Najlepsze narzędzia do nauczania zdalnego
Oprogramowanie

Najlepsze narzędzia do nauczania zdalnego

z dnia
Tomasz Duda | Redaktor serwisu benchmark.pl
4 komentarze Dyskutuj z nami

Nauka zdalna, nauka w domu, zdalna klasa, do tego uczniowie i studenci muszą przywyknąć w pierwszej połowie roku 2020. Sytuacja nie sprzyja spotkaniom bezpośrednim, dlatego trzeba korzystać z cyfrowych pomocy naukowych. Oto dobre narzędzia do zdalnego nauczania.

Narzędzia do zdalnej nauki w domu

Na trochę wolnego nikt narzekał nie będzie. Dwa tygodnie na kwarantannie w domu można poświęcić na rozrywkę, ale co potem? Jasne, że niektórym nawet rok wolnego nie wystarczy, ale semestr trzeba zaliczyć, sesję zdać i iść dalej. Długie przestoje nie służą nikomu.

Fajnie było pooglądać nowości na Netflix i pograć w dziesiątki przecenionych gier, ale powoli trzeba się brać do nauki. Poniższe programy i narzędzia mogą Wam w tym pomóc.

PS. Tutaj znajdziesz dobre darmowe programy do wideokonferencji. W czasie nauki i pracy może się też przydać dobry monitor do komputera.

Google Classroom - zdalna klasa, wygodna nauka w domu

Google Classroom - strona główna

Google Classroom to pierwsze i najważniejsze narzędzie w tym zestawieniu. Wchodzisz na stronę classroom.google.com, klikasz "+" w prawym górnym rogu i jeśli jesteś nauczycielem wybierasz opcję utwórz zajęcia, a jeśli jesteś uczniem klikasz: dołącz do zajęć. Tutaj zdecydowanie więcej pracy leży po stronie nauczycieli, bo sam udział w lekcjach jest bardzo prosty. Uczeń musi tylko podać odpowiedni kod i tyle.

Potencjał Google Classroom jest jednak ogromny. Materiały można z łatwością dzielić na lekcje, a do każdej z nich dodawać potrzebne załączniki. Nauczyciel bez problemu sprawdzi wiedzę, wystawi oceny i bez problemu doda komentarze. Wszystkie osoby mogą się też komunikować na czacie.

Dostępna jest zarówno wersja na komputer, jak i program na telefony.

Ile osób może korzystać z Google Classroom jednocześnie (G Suite for Education)?

 • maksymalnie 1000 osób (uczniów i nauczycieli łącznie)
 • w tym maksymalnie 20 nauczycieli

zdalne nauczanie - programy których warto używać

Hangouts Meet - spotkania na odległość

Google Hangouts Meet - strona główna

To znakomite narzędzie do wieloosobowych spotkań, zarówno szkolnych, jak i firmowych / biznesowych. Co prawda Hangouts Meet to część płatnego pakietu G Suite, ale do utworzonych spotkań można dołączać za darmo. Hangouts Meet to bardzo dobra i łatwa w obsłudze aplikacja do wideokonferencji, która może przydać się w czasie zdalnej nauki w domu. Żeby dołączyć potrzebny jest tylko kod (lub link). W dodatku spotkania można nagrywać i archiwizować lub strumieniować na żywo.

Google Hangouts Meet - pobierz

Ile osób może łącyć się jednocześnie w Hangouts Meet?

 • maksymalnie 250 osób

Microsoft Teams - wirtualne klasy i nie tylko

Microsoft Teams - strona główna

Microsoft Teams to dojrzała i zaawansowana platforma do komunikacji internetowej, z której standardowo, codziennie korzysta około 30 milionów ludzi. Obecnie, gdy zaistniała konieczność organizowania nauki i i pracy zdalnej, liczba ta wynosi około 45 milionów - każdego dnia! Teoretycznie jest to narzędzie projektowane głównie z myślą o zarządzaniu projektami w firmach, ale w praktyce nadaje się idealnie również do tworzenia wirtualnych klas i zdalnego nauczania.

Spójrzcie tylko na ten film z kanału Microsoft dla Biznesu:

Możemy prowadzić dyskusje, aranżować spotkania online wideo i audio, przesyłać załączniki itp. Nie będzie też zaskoczeniem, że usługa integruje się z pakietem Office 365, który też ma duży potencjał do tworzenia treści do celów grupowego nauczania przez internet.

Ilu uczniów może być w klasie Microsoft Teams?

 • maksymalnie 200 uczniów
 • maksymalnie 5000 zespołów (grup)

Udostępnianie dokumentów za darmo, do wielu osób

Przesyłanie dużych plików, dokumentów, zrzutów ekranowych i grafik to nieodzowna część nauki. Nie ma potrzeby tłumaczyć, że sprawne udostępnianie plików jest ważne dla uczniów i nauczycieli.

Te usługi pomogą wam przesyłać pliki:

Są to popularne, ale oczywiście nie jedyne usługi do przesyłąnia i udostępniania plików wielu osobom.

zdalna praca

Quizlet - zdalne testy w postaci quizu

Quizlet - strona główna

Quizlet to doskonały przykład na to, że nauka może być szybka, efektywna i jednocześnie całkiem ciekawa. Wystarczy, że wiedzę będziemy przyswajać w postaci quizu. Tutaj ponownie jedna osoba (nauczyciel) tworzy treści, a reszta osób dostaje link do gotowego testu-quizu. Może on obejmować poznanie informacji (np. zwrotów w jakimś języku obcym), następnie sprawdzenie wiedzy oraz jej praktyczne wykorzystanie.

quizlet

Tworzenie testów i ankiet - Formularze Google

Bardzo dobrym narzędziem do wykonywania testów oraz ankiet są Formularze Google. Można bez problemu ustawić określony czas na dany test, a także wyświetlać statystyki i łatwo udostępniać wyników testu (i oceny).

Inne przydatne narzędzia do zdalnej komunikacji:

 • Zoom - wideokonferencje za darmo do 100 osób, maksymalnie do 500 osób
 • WhatsApp - powszechnie używany czat wideo, audio i tekstowy
 • Skype - inna popularna aplikacja do połączeń wideo
 • Slack - komunikacja w zespole (projekty)

Zobacz również:

Komentarze

4
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  gocloud.pl
  Chciałem prosić o sprostowanie dotyczące limitów w Google Classroom. Wskazane limity owszem istnieją, ale dotyczą pojedynczych zajęć/lekcji a nie np. całej szkoły korzystającej z Google Classroom. Myślę, że 20 nauczycieli prowadzących jednocześnie pojedynczą lekcję to i tak sporo :)
 • avatar
  kasiagie1997
  Co ciekawe, G Suite for Education już od dawna był darmowy ;) Wiele szkół od długiego czasu korzysta z pakietu (np. moja). No, ale wiadomo - dopiero aktualna sytuacja zmusiła nas wszystkich do nauki online. Ja, gdy zaczynałam swoją "przygodę" z G Suite oglądałam filmiki na YT, aby zrozumieć niektóre aplikacje. Mam jeden fajny, sprawdzony kanał, do którego staram się zaglądać co jakiś czas. https://www.youtube.com/playlist?list=PL8k8wmUNZ3Agqeeo4EOhrFMd8U40uvNCx Warto zobaczyć ;)
 • avatar
  Anna69
  cześć
  moje gorące zdjęcia są tutaj ...

  http://69chat.club

  tylko 18+
 • avatar
  adamteach
  Panie Readktorze
  Trochę lipę Pan odwalił ;( - bez urazy
  Po raz kolejny prezentuje Pan darmowe narzędzia do wideokonferencji, krtóre nijak się mają do profesjonalnej edukacji zdalnej. Fakt, używane powszechnie, bo darmowe. Narzędzia te, to na szybko dostosowane aplikacje do spotkań biznesowych a przy swoim powstaniu nie miały celu edukacyjnego.
  Wszyscy się z tym męczą, bo nie mają wyboru (finansowania dla szkół).
  Żadne z nich nie należy do rozwiązań typu LMS (Learning Management Systems).
  Żeby podać jakieś przykłady, to w Polsce obecy jest Moodle i Comeleon Campus
  Sugereuję zmienić tytuł artykułu np na "Narzędzie wideokonferencyjne przydatne w nauczaniu."