• benchmark.pl
 • RTV
 • Rząd da Ci 100 zł na nowy dekoder, ale jest w tym jeden, mały haczyk
RTV

Rząd da Ci 100 zł na nowy dekoder, ale jest w tym jeden, mały haczyk

przeczytasz w 2 min.

W przyszłym roku będzie obowiązywać nowy standard DVB-T2, który wymusi na wielu Polakach wymianę dotychczasowych dekoderów lub telewizorów. Do zakupu tego pierwszego można jednak dostać dofinansowanie, tzw. bon na dekoder wart 100 zł. Jaki jest haczyk?

Nowy standard DVB-T2 już w 2022 roku

Osoby, dla których jedyne źródło dostępu do telewizji stanowi bezpłatna telewizja naziemna od przyszłego roku mogą stracić do niej dostęp. Wszystko za sprawą nowego standardu DVB-T2/HEVC, który zastępuje dotychczasowy DVB-T.

W skrócie oznacza to, że jeśli Twój telewizor lub dekoder nie obsługuje nowego systemu nadawania - musisz go wymienić.

Rząd może dopłacić 100 zł do wymiany dekodera

Oczywiście nie ma tutaj mowy o dofinansowaniu do wymiany telewizora, a do zewnętrznych dekoderów, które pozwolą odbierać darmowe kanały telewizji naziemnej. Koszt takiego urządzenia to w zależności od modelu 100 - 200 zł, a dzięki dofinansowaniu ze strony rządu (tzw. bon na dekoder) możemy otrzymać wypłatę w wysokości 100 zł.

Bon na dekoder w teorii brzmi całkiem dobrze. 100 zł dofinansowania za urządzenie warte podobną kwotę. Niestety jest tutaj ukryty haczyk.

Jaki jest jednak haczyk całego przedsięwzięcia? Ano taki, że aby uzyskać bon na dekoder należy przekazać Poczcie Polskiej (zajmującej się abonamentem RTV) wszystkie swoje dane, które będą przechowywane przez minimum 5 lat.

Co to oznacza w praktyce? Tyle, że do tej pory Poczta Polska nie jest w stanie kontrolować obywateli pod kątem posiadania odbiornika TV. Złożenie wniosku o wydanie bonu na dekoder jej w tym jednak pomoże. W efekcie tylnymi drzwiami zostanie przywrócony system ściągalności abonamentu RTV - mówi mec. Mariusz Busiło.

Koszty abonamentu wynoszą 264 zł rocznie lub 294 zł (przy płatnościach co miesiąc), jednak udział w programie dofinansowania do zakupu dekodera otwiera rządzącym furtkę do utworzenia systemu gromadzącego kolejne informacje o obywatelach.

Zostając przy temacie pieniędzy: system informatyczny, który służy do obsługi programu wsparcia kosztował realnie 272 mln zł - powołując się na Rzeczpospolitą.

Korzystacie w ogóle z telewizji naziemnej? Dajcie znać w komentarzach, jaki macie stosunek do programu “bon na dekoder”.

Źródło: Business Insider

Komentarze

24
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  uraharu
  31
  nie korzystam z telewizji zarówno naziemnej jak i innej, zmuszanie ludzi do płacenia abonamentu za coś z czego się nie korzysta to głupota
  • avatar
   bruner
   22
   W tej sprawie są co najmniej dwa dna bo ściągalność abonamentu to jedno a drugie i wazniejsze jest to zeby móc dalej wkładac papke do głów ludziom poprzez rządową TV bo zapewne spora większość to osoby starsze i mieszkające po małych wsiach i miasteczkach... tak że cąły kraj sie zrzuci na dekodery dla pisu :)
   • avatar
    Qazzy
    18
    A jakież to pieniądze ma rząd że je tak rozdaje?
    • avatar
     Silver
     5
     Dadzą 100 zł na nowy dekoder żebyś potem oddać w podatku RTV. Trzeba być naprawdę frajerem, żeby się na to połasić na 100 zł kiedy roczny koszt abonamentu to 81 zł.
     • avatar
      jESZYQ
      5
      Od 15 lat nie mam żadnego szajsu do prania mózgu i i jestem zdrowszy.
      • avatar
       TitoBandito01
       4
       Chyba skorzystam. Dzięki temu będę mógł spokojnie oglądać (a nie tylko słuchać) reklamy przerywane głupimi filmami.
       • avatar
        fonzie
        3
        Nowy standard telewizji pozwoli na oglądanie reklam maści na świąd pochwy , hemoroidy , zgagę , reflux , afty , tabletek rozpalających konar i niwelujących kaca w w najwyższej jakości.
        Hurra :-)
        • avatar
         carbo888
         1
         nie ma nic gorszego niż przystawki do tv, miliony pilotów, przełączanie pomiędzy wejściami itp. dvbt było git bo wystarczyło nawet do starego lcd podłączyć antenę i papkę odbierało, teraz mam wymienić tv lub dekoderem zagracać dom, po prostu jak wejdzie dvbt2 to nawet jakbym chciał to nie będę mieć czym odbierać tv i tym sposobem odetnę się od telewizorni na amen
         • avatar
          yareku
          -1
          Chyba nie ma dobrych dekoderów dvbt2 z downscalingiem 4k na rynku. Kanał powinien się odtwarzać bo pewnie będzie mieć inną ramówkę.