Karta graficzna - poradnik jak wybrać Karty graficzne

Karta graficzna - poradnik jak wybrać

opublikowano przez Maciej Słaboszewski w dniu 2017-12-05

Czy jesteś niedzielnym graczem czy też entuzjastą w końcu przyjdzie czas na wymianę karty graficznej. Ten poradnik pomoże ci w podjęciu decyzji.

Na rynku graficznych sytuacja obecnie jest bardzo klarowna. Zarówna Nvidia jak i AMD zaprezentowały już swoje wszystkie modele w każdym przedziale wydajnościowym oraz cenowym. Nastąpił więc okres oczekiwania na nową generację, która najpewniej pojawi się w połowie przyszłego roku.

Jest to więc idealny okres aby zrobić małe podsumowanie - poradnik w tym zakresie. Zastanawialiśmy się na kilkoma formami, ale ostatecznie doszliśmy do wniosku, że najpopularniejszym kryterium wyboru nadal pozostaje cena.

GeForce GTX

Założyliśmy więc następujące progi: do 1000 zł, do 2000 zł, do 3000 zł oraz powyżej tej ostatniej kwoty. Oczywiście mając na uwadzę obecną ofertę zarówno Nvidii jak i AMD największy wybór jest w drugim przedziale. Zawierają się w nim zarówno karty ze średniej półki wydajnościowej, ale i częściowo również wysokiej.

W dzisiejszych czasach nie ma już sensu rozdzielać kart graficznych na takie do pracy i zabawy, bowiem znakomita większość nadaje się do jednego i drugiego. Choć oczywiście producenci nadal mają specjalistyczne (i drogie) rozwiązania (seria Quadro oraz Firepro) dla tych potrzebujących lepszej wydajności w programach typu CAD. Jest to jednak obecnie nisza.

Radeon vs GeForce

Dlatego też w niniejszym poradniku skupimy się na konstrukcjach przeznaczonych głównie dla graczy, bowiem to oni od dłuższego już czasu stanowią najliczniejszą grupę docelową zarówno dla AMD jak i Nvidii. Bez zbędnego przeciagania przejdźmy do pierwszej kategorii.