkim udaje się tutaj uciągnąć swoje role. Paradoksalnie, najlepiej w moim osobistym odczuciu, wypadają Ci najbardziej krytykowani – Ismael Cruz Cordova grający Arondira, Sophia Nomvete wcielająca się w krasnoludzice Disę oraz Lenny Henry w roli Sadoca Burrowsa, przywódcy Harfootów. Wcielenie się w swoje postaci przychodzi im dość naturalnie.

Władca Pierścieni: Pierścienie Władzy - Khazad-dum i Elrond

Władca Pierścieni: Pierścienie Władzy - Numenor

Gorzej jest niestety z bohaterami, którzy powinni uchodzić za ikoniczne. Elrond w wykonaniu Roberta Aramayo jest jeszcze do przełknięcia, choć i jego gra wydaje się aż nazbyt ostrożna, ale to co wyczynia Morfydd Clark jako Galadriela wywołuje nierzadko uśmiech politowania. Wiem, że taki już był zamysł scenariusza, że „dziewczę” ma pałać zemstą, która odbiera jej zdrowy osąd i przysłania wszystko inne, ale czy naprawdę nie dało się wyważyć młodzieńczej arogancji i doświadczenia wynikającego z jej faktycznego wieku? Przecież to nie krnąbrna 20-stka, a elficka wojowniczka licząca już sobie kilka tysięcy lat. 

No ale jak twórcy dorzucają do tego jeszcze takie sceny jak spowolniona jazda na koniu, po plaży, podczas której na twarzy Galadrieli maluje się jakiś dziwaczny grymas (bo ciężko nazwać to uśmiechem), to raczej trudno się dziwić, że widz nie potrafi potraktować tej postaci poważnie. Absurdów we Władcy Pierścieni: Pierścienie Władzy Ci zresztą dostatek, o czym świadczyć może choćby scena powrotu Galadrieli wpław w Valinoru. Albo lepiej - Warg przypominający przerośniętego ratlerka (pinczera miniaturkę), z wyłupiastymi oczami, który bardziej śmieszył niż przerażał.

Władca Pierścieni: Pierścienie Władzy - Galadriela-wojowniczka

Władca Pierścieni: Pierścienie Władzy – czy warto obejrzeć?

Nie sposób nie zauważyć trwającej obecnie wojenki pomiędzy zwolennikami tego serialu, a jego przeciwnikami będącymi najczęściej zagorzałymi fanami Tolkiena. I choć nie podzielam sceptycyzmu tych drugich i nie będę nikomu odradzał seansu, to jednak po tych czterech odcinkach mam wrażenie nie będzie z tego widowiska na miarę trylogii Petera Jacksona. A przynajmniej nie po pierwszym sezonie. 

Teraz Władca Pierścieni: Pierścienie Władzy wydaje się być obliczone przede wszystkim na wzbudzanie kontrowersji, bo jak wiadomo – nie ważne co się mówi, ważne, żeby w ogóle się mówiło. Amazon powinien jednak pamiętać, że owszem, kontrowersje się sprzedają, ale na krótką metę. To nie wystarczy, by utrzymać zainteresowanie widzów. Poczekajmy więc może z ostateczną oceną aż emocje opadną, a akcja serialu nieco się rozwinie. Na tę chwilę Pierścienie Władzy można obejrzeć, ale lepiej bez wielkich oczekiwań.

Władca Pierścieni: Pierścienie Władzy - Durin IV

Władca Pierścieni: Pierścienie Władzy - co nam się podobało...

  • powrót Władcy Pierścieni na ekrany
  • fenomenalnie przygotowane lokacje 
  • niesamowity klimat
  • jak na luźną adaptację i serial Fantasy przyjemne do oglądania

...a co nie za bardzo

  • skakanie po różnych wątkach, które na dłuższą metę staje się nieco męczące
  • rozciągnięty do granic możliwości scenariusz
  • niektóre efekty specjalne mogłby być dużo lepsze (przynajmniej patrząc na budżet serialu)
  • sporo różnych absurdów i głupotek, które wywołują uśmiech politowania
  • odstępstwa od kanonu mogą odrzucić tolkienowych purystów

Ocena wstępna

70% 3.5/5

Przypominamy, że serial obejrzeć można na platformie Amazon Prime, gdzie wciąż dostępny jest 30-dniowy, darmowy okres próbny:

Komentarze

28
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    Naruto1
    21
    Jedną z najgłupszych rzeczy, jakie ostatnio czytałem w temacie elfów w tym serialu było stwierdzenie, że skoro elfy nie istnieją, to może je grać każdy. No nie, są jakieś kryteria. A wracając do czarnoskórych elfów - nie ma opcji. Wystarczy przeczytać skąd się wzięli Elfowie. Tam nie ma podziału jak u ludzi - z Afryki, z Europy, z Azji. Tam jest jedna rasa, która podzieliła się na szczepy. Początkiem podziału była Wielka Wędrówka. Nie było żadnej ewolucji, szczególnie że Elfowie są rasą nazwijmy to długowieczną. Trochę tak, jakby była sobie rodzina Kowalskich, powiedzmy wielodzietna, dzieci z tej samej matki i tego samego ojca i nagle Zosia jest czarnoskóra, bo wyjechała do Afryki. No nie. Może być bardziej opalona od Jurka, który wyjechał do Norwegii ale tylko tyle. Nie ma w tym rasizmu tylko wkurza jak właśnie w imię poprawności politycznej robi się z ludzi idiotów. Bo urąganie logice jest idiotyczne. Nawet, gdy mówimy o wymyślonym świecie. Tu również różny kolor skóry powinien mieć uzasadnienie. A Elfowie są jedną rasą, tylko niektórzy ruszyli na Wędrówkę, inni zostali, część wróciła, część osiedliła się gdzieś po drodze etc.
    • avatar
      Marti99
      8
      Ja widze problem z poprawnoscia polityczna w tym sensie ze jak producent na tym sie skupia to przestaje sie skupiac na innych rzeczach i wszystko zaczyna "siadac". Niejeden film sie na tym przejechal.
      • avatar
        stolek7
        6
        Wiedźmin to była profanacja książek a to jest po prostu kolejny kiepski serial fantasy i to boli przy dzisiejszych możliwościach ja bym dał 2 na 10 za widoki jeden punku za morie 2 dał bym 3 ale za galadriele powinna być. ujemna ocena.
        • avatar
          SadSam
          2
          Jezeli tempo opowiadania historii nie przyspieszy, to akcja rozwinie sie dopiero w 12 sezonie. Narazie nic sie tam nie dzieje
          • avatar
            metalmorphosis
            2
            Niestety nastały teraz takie czasy, w których film czy serial ma szanse spodobać mi się tylko wtedy gdy nie znam materiału źródłowego. Bo jeżeli czytałem książkę czy komiks lub widziałem animacje to się okazuje, że twórcy mają bardziej lub mniej gdzieś zasady i logikę świata, który chcą zobrazować. A to denerwuje, bo człowiek ma wrażenie, że ogląda inną historię i postaci niż zapamiętał. Co zniechęca coraz bardziej z każdym takim dziełem ochotę jego obejrzenia.
            • avatar
              kalkulatorek
              2
              Ostatnio oglądałem 3 seriale fantasty i SF.
              1. Pani Hulk - odpadłem po 4 odcinku. Nie wiem jak to nazwać , to taki czysto amerykański serial ;P
              2. Ród smoka - miałabyć kontynuacja Gry o tron ( wiem że akcja się dzieje przed GoT) Wyszedł serial obyczajowy o stosunkach w rodzinie królewskiej. O księżniczce w której obudziła się kobieta i królu który nie lubił wojen. Tylko że gdyby nie smoki (które są tam potrzebne jak łysemu grzebień) to takich seriali były dziesiątki. Rodowi smoka jako serialowi obyczajowemu dam 8/10 jako fantastyce 1/10 (jedynka za smoki)

              Sytuację ratują właśnie pierścienie. I póki w nim czarnoskóry elf nie będzie kopulował z białoskórym ogrem będę oglądać.

              I walić LGBT i ich fanów i przeciwników.
              Amen.
              • avatar
                Konto usunięte
                1
                Dlatego ja lubię stare filmy czy seriale,bez tej gównianej lewackiej ideologi w pychanej wszędzie gdzie się da, ciężko sobie teraz wyobrazić testkt wypowiadany przez aktora dajmy np. "dziki też człowiek"jak z jednej najlepszych polskich komedii:)
                • avatar
                  ANATHEMA
                  0
                  A mi się ten serial ogląda bardzo dobrze. Dużo lepiej niż "Ród Smoka" który jak dla mnie to taka wypasiona i droga "Ukryta Prawda",
                  • avatar
                    0
                    Na razie oglądam i zdecydowanie serial punktuje u mnie za wykonanie - obraz i dźwięk. Casting tez uważam za dosyć udany - jedynie Elrond gra, jak Maciej to ujął, zbyt zachowawczo (ale dostał niełatwe zadanie odtwarzać role współdzielona z Hugo Weavingiem). Najsłabiej w tym wszystkim wypada nie tyle co sama fabuła, bo w niej widzę potencjał, ale właśnie jej tempo. A po tym co z kanonem zrobiły gry Shadow of Mordor to w sumie już nic mnie nie zdziwi, wiec odstępstwa w tej kwestii aż tak mi nie przeszkadzają - zreszta w przeciwieństwie do tego co poronili twórcy serialu Wiedźmin na Netflixie, Amazon zdaje się nawet mieć lepszy pomysł od na historie od samego mistrza Tolkiena - oczywiście w kontekście materiału do ekranizacji.
                    • avatar
                      Karaimi
                      0
                      Te pierścienie władców po pierwszym odcinku mocno kojarzyły mi się z bardzo kiepskim filmem jakim jest World of Warcraft. Tutaj mamy ten region, a tutaj tamten, a i jeszcze jest ten. Za dużo na raz.
                      • avatar
                        Korli71
                        0
                        Każdy ma swoje zdanie ja po przeczytaniu książek nie widzę większego problem, choć wielu miejscach scenariusz odbiega od książki. Mi się dobrze ogląda. Kolor skóry aktora nie ma żadnego znaczenia, wiem że zaraz znajdą się malkontenci i zaczną narzekać i krytykować mój wpis.Ale to moje zdanie i już.
                        • avatar
                          mic_dys
                          0
                          Mi się serial podoba. Nie przejmuję się, czy efly są bardziej czarno, czy białoskóre, tylko świetnie bawię się historią, która jest barwnie ukazana, z dobrą muzyką, świetnymi ujęciami. Oczywiście głupot parę w tym scenariuszu jest - chyba najbardziej żałosne było to przebycie wpław oceanu przez Galadierę - ale wiadomo, że to jest bajka. I jako bajkę - ciekawie poprowadzoną - całą rzecz traktuję. Z niecierpliwością wyczekuję jutrzejszego odcinka...
                          • avatar
                            zack24
                            0
                            Oglądam z przyjemnością i jedynie dla wieczornego relaksu. Dlaczego - bo nie cierpię Tolkiena. Na Władcy Pierścieni usnąłem, na każdej części (wielokrotnie), a ten serial oglądam dla widoczków. No i chyba lepiej, że Panie Krasnoludki nie mają brody. Co do poprawności politycznej nawet nie startuję z własną opinią, bo po adaptacji Mrocznej Wieży SK już mnie nic nie zdziwi w temacie nowoczesnej produkcji filmowej. Dobrze, że kilka filmów i seriali się wciąż broni.
                            • avatar
                              Chudynr1
                              -1
                              Jak nie czytałeś Silmarillionu to się nie bierz za artykuły na dany temat bo twoja opinia w tym momencie traci wgl sens.
                              • avatar
                                bols244
                                -4
                                Serial godny polecenia
                                • avatar
                                  wilcze_stado
                                  0
                                  Dla mnie ten serial jest strasznie nierówny fabularnie: są wątki Erlonda czy Arandira, które są ciekawe i mogłyby się rozkręcać trochę szybciej, jest piękny Numenor, który mi się bardzo podoba i chciałbym więcej, jest wątek harfootów/hobbitów, który dla mnie jest tak słaby, że aż zbędny, jest w końcu to juliszcze, które myli książkową arogancję Galadrieli z głupotą i agresją (w sumie to nie jej wina, a tego, jak napisano jej postać). Wizualnie jest ok, muzyka raczej męczy, inscenizacje różne - od świetnych, po koszmarki o stojących na pokładzie elfach. Serialowi mocno zaszkodziła bardzo toporna promocja z niedorobionymi influencerami, powoływanie się na twórczość Tolkiena i kupowanie recenzji. Bez tego serial miałby większy kredyt zaufania i być może mniej krytyków.
                                  • avatar
                                    xxx.514
                                    0
                                    A gdzie opcja w ankiecie "jestem tolkienowskim fanem i nawet za dopłatą nie spojrzę na tą abominacje" ? Tolkien stworzył praktycznie cały świat łącznie z geografią i panteonem, wszystko jest logicznie wytłumaczone i powiązane, a tu przychodzi gostek z wybujałym ego i kieszeniami pełnymi forsy myśląc, że pominie złożoność świata i będzie miał dobry serial. Jak widać otóż nie. Mogę zrozumieć, że spora część ludzi idzie po najmniejszej linii oporu i nie chce używać szarych komórek do czegokolwiek, więc wiele rzeczy musi być maksymalnie spłyconych, aby się sprzedało. Ale kurka bez przesady. Nie bierze się takiego molocha i ścina z niego mikrometr skórki myśląc, że będzie dobrze i to wystarczy.