Lustrzanki

200-megapikselowe zdjęcia z Hasselblada

przeczytasz w 2 min.

Hasselblad wprowadza do sprzedaży aparat H4D-200MS wyposażony w matrycę CCD o rozdzielczości 50 megapikseli, która dzięki technologii multi-shot pozwoli wykonać 200-megapikselowe zdjęcia. Niestety, kosztuje on tyle co luksusowy samochód..

Sprzęt, o którym mowa, zaliczany jest do kategorii cyfrowych aparatów średnioformatowych. Jego matryca ma wymiary 49 x 37 mm. Dla porównania przeciętny kompakt ma matrycę o wymiarach 6,2 x 4,6 mm, a popularne lustrzanki około 24 x 16 mm.

Ale nie legendarna jakość zdjęć Hasselblada, ani rozdzielczość sensora 50 megapikseli, są warte szczególnego podkreślenia. Najciekawsza w nowym aparacie jest funkcja multi-shot. Po jej aktywowaniu wykonywana jest sekwencja sześciu zdjęć z mikroprzesunięciami względem siebie o 1/2 piksela. Pozwala to wyeliminować wady obrazu, które wprowadza maska fitrów Bayera, a zarazem uzyskać wyższą szczegółowość. Następnie uzyskane tak obrazy są składane w pojedyncze 200 megapikselowe fotografie.


Hasselblad H4D-200MS w kieszeni się z pewnością nie zmieści, ma wymiary 153 × 131 × 207 mm i waży 2,5 kilograma.

Podkreślamy, że jest to sprzętowe podbicie rozdzielczości - przesuwana jest matryca - a nie cyfrowa, i niewiele warta zazwyczaj, obróbka zdjęcia. Podobne zabiegi stosuje się między innymi w astronomii. Dostępny jest także tryb multi-shot polegający na wykonaniu 4 zdjęć, każde przesunięte o 1 piksel. Dzięki temu dla każdego piksela zarejestrowana jest informacja w każdym z filtrów RGB - podobnie jak w matrycach Foveon.


 

Mając Hasselblada H4D-200MS wykonanie gigapikselowej panoramy to tylko pięć „pstryknięć”, a potem nieco wysiłku komputera. 200 megapikseli zajmuje bowiem w pamięci komputera prawie 600 megabajtów, a pojedyncze pliki RAW z tego aparatu w maksymalnej rozdzielczości mają aż 1,2 gigabajta. Co to oznacza? Że w trakcie ewentualnej obróbki nawet pojedynczego zdjęcia konieczne jest co najmniej 8 GB RAMu (zalecane minimum), najszybszy dysk na jaki możemy sobie pozwolić i niewątpliwie wydajny procesor.

Pojedyncze zdjęcie z Hasselblada H4D-200MS w trybie multi-shot (6 ujęć) ma rozmiar około 16352 x 12264 piksele. Do jego wyświetlenia bez skalowania nie wystarczy nawet opisywany ostatnio telewizor Sharp Super Hi-Vision.

Aparaty Hasselblad wyposażone są także w inne ciekawe funkcje, jak na przykład TrueFocus. Eliminuje ona problemy z utratą ostrości motywu po przekadrowaniu zdjęcia.

I na koniec bardzo istotna informacja - cena. Jeśli uważacie, że kilkanaście tysięcy za profesjonalną lustrzankę typu Canon 1D Mark IV czy Nikon D3x jest kwotą zawrotną, to musimy wyprowadzić was z błędu. Za Hasselblada H4D-200MS i przyjemność wykonywania 200 megapikselowych zdjęć trzeba zapłacić aż 32000 euro plus VAT. Na używane aparaty na razie nie ma co liczyć, ale jeśli jakimś cudem jesteśmy właścicielami modelu H4D-50MS to po jego odesłaniu do fabryki w Kopenhadze dostaniemy H4D-200MS za jedyne 7000 euro plus VAT.

Więcej o technologiach w fotografii:

Źrodło: Hasselblad

Komentarze

30
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  carbo888
  1
  32 tyś euro, biegnę do sklepu
  • avatar
   Konto usunięte
   0
   2 Mpix - minimum
   3 Mpix - taki standard dla mnie
   5 Mpix - jest cacy :)
   więcej mpix - przerost formy nad treścią jeśli chodzi o domowe/normalne zastosowania. Więcj to do bardziej profesjonalnych zastosowań.
   • avatar
    Konto usunięte
    0
    No to czekamy na kompakty z taką rozdziałką :P
    • avatar
     artexo336
     0
     Za rok takie aparaty w nokla n0 ;)
     • avatar
      constantine86
      0
      Piksele są potrzebne tylko i wyłącznie do wielkości odbitki, nie mają wiele wspólnego z ogólną jakością zdjęcia. Dla przeciwników tej teorii proponuję porównanie 2mpx lustrzanką pełnoklatkową i xx (tu dowolna dwucyfrowa liczba) aparatem kompaktowym, telefonem.
      • avatar
       Konto usunięte
       0
       Rozdziałka rozdziałką ale jeszcze musi tam być powieszona optyka, która puści taki obrazek na matrycę nie uwalając za dużo światła i informacji...
       • avatar
        Konto usunięte
        0
        Rozdziałka rozdziałką ale jeszcze musi tam być powieszona optyka, która puści taki obrazek na matrycę nie uwalając za dużo światła i informacji...
        • avatar
         Konto usunięte
         0
         Nie wypowiadam się, bo nie znam się na aparatach, ale rozdzielczość zrobiła na mnie wrażenie :)
         • avatar
          Konto usunięte
          0
          Ta wypowiedź mi się podoba. Jak się nie znamy to nie próbujmy udawać, że jest inaczej.

          Jakiś kolega wyżej twierdzi, że rozdzielczość nie ma wpływu na zdjęcie a jedynie na rozmiar, otóż, mój drogi, ma. Oczywistym jest, że samo 15mpx w kompakcie z matrycą 1/2.33' nie przyniesie niesamowitej jakości i nie należy wierzyć w powiedzenie, że im więcej tym lepiej, ale jeżeli tylko wraz ze wzrostem mpx nie wzrasta ilość szumu i nie spada zakres tonalny to jestem jak najbardziej za zwiększaniem ilości megapixeli.
          • avatar
           Konto usunięte
           0
           a jakie jest zastosowanie takiego aparatu?
           • avatar
            tommyt1983
            0
            yeeezooo - np w panoramach takich jak ta - http://wroclaw.vianova.pl/ lub w bardzo precyzyjnej fotografii od macro po astronomiczna :) a ja mam EOS-a 10D z 6Mpix + kilka dobrych "słoikow" i zdjecia zabijaja wszystkie kompakty i hybrydy z dwucyfrowa liczba mpix ;) powyzej 6 Mpix w zastosowaniach amatorskich i lekko bardziej ambitnych nie przynosi zadnych kozysci )