RTV

Będzie drożej - wyższy abonament RTV od 2021

z dnia
Wojciech Kulik | Redaktor serwisu benchmark.pl
34 komentarze Dyskutuj z nami

Prawie 2 złote miesięcznie lub 20 złotych rocznie – o tyle wzrośnie abonament RTV w 2021 roku. W przypadku posiadania samego radia wygląda to trochę lepiej, ale i tak trzeba przygotować się na wyższe opłaty.

Abonament RTV 2021 – KRRiT ujawnia stawki

Mówiło się o zastąpieniu go inną opłatą, ale okazuje się, że abonament RTV w 2021 roku nadal będzie obowiązywał. Mało tego – będzie wyższy niż obecnie, ale to zrozumiałe, biorąc pod uwagę inflację oraz fakt, że aktualna stawka została ustanowiona w 2016 roku. 

Nie zmieni się reguła, że abonament musi płacić każde gospodarstwo domowe, w którym znajduje się radio lub telewizor, a ostateczny termin mija 25. dnia danego miesiąca. Niezmiennie też zwolnione są między innymi osoby po 75. roku życia, inwalidzi z I grupy oraz kombatanci. Przejdźmy jednak do konkretów – oto ile zapłacimy. 

Ile wynosi abonament RTV po zmianach?

Ile wynosi abonament za telewizor? (od 2021 roku):

 • 24,50 zł za 1 miesiąc
 • 47,50 zł za 2 miesiące
 • 70,60 zł za 3 miesiące
 • 139,70 zł za pół roku
 • 264,60 zł za rok

Ile wynosi abonament za radio? (od 2021 roku):

 • 7,50 zł za 1 miesiąc
 • 14,60 zł za 2 miesiące
 • 21,60 zł za 3 miesiące
 • 42,80 zł za pół roku
 • 81,00 zł za rok

Wygląda na to, że 2 mld zł od rządu to za mało

Dla porównania w 2020 roku abonament za telewizor wynosi 22,70 zł za miesiąc lub 245,15 zł za rok, a za radio – 7 zł za miesiąc lub 75,60 zł za rok. Różnice nie są więc drastyczne, ale są. 

I choć wspomnieliśmy już o powodach, dla których podwyżka abonamentu może być zrozumiała, bez wątpienia może ona także budzić sprzeciw. Nie tylko ze względu na wątpliwości związane z zasadnością pobierania abonamentu RTV, ale też – a może przede wszystkim – w kontekście rządowego wsparcia dla Telewizji Polskiej i Polskiego Radia w wysokości 2 miliardów złotych rocznie przez najbliższych pięć lat. Nie można też nie dodać do tego nie najlepszej opinii Polaków na temat treści przedstawianych w publicznych mediach. 

Źródło: Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji, informacja własna

Czytaj dalej: 

Komentarze

34
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Cinas
  Tam nie ma treści... Płać za coś z czego nie korzystasz.
  18
 • avatar
  brudney
  Czyli jeszcze większa zrzuta na żałosną goebbelsówkę dla ludzkich ameb i nowe torebki ogórkowej?
  Nie, dziękuję.
 • avatar
  brovar
  Już pędzę płacić za ten ściek.
 • avatar
  michael85
  Ciekawe kto normalny płaci jeszcze za tą szczujnię. Zresztą ogólnie kanały jak sama nazwa mówi to kanały i trzeba mieć za dużo pieniędzy żeby płacić za NC, Polszmarty itp pierdoły. Jeszcze jak ktoś ogląda kanały sportowe np. to da się to obronićw innym przypadku TV to ściek!
 • avatar
  1zboro1
  Proszę cię, trzeba tylko i wyłącznie chcieć, aby to płacić. Jak chcą robić najazd to zawsze można powiedzieć, że nie chce się kontrolera do domu wpuścić i tyle. Tak prawdę mówiąc, ten obowiązek to martwe prawo.
 • avatar
  mutissj
  Teraz przetłumaczcie to wyborcom PIS, że ta władza na jedno daje, a na drugie zabiera...
  (sorry not possible)
 • avatar
  pawluto
  Jaka podwyżka skoro w reklamach na tvp jest wyraznie mówione że to darmowa telewizja bez opłat ???
  Kto nie wierzy niech sam się przekona i obejrzy i sobie to nagra bo może się przydać na rozprawie sądowej !
  Jest tam wyraznie mówione - Nie ma opłat ! Powtarzam - Nie ma opłat.
 • avatar
  Krypi
  Nie kumam tej interpretacji Poczty Polskiej

  Ustawa:

  Art. 2. Obowiązek uiszczania opłat abonamentowych
  1.
  Za używanie odbiorników radiofonicznych oraz telewizyjnych pobiera się opłaty abonamentowe.
  2.
  Domniemywa się, że osoba, która posiada odbiornik radiofoniczny lub telewizyjny w stanie umożliwiającym natychmiastowy odbiór programu, używa tego odbiornika.
  3.
  Obowiązek uiszczania opłaty abonamentowej powstaje z pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano rejestracji odbiornika radiofonicznego lub telewizyjnego.
  4.
  Opłatę abonamentową uiszcza się za każdy odbiornik radiofoniczny i telewizyjny, z zastrzeżeniem ust. 5.
  5.
  Niezależnie od liczby odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych używanych przez:
  1)
  osoby fizyczne w tym samym gospodarstwie domowym lub w samochodzie stanowiącym ich własność,
  2)
  podmioty lecznicze niebędące przedsiębiorcami w rozumieniu przepisów o działalności leczniczej, sanatoria, żłobki, publiczne i niepubliczne jednostki organizacyjne systemu oświaty, publiczne i niepubliczne uczelnie, a także domy pomocy społecznej - w tym samym budynku, zespole budynków lub w samochodach będących w używaniu tych instytucji
  - uiszcza się tylko jedną z opłat, o której mowa w art. 3 stawki opłat abonamentowych, uiszczanie opłat, ust. 1.
  6.
  Gospodarstwem domowym, w rozumieniu przepisów niniejszej ustawy, jest zespół osób mieszkających i utrzymujących się wspólnie albo jedna osoba utrzymująca się samodzielnie.
  7.
  Odbiornikiem radiofonicznym albo telewizyjnym, w rozumieniu przepisów niniejszej ustawy, jest urządzenie techniczne dostosowane do odbioru programu.  Poczta Polska:
  https://rtv.poczta-polska.pl/?action=Rejestracja

  Charakteru odbiorników nie mają odtwarzacze audio i odtwarzacze wideo, pozwalające na odtworzenie nagranej wcześniej audycji lub filmu, a także odbiornik telewizyjny nie podłączony trwale ani czasowo do żadnej instalacji umożliwiającej odbiór programu, pełniący rolę monitora lub wykorzystywany wyłącznie do celów produkcyjnych.
 • avatar
  Rangeros
  Super! Jeszcze większa kwota do olania :D
 • avatar
  Konto usunięte
  Dostają po dupie ci co już płacą a powinni wszyscy płacić albo nikt.
 • avatar
  asnex
  ZŁODZIEJE, niedługo za oddychanie będą chcieli żeby ludzie płacili.
 • avatar
  Mavis
  Jak się ciesze że nie mam telewizora. Nie dość że nie muszę słuchać tej propagandy to dodatkowo nie nie muszę płacić podatku od niczego ( bo tak jest jeśli masz telewizor ale korzystasz tylko z netflixa ). Jak tak dalej pójdzie to będzie podatek od kibla..
 • avatar
  levusek1992
  Ktoś kiedyś miał kontrolę? Serio pracownik poczty może wbić do domu i sprawdzić? W razie niezarejestowanego TV dać karę trzydziestokrotności miesięcznej opłaty abonamentowej?
 • avatar
  SuperTurboUser
  Dodajcie jeszcze informacje o budżecie publicznych telewizji ARD i ZDF oraz ile PRAWIE WSZYSCY (ca. 97%) Niemcy płacą na swoje media publiczne. Także rządowe. Dlaczego zatem TVP miałaby nie otrzymywać większych pieniędzy?
  -10
 • avatar
  fonzie
  Abo płacą chyba tylko osoby pamiętające pierwsze odcinki Mody na sukces...
 • avatar
  xxx.514
  Dobrze, że nie mam ani telewizora, ani radia. Jakby mieli materiały na jakimś przyzwoitym poziomie to może bym się zastanowił.
 • avatar
  Yamaraj6
  Jak dla mnie to może być nawet miljon zł dziennie i tak tego nie płace i nie mam zamiaru, prędzej wyrzucę telewizor i kupię 55 calowy monitor, lub rzutnik, niż zapłacę im cokolwiek. KTO W 2020 roku ogląda TV? Jedyne co oglądam to Netflixa i youtuba i za obie rzeczy płacę, z jakiej racji mam płacić za to g**** TVPis. Nawet powiem, że bardziej byłbym skłonny zapłacić ten abonament, jakby zlikwidowali TVP bo przynajmniej by nie robili ludziom wody z mózgu.
 • avatar
  DeRej
  I myk kolejny turecki serial! Bo mało! Niech zakodują i jak będę miał chęciny to zapłacę i odkoduję.Proste?