Gry

Testy: XP vs Vista

przeczytasz w 1 min.

Na koniec sprawdźmy jeszcze jak się prezentuje wydajność gry w zależności od używanego systemu operacyjnego. Przetestowaliśmy dodatkowo 4 karty zgodne z DirecX 10 (choć sama gra nie wspiera tego API) na systemie Windows Vista i porównaliśmy te wyniki z wynikami osiągniętymi pod Windows XP.

Test pod Vistą przeprowadziliśmy na "drajwerach" 158.18 WHQL oraz 158.24beta. Niestety na obydwu wersjach występował ten sam problem. Karty po przejściu jednego/dwóch testów zaczynały "marudzić" w grze powodując prawie 2 krotne spadki FPS. Nie działo się to jedynie na 640MB wersji GeForce'a 8800. Warto zauważyć, że w teście intensywnie korzystającym z bump mappingu, karty 8800 są znacznie wydajniejsze pod Vistą. Niemniej w świetle powyższych problemów, nie ma to żadnego znaczenia, gra staje się zupełnie nie grywalna po przeładowaniu jednego, dwóch etapów.

 Jeśli chodzi natomiast o sterowniki najmłodszego dziecka ATI, to trzeba pochwalić producenta - są niemal tak wydajne jak te pod XP. Karta nie rejestrowała "wychyleń od normy" występujących na konkurencyjnych produktach, być może w związku z większą ilością pamięci. Co by nie mówić, na chwilę obecną mniej stresującym systemem dla graczy wciąż pozostaje WindowsXP, choć już za chwilę może się okazać, że pierwsze gry pod API DirectX10 zmienią ten stan rzeczy. Producentom kart graficznych nie pozostanie wtedy nic innego jak wziąć się w końcu za wykonanie porządnych sterowników także pod najnowszy system Microsoftu.