Baterie

Ekonomiczne i, co ważniejsze, ekologiczne akumulatory

przeczytasz w 2 min.

Baterie powszechnie zwane „paluszkami” zasilają mnóstwo urządzeń codziennego użytku. Są jednak mało wydajne, dlatego warto zastąpić je akumulatorami.

Akumulatory Energenie

Mnóstwo urządzeń elektrycznych codziennego użytku zasilane jest bateriami, które powszechnie określamy mianem „paluszków”. Ich wadą jest jednak mała wydajność, która daje o sobie znać przy wykorzystywaniu ich do zasilania choćby aparatów fotograficznych. Dlatego właśnie warto zastąpić je ekonomicznymi akumulatorami, które pomagają przy okazji chronić środowisko naturalne.

Akumulatory niklowo-wodorowe obecne są na rynku od wielu lat, jednak ich pierwsze wersje pozostawiały wiele do życzenia. Dziś już jednak technologia ta jest na tyle rozwinięta, że stanowią one rozsądną alternatywę dla zwykłych baterii, w tym i „paluszków” w rozmiarze AA czy AAA.

Współczesne akumulatory nie mają już problemów wieku dziecięcego. Dziś ogniwa niklowo-metalowo-wodorkowe nie rozładowują się samoczynnie tak, jak czyniły to dawniej i mają zdecydowanie dłuższą żywotność. Jednym z producentów tego typu ogniw jest Energenie, posiadająca w swojej ofercie dwa modele: 2300mAh EG-BA-106 w rozmiarze AA oraz 900mAh EG-BA-105 w rozmiarze AAA.

Akumulatory Energenie AA

Mimo iż EG-BA-106 i EG-BA-105 to zwykłe akumulatory NiMH, to wykorzystują one technologię, która wyraźnie przedłuża czas naładowania baterii. Nieużywany akumulator traci maksymalnie 30 proc. swojej energii w ciągu roku, gdzie większość rozładowuje się po około 2 miesiącach.

Wybierając tego typu akumulatory mamy więc pewność, że z gwarancją producenta, ogniwo będzie całkowicie gotowe do użycia w każdej chwili, niezależnie od tego, jak dużo czasu spędziło w magazynie. Producent deklaruje napięcie na poziomie 1,2 V przy w pełni naładowanej baterii, której energię można uzupełnić z wykorzystaniem dowolnej ładowarki. Akumulatory wytrzymują do 500 cykli ładowania.

Dużą zaletą baterii NiMH jest znacznie większe bezpieczeństwo, bowiem akumulatory są w pełni szczelne i dużo wytrzymalsze od ogniw alkalicznych oraz li-ion. Warto również zaznaczyć, że akumulatory firmy Energenie nie posiadają w swoim składzie ołowiu, kadmu oraz rtęci, a ich jakość potwierdzają przyznane certyfikaty bezpieczeństwa.

Akumulatory Energenie AA kosztują około 28 złotych, zaś rozmiar AAA – 15 złotych.

Najważniejsze cechy:

 • Napięcie: 1.2 V DC przy pełnym naładowaniu
 • Czas ładowania: 2-6 godzin
 • Do 500 cykli ładowania
 • Materiał: Ni-MH
 • Standardy: AAA i AA

Źródło: Entrymedia

Komentarze

12
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  7
  Wielkie halo. Eneloopy już dawno tak miały.
  • avatar
   XaRaDaS
   2
   I znowu pokazany badziew, kiedy wreszcie powstaną akumulatory 10000 mAh ? Od chyba 2 dekad zapowiadana rewolucja i jakoś mijają kolejne lata, a my się praktycznie cofamy. 500 cykli ładowania ?? coś ciut za mało, bo jak ktoś dużo pstryka to nawet nie starczą na pół roku. Chyba jednak wolałbym wybrać Eneloopy ;)
   • avatar
    krystianbog
    2
    Słowa ekonomiczne i ekologiczne w tytule powinny się zamienić miejscami :)
    • avatar
     Atak-Snajpera
     1
     A co to oznacza 500 cykli? O ile spadnie pojemność po przekroczeniu tego progu?
     • avatar
      Snack3rS7X
      1
      Skoro ważniejsza jest ekologia od ekonomii to ja podziękuje raczej...
      • avatar
       Kiciulek
       0
       Wypaczenie słowa ekologia po raz n-ty... Druga sprawa - i tak nic nie przebije żywotności, pojemności i jakości eneloopów.