Procesory

AMD chwali się nowymi procesorami dla serwerów - porównano wydajność do modeli Intela

przeczytasz w 1 min.

Co prawda nowe procesory AMD Epyc dopiero mają zadebiutować na rynku, ale producent już teraz pochwalił się osiągami takich jednostek - pierwsze informacje wyglądają bardzo obiecująco.

AMD kontynuuje ofensywę i przygotowuje kolejne procesory na bazie mikrtoarchitektury Zen 3 – po modelach Ryzen 5000 dla desktopówRyzen 5000 dla laptopów, producent planuje wydać układy Epyc 7003. Podczas wczorajszej konferencji uchylono rąbka tajemnicy na temat nadchodzących modeli dla serwerów i centrów obliczeniowych.

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, trzecia generacja procesorów Epyc będzie nosić nazwę kodową Milan – układy zaoferują maksymalnie 64 rdzenie na bazie mikroarchitketury Zen 3, co powinno przełożyć się na poprawę wydajności i efektywności energetycznej (a więc też współczynnika TCO). Producent zapowiada też poprawę bezpieczeństwa.

AMD Epyc 7003 Milan - zapowiedź procesorów dla serwerów

AMD chwali się wydajnością procesorów Epyc 7003 „Milan”

Podczas konferencji, producent zorganizował pierwszą publiczną demonstrację potencjału nowych procesorów – w tym celu wykorzystano symulację z wykorzystaniem używanego w ponad 160 krajach modelu do badań nad klimatem i prognoz pogody WRF (Weather Research and Forecasting).

Symulacja na dwóch 32-rdzeniowych przedprodukcyjnych procesorach AMD Epyc „Milan” została ukończona o 68% szybciej niż konkurencyjne rozwiązanie oparte o dwa 28-rdzeniowe/56-wątkowe procesory Intel Xeon Gold 6258R. Przewaga platformy AMD w takim zastosowaniu jest więc bezdyskusyjna.

Kiedy premiera nowych procesorów AMD Epyc?

Podobno już niedługo - oficjalna premiera trzeciej generacji serwerowych procesorów AMD Epyc została zaplanowana na 1 kwartał 2021 roku. Wtedy też powinniśmy poznać szczegóły na temat specyfikacji poszczególnych modeli.

Źródło: AMD

Zobacz więcej o procesorach:

Komentarze

24
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Ciekawski_
  8
  AMD idzie za ciosem. Intel na łopatkach.
  Dla mnie jednak ważniejsza jest dostępność i cena ZEN3 dla PC. Serwery to dla mnie bardziej ciekawostka.
  • avatar
   kitamo
   1
   Wszyscy sie chwalą a to chwalenie ma potem nijaki oddzwiek w prawdziwych realiach.
   Jakos nie wzruszają mnie juz zadne premiery po 2020 bo najwieksza zagadka obecnie to czy sprzęt w ogole pojawi sie na rynku i cokolwiek nowego wniesie niz tylko kilka wykresow pokazanych na necie.
   • avatar
    Ahura
    1
    Jak będę planował stworzyć serwer to się do nich odezwę.
    • avatar
     piwo1
     -3
     I skończyło się rumakowanie AMD
     https://wccftech.com/tsmc-mass-produce-intel-core-cpus-5nm-3nm-process-nodes-2h-2021-2022/

     AMD nie wykorzystało swej szansy by podkupić wszystkie wolne moce w tsmc. Intel to zrobił i AMD od przyszłego roku zacznie znów tracić na znaczeniu. Ja nie wiem jak mogli tak przepaści swą szansę. I z drugiej strony ciekaw jestem ile ta umowa kosztowała intela
     • avatar
      racedriver
      -23
      lol, wzięli aplikację zoptymalizowaną pod ich procki i cieszą się że są lepsi. To nic, że w 90% innych zastosowań dostają ostro po tyłku od intela