• benchmark.pl
 • Ciekawostki
 • CD Projekt z miliardowymi spadkami na giełdzie. Co z oszczędnościami w orenach temerskich i eurodolarach?
Ciekawostki

CD Projekt z miliardowymi spadkami na giełdzie. Co z oszczędnościami w orenach temerskich i eurodolarach?

przeczytasz w 3 min.

CD Projekt już od dwóch dni zamyka sesje giełdowe z poważnym spadkiem notowań. Jego akcje stały się tańsze już o 40% w ciągu 5 dni. Czy to dużo i jakie ma znaczenie dla graczy?

19 kwietnia CD Projekt stał się wart 13,9 mld zł, czyli o ponad miliard mniej, niż o poranku, kiedy jego kapitalizacja wynosiła 15,1 mld zł. 20 kwietnia twórcy Wiedźmina nadal liczą ogromne straty. Jak bardzo jest źle i czy ucierpią gracze?

Ile warte są akcje CD Projekt?

Tak źle nie było od czasu potężnego załamania notowań po premierze Cyberpunk 2077, kiedy wartość gruupy kapitałowej stopniała o jedną trzecią. Obecna obniżka nie jest jeszcze tak drastyczna, ale bieżący tydzień jest najgorszym od wielu lat. We wtorkowy poranek akcje CD Projekt wyceniano na kwotę 167,90 zł za sztukę.

spadek akcji cd projektCeny akcji CD Projekt RED 12/04/2022 - 20/04/2022, źródło: Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie, Google Finanse

W trakcie dnia ich wartość spadła do 149,90 zł i w środę nie tylko nie odrobiły straty, ale zamknęły dzień z wyceną 137,44 zł za sztukę.

cd projekt akcjeCeny akcji CD Projekt w dniu 20/04/2022, źródło: Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie, Google Finanse

Oznacza to, że w trakcie dwóch sesji giełdowych akcje CD Projekt stały się tańsze o 30%, a ich finalna wartość nie była tak niska od ponad 3 lat.

Co jest powodem spadku wartości akcji CD Projekt?

Długie weekendy na giełdach często skutkują zmianami wartości akcji. Według komentatorów o trudny wtorek postarał się jednak sam zarząd CD Projekt RED. Wyniki finansowe oraz plany na przyszłość przedstawiono w czwartek po godzinie 17.00, czyli tuż po zamknięciu sesji giełdowej.

Inwestorzy nie dostali okazji, aby zareagować natychmiast i ich cios zyskał impet. Zarząd spółki podkreślił swoim działaniem, że CD Projekt RED jest na etapie tylko i wyłącznie odcinania kuponów od nieświeżego już sukcesu. To mogło się nie spodobać, nawet w obliczu bardzo dobrego wyniku finansowego za rok 2021. CD Projekt zarobił ponad 200 mln zł.

Inwestorów giełdowych bardziej jednak obchodzi przyszłość i strategia, a CD Projekt jest od wtorku indeksowany na parkiecie WIG20. Zastąpił na nim zbyt małe Asseco i znalazł wśród tzw. średniaków, którym inwestorzy bardziej patrzą na ręce. Tymczasem już na dzień dobry dostali oni brzydki uścisk dłoni i marketingową wydmuszkę sukcesu w kwartale 2022. Kilka milionów sprzedanych egzemplarzy Cyberpunk 2077 to za mało, bo zostało okupione dużymi obniżkami ceny.

Lepiej też nie będzie, ponieważ CD Projekt RED nie zamierza w najbliższych miesiącach robić niczego, na czym będzie można szybko zarobić. Dodatek do Cyberpunk 2077 planowany jest dopiero na 2023 rok, a Wiedźmin 3 na konsolach najnowszej generacji zagości w bliżej nieokreślonej przyszłości. Kolejny tytuł, który mógłby zachęcić graczy do sypania groszem, jest projektem tak koncepcyjnym, że jeszcze nie ma ludzi, którzy go wymyślą.

Wszystko to jest sygnałem do odwrotu dla właścicieli akcji, ale też ogromnym hamulcem dla kupujących. Chociaż na giełdzie chodzi o to, żeby tanio kupić i drogo sprzedać, to analitycy rekomendują szacowanie wartości akcji CD Projekt na kwotę zaledwie 100 zł. Aktualnie są więc one za drogie i więcej szans na zysk mają inwestycje w dalszy spadek wartości gamingowego giganta.

Jaki wpływ ma stan finansów CD Projekt RED na graczy?

Dla codzienności graczy perypetie finansowe CD Projekt RED nie mają większego znaczenia. W tym sensie, że  oreny temerskie i eurodolary są tak samo cenne, jak dotychczas. System monetarny w Redanii, Nilfgaardzie i Night City ostatecznie nie potrzebuje swoich twórców, a ryzyko inwestycyjne jest niezmiennie wysokie.

Sceptycyzm giełdowych inwestorów może jednak rodzić obawy co do ewentualnych nowych produkcji. CD Projekt RED to gry AAA, które potrzebują soczystego budżetu. Mimo to nie warto się przejmować, tylko obserwować sytuację, bo może być ciekawie.

Źródła finansowania to problem, który zarząd spółki może rozwiązać na różne sposoby. Będą wyzwaniem, ale być może także kopniakiem, którego potrzebuje CD Projekt RED. Skoro giełda nie chce płacić za pomysł na grę w świecie Wiedźmina, ale bez Wiedźmina, to może pora skupić się na zapełnianiu czymś terminarza premier? To zawsze działało. Podobnie jak zawsze CD Projekt notował spadki pomiędzy premierami gier.

Źródło: Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie, Money.pl

Komentarze

26
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  pablo11
  7
  Ale tytuł tego artykułu to jest kłamstwo. CDPR może was pozwać za rozpowszechnianie nieprawdziwych informacji. Miliardowe straty sugerują, że spółka osiągnęła stratę, a spółka osiągnęła 280mln zysku netto za poprzedni rok. Straciła na notowaniach na giełdzie. Co było do przewidzenia. Bo fundusze shortujące chcą wywołać panikę na akcjach CDPR i wrzuciły kolejne miliony pożyczonych akcji na sprzedaż, żeby odkupić taniej kilka milionów akcji, które pożyczyli od banków już wcześniej i wcześniej sprzedały po wyższej cenie.
  Takie krótkotrwałe różnice kursu akcji to normalna sprawa, nie ma się co przejmować. Nie ma to wpływu na finanse spółki. Ewentualnie na finanse akcjonariuszy, jeśli Ci, zdecydowaliby się w panice odsprzedać akcje. A nie sądzę, by tak było. Nawet pewnie fundusze na to nie liczą, liczą tylko na to, że ustabilizują kurs na poziomie 160zł, żeby odkupić pożyczone akcje.
  Teraz jest ku temu najlepszy moment, bo jest drobny przestój w nowościach od CDPR, nie ma jeszcze raportu za Q1 2022, gdzie wydany został Nextgen. Nie ma też końca wojny na Ukrainie. Za miesiąc pewnie nie będzie ani wojny, ani powodu do spadku kursu, więc nie będą sobie mogli tak pogrywać swobodnie.

  Pytanie brzmi czy jeszcze jutro dorzucą akcji, by ubić kurs jeszcze bardziej. Bo już teraz 139zł/akcję, to jest niezła okazja, żeby zarobić, na kupnie. Oczywiście zawsze jest ryzyko, ale kto nie ryzykuje, ten nie zyskuje. Na giełdzie zawsze jest ryzyko.
  • avatar
   romeczek
   4
   Prosimy o pisanie po polsku. Tego nie da się czytać.
   • avatar
    RAQ73
    3
    treści w artykule które same sobie zaprzeczają:
    "CD Projekt RED już od dwóch dni zamyka sesje giełdowe z poważnym spadkiem notowań. Jego akcje stały się tańsze o 30%" aby potem napisać: "Tak źle nie było od czasu potężnego załamania notowań po premierze Cyberpunk 2077, kiedy wartość spółki stopniała o jedną trzecią. Obecna obniżka nie jest jeszcze tak drastyczna,..."
    Litości pseudo redaktorzyno.....
    • avatar
     BariGT
     1
     Ci co w to weszli po 400 na premierę cyberbabola77 maja pewnie cieplutko XD
     • avatar
      Gnom_Z_Piany2
      0
      akurat redom się na giełdzie oberwało, jednak to jest pokłosie wysokiej inflacji, i ogólnego wycofywania się kapitału zagranicznego z giełdy PL. możemy za to podziękować głównie dwóm osobom, premierowi i prezesowi nbp. jakoś nie widzę by w przeszłości robili cokolwiek aby nie dopuścić do inflacji, która to wybuchła jeszcze przed ruskim barbarzyństwem.

      problem w tym, że zagraniczni inwestorzy sobie pójdą, i tyle. a my tu zostajemy z szalejącą inflacją w czasach gdy "pis daje" z mega drożyzną, bo nie pasowało jak "tusk kradnie", i zostawił kraj z bardzo niską inflacją, oraz rokiem 2009 kiedy to całość polskiego zadłużenia które narobił Gierek zostało spłacone.

      jak się żyje na kredyt, to zawsze będzie drogo. traktujcie redów jako papierek lakmusowy.
      • avatar
       mgkiler
       0
       Wzieli znów za dużo srok za ogon:
       -dodatek do Cyberpunka
       -patch do Wiedzmina 3
       -Wiedzmin 4
       A tymczasem sporo ludzi im odeszło. Studio z rosji z którym współpracowali zakończyli współpracę.
       Nie mają tyle ludzi by ciągnąć tyle projektów.
       Z tym "Wiedźminem 4" to jak z Cyberpunkiem będzie, że zapowiedzieli chyba w 2007 a prace realnie zaczeli kilka lat później.
       • avatar
        Tu_Szczecin
        0
        Nie ma co panikować. Co prawda teraz gram na komórce/tablecie, i to raczejw gry logiczno-karciane, ale trzymam kciuki za ten team. Bo, jak na razie, to jedyna tak rozpoznawalna nasza krajowa marka w światowej wirtualnej rozrywce. Może powinni (współ)organizować jakieś zawody e-sportowe?
        • avatar
         kitamo
         0
         A ja sie ciesze nawet. W koncu wyklaruje sie na ile firma moze obiecywac a na ile realnie działac.
         • avatar
          szymcio30
          0
          Sami sobie winni. Gdyby Cyber szrot został zalatany i wydany w pełni wraz metrem to byłoby co innego. A wiedźmin 3 w odsłonie next gen zarobiłby kolejne miliony. Niech popatrzą i uczą się od Rockstar. GTA 5 miało kilka premier i wciąż jest kupowane, a RDR2 na PC była strzałem w 10 choć nie obyło się od poważnych zgrzytów w początkowej fazie
          • avatar
           -3
           @pablo11 tytuł nawiązuje do zmiany wyniku kapitalizacji spółki, a w treści jest wskazana szacunkowa realna wartości akcji, która wynosi 100 zł; w pierwszym kwartale 2022 sprzedano 4,3 mln kopii (nie znalazłam jaki to jest zysk, ale obniżki były duże), w 2021 roku zysk wyniósł 209 milionów po odliczeniu kosztów, o Ukrainie nie ma ani słowa, o wycofaniu sprzedaży w Rosji także
           wszystkie dane pochodzą ze źródeł wskazanych po artykułem
           • avatar
            pawluto
            -3
            "Startami" ??? Poprawcie to !
            Od kiedy ta firma udzieliła się w poparciu lbgt nie interesuje mnie jej los - kit z nimi.
            • avatar
             JohnySzopen
             -3
             Chcesz zarobić potężne pieniądze i stać się jednym z najbogatszych ludzi w Polsce? Chcesz rżnąć najpiękniejsze kobiety na swiecie? Chcesz mieć wielkie posiadłości na każdym kontynencie?
             Na pewno tak. Ja jusz to wszystko mam! Rypalem już piękne kobiety wszystkich ras! W Europie, Afryce, Azji, Emeryce południowe w USA a nawet prawdziwe Indianki z plemienia Apache! Mam posiadłości warte miliony na całym swiecie, prywatny odrzutowiec, statek a w pszyszlym roku polecę w kosmos Starszipem!
             A wszystko dlatego ze zarobiłem 25 milionoW $ na handlu kryptowalutami!
             Ty tez możesz żyć e takim luksusie jak ja! Dlatego mam dla ciebie propozycje. Zainstaluj aplikacje Crypto Com i skorzystaj z mojego kodu polecajacego a otrzymasz az 25$ w kryptowalucie cro na start! Nie przegap tej szansy potężne pieniądze, piękne kobiety czekajo!
             jjey2xxs9c
             • avatar
              Klops
              -4
              Podziękuję oszustom.
              • avatar
               Marucins
               0
               To mogło się nie spodobać, nawet w obliczu bardzo dobrego wyniku finansowego za rok 2021. CD Projekt zarobił ponad 200 mln zł.
               Nic dziwnego wypuścili zakłamany produkt - oparty na mitach i bajkach. Wiele osób dało się nabrać, kupiło grę w ciemno, inni zaraz po premierze łudząc się że ogólny hejt n CDPR to ściema... Ta ściema :)