Procesory

40 lat temu Intel stworzył pierwszy mikroprocesor

przeczytasz w 2 min.

Skok technologiczny jest ogromny

Czterdzieści lat i jeden dzień temu, a dokładniej 16 listopada 1971 roku firma Intel wprowadziła na rynek pierwszy powszechnie dostępny i stosowany mikroprocesor.

Był to układ Intel 4004, jako pierwszy użyty w kalkulatorze Busicom 141-PF. Jego zegar nie pracował w GHz czy nawet MHz, jego taktowanie wynosiło bowiem 740 kHz (kiloherców). Do tego złożony był z 2300 tranzystorów.

Zacznijmy od skonfrontowania parametrów 4004 z procesorami Core i drugiej generacji. Warto zaznaczyć, że obecne układy stworzone zostały z prawie mld tranzystorów. Intel 4004 produkowany był w procesie technologicznym 10 μm, a dzisiejsze układy produkowane są w procesie 32 nm, a firma szykuje się już na przeskok na 22 nm i technologię Tri-Gate. Jeśli Intel wykonałby procesor Sandy Bridge w procesie technologicznym 10 μm to mielibyśmy do czynienia z układem o powierzchni 21 metrów kwadratowych.

Intel 4004

Wraz z powszechną miniaturyzacją w parze idą oszczędności, zarówno pod względem kosztów jak i zapotrzebowania na energię. Pojedynczy tranzystor potrzebuje dziś aż 5 tysięcy razy mniej energii niż ten wykorzystany w kości Intel 4004. Pod względem prędkości pracy najnowsze procesory są szybsze od swojego protoplasty aż o 350 tysięcy razy. Najbardziej jednak zmalał koszt wyprodukowania pojedynczego tranzystora, który dziś jest aż o 50 tysięcy razy niższy niż 40 lat temu.

Czy to koniec rozwoju? Ciągle mówi się o powolnym zmierzchu ery krzemowych układów. Patrząc na szybkość rozwoju tej dziedziny trudno jest przewidzieć co nastąpi za pięć lat, a co za kolejne czterdzieści. Intel użył bardzo ciekawego porównania. Mianowicie, gdyby prędkość samochodów wzrastała proporcjonalnie do szybkości procesorów dziś podróż z Lizbony do Moskwy trwałaby 1 sekundę.

Plany Intela na przyszłość to oczywiście wejście w proces technologiczny 22 nm i wykorzystanie tranzystorów Tri-Gate. Dzięki zastosowaniu tej technologii możliwe jest upchnięcie nawet 100 milionów tranzystorów na powierzchni główki szpilki. Pierwszymi procesorami korzystającymi z Tri-Gate i wykonanymi w procesie 22 nm będą układy Ivy Bridge.

 

Więcej o pamięciach RAM:

Źródło: TechPowetUp, TechSpot

Komentarze

37
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  iCudi
  5
  To się w głowie nie mieści ... nie wyobrażam sobie procesora za 5 lat, a co dopiero za 40 lat...:)
  • avatar
   jeomax.co.uk
   4
   Przy czym - obiektywnie rzecz biorac - procesory Intela sa dzisiaj takie dobre ze wzgledu na popularnosc Windowsa i gier dla niego, w sumie gdyby nie ten system operacyjny, ktory dal poczatek upowszechnieniu sie komputerow u ludzi - poprzez biura, na domach skonczywszy, to Intel skonczylby marnie, tak jak jego pierwsze i srodkowe procesory byly kiepskie (tak do czasow 486), wowczas konkurencja tworzyla lepsze procesory, chocby o Motoroli mowa (dzisiaj nazywa sie Freescale).
   • avatar
    Konto usunięte
    2
    Nie wiem czy wiecie ale tak naprawdę procesor 4004 nie był własnością intelektualną Intela. Zaprojektowała go japońska firma Busicom ale uznała, że nie będzie popytu na tego typu technologię więc sprzedała prawa patentowe. To taka ciekawostka :).
    • avatar
     Konto usunięte
     2
     "Plany Intela na przyszłość to oczywiście wejście w proces technologiczny 22 nm i wykorzystanie tranzystorów Tri-Gate. Dzięki zastosowaniu tej technologii możliwe jest upchnięcie nawet 100 milionów tranzystorów na powierzchni główki szpilki."

     czy czeka nas zniknięcie AMD z rynku procesorów?
     • avatar
      Baleryon
      1
      Ja w kwestii formalnej, nie "szybsze od swojego protoplasty aż o 350 tysięcy razy", a "(...) aż 350 tysięcy razy".
      • avatar
       Szymon331
       0
       Za 40 lat pewnie będziemy się śmiać że kiedyś procesory to były takie twarde krzemowe płytki.

       Można puścić wodze fantazji. Przecież procesor w przyszłości może być płynny albo nie posiadać określonego kształtu...

       Ciekawe jak to się rozwinie. Powinienem dożyć do tego 2052 roku, powiem Wam jak to się potoczyło ;)
       • avatar
        Lightning
        -1
        100 lat życzę! :)
        • avatar
         dnetsky
         -2
         W przyszłym roku koniec świata !?

         Intel wypuści taki procesor ... taki procesor . taaaki procesor

         że na usta ciśnie nam się fraza ... "koniec świata"

         :)
         • avatar
          jewgienij
          -5
          Koszt produkcji obnizono 50 000 razy??!! Jezeli koszt produkcji i7 wynosi $100 to 50000x100= Piec milionow!
          Jezeli koszt produkcji i7 wynosi $10(malo prawdopodobne) to 10x50000= pol miliona dolcow.
          Nie wierze, ze pierwsze procesory intela kosztowaly po kilka milionow. To chyba blad w tekscie.
          • avatar
           jewgienij
           0
           Najwidoczniej mam problemy z oczami.
           • avatar
            Konto usunięte
            0
            A jakie były te procki 40 lat temu ? ;D Nieźle to poszło do przodu..
            • avatar
             Konto usunięte
             0
             Podróż w 1s ... a z pasażerów nie zostałoby nic XD
             • avatar
              Konto usunięte
              0
              Piekna historia, w wiekszosci to genialne procki od Intela, bardzo rzadko zdazaly sie niewypaly i eksperymenty, ale hej bez takich doswiadczen nie byloby tak dorodnych produktow jak teraz i nie pracuja w Intelu cyborgi bezbledne.
              • avatar
               jarekzon
               0
               Kto by pomyślał, że Intel nie zajmował się na początku procesorami.
               • avatar
                Askvoll
                0
                Jak zwykle sami malkontenci! Czytając komentarze mozna onieść wrażenie, że przez tego wstrętnego INTELa cały postęp technologiczny wziął w łeb, a doskonałe produkty jak M68000 czy PowerPC przez niego wylądowały na śmietniku historii. Dajcie spokój! INTEL robił i robi doskonałe produkty, które ciągle są ulepszane. Dlaczego krytykujecie firmę, za wykorzystywanie innych technik w swoim biznesie (marketing, psychologia, itd). Przecież oni istnieją dla zbijania kasy i ten aspekt będą maksymalizować. Cała dysputa przypomina wojny funów MS i Linuxa, gdzie ta pierwsza firma jest tą złą i wstrzymującą postęp, a biedny linux, milion razy lepszy, ciągle tylko dla entuzjastów.