• benchmark.pl
  • 1,6TB danych na nośniku optycznym? A jednak możliwe...

1,6TB danych na nośniku optycznym? A jednak możliwe...

przeczytasz w 1 min.

Naukowcy z australijskiego uniwersytetu opracowali nowy sposób zapisu danych na nośnik optyczny. Nowa technologia pozwoli na zapisanie do 1,6TB danych na jednym nośniku.

Jeden z naukowców Min Gu stwierdził: "Udało nam się zaprezentować sposób wdrażania materiału o nanostrukturze na pojedynczą płytę w celu zwiększenia pojemności, zachowując tym samym oryginalne rozmiary nośnika. [...] Dodatkowe wymiary są kluczem do osiągnięcia ogromnych pojemności."

Grupa wynalazców zapewnia także, że w przyszłości można udoskonalić technologię co pozwoli zapisać na jednym nośniku nawet 10TB danych. Projektem zainteresowała się firma Samsung i podpisała już kontrakt z naukowcami na wspieranie badań nad nową technologią.

Więcej informacji można znaleźć na stronie: reuters.com.

Źródło: nvision.pl

Komentarze

15
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    Baleryon
    0
    Dziwne "tłomaczenie" na tym nvision, "incorporate onto a disc" jako "wdrożenie". Ale, Dragonie, odstęp po liczbie, a przed jednostką jest nieodzowny - to nie kwestia własnego poczucia estetyki, jeno zasad typografii ;)
    • avatar
      suntzu
      0
      Heh, ciekawe jaka prędkość odczyty. Wątpie aby wykombinowali 1X, pewnie taki dysk będzie miał prędkość 0,2X-0,1X
      • avatar
        Konto usunięte
        0
        Ciekawe jaka sterylność musi być do utrzymania tego nośnika w nienaruszonym i w bezbłędnym nagraniu/odczycie. Mała ryska może skutkować utratą 50gb-150gb danych. Co nie jest fajne
        • avatar
          Konto usunięte
          0
          Ciekawe czym będzie się zapisywało te "rewolucyjne nośniki" ? Zwyczajnymi nagrywarkami DVD, czy może trzeba będzie się zaopatrzyć w nagrywarkę Blu-Ray która ma niebieski laser pozwalający na "ciasny zapis".... A może wymyślą jakąś nową metodę?
          To już większa przyszłość widzę w nośnikach holograficznych. Przynajmniej jedna rysa nie będzie skutkowała zniszczeniem paru,paruset gigusiów danych :D
          • avatar
            Konto usunięte
            0
            Fajnie, że będą duże dyski - choćby na backup życiowych zbiorów filmów, muzyki i zdjęć. Tylko po co ten bełkot o pięciu wymiarach? Z polaryzacji poprzecznej nie da się wyciągnąć więcej jak podwojenie pojemności (minus dodatkowa redundancja danych na korektę błędów przesłuchu między obiema polaryzacjami), a to IMO za mało, żeby aż nazywać to "wymiarem". Tak więc z wiatrem będzie 4 wymiary (3 przestrzenne + zmienna barwa lasera) i być może gęstość upakowania porównywalna do holografii, ale łatwiejsza w obsłudze.
            • avatar
              reaktywator
              0
              Do takich płytech napewno nie tanich mogliby zrbić obudowę coś w stylu dyskietki 3,5" nie rysowały by się tak szybko jak zwykłe CD.
              • avatar
                Konto usunięte
                0
                1,6 TB na nośniku holograficznym będzie w 2010 roku. Nośniki optyczne są już przestarzałe, czas na nową technologię !