Karty graficzne

AMD FreeSync 2 ze wsparciem dla ekranów HDR

przeczytasz w 2 min.

Nowa wersja technologii to odpowiedź na cieszące się coraz większym zainteresowaniem monitory i telewizory z obsługą HDR.

Od premiery pierwszych monitorów z technologią AMD FreeSync minęły prawie dwa lata i od tego czasu standard ten zdążył już na dobre zadomowić się na rynku monitorów dla graczy. Producent nie zamierza jednak spoczywać na laurach i stale pracuje nad doskonaleniem tego rozwiązania – po serii drobnych poprawek, zdecydował on wydać nową wersję FreeSync 2, która została zaprojektowana głównie z myślą o ekranach wspierających technikę HDR.

Na początku warto podsumować dotychczasowe dokonania producenta, bo technologia FreeSync odniosła ogromny sukces – na rynku jest dostępnych 121 monitorów z 20 różnych firm, podczas gdy konkurencyjne rozwiązanie Nvidia G-Sync wspiera jedynie kilkadziesiąt modeli.

Niewątpliwie duża w tym zasługa otwartego standardu, który, w odróżnieniu od modelu Nvidii, nie wymaga żadnych opłat licencyjnych i jest obecny również w tańszych modelach – najtańsze modele można kupić już za około 500-600 złotych, podczas gdy te konkurencyjne kosztują co najmniej 1600-1800 złotych. Szkoda tylko, że „Czerwoni” nadal pozostają w tyle w segmencie laptopów dla graczy i technologia ta jest tam praktycznie nieobecna (co oczywiście wykorzystała Nvidia).

Jak działa FreeSync? Technologia ta umożliwia poprawę jakości rozgrywki, wykorzystując synchronizację dynamicznego odświeżania ekranu z taką szybkością, z jaką karty graficzne renderują kolejne klatki obrazu. W rezultacie znacznie zmniejszone zostają opóźnienia reakcji oraz możliwe jest zredukowanie lub wyeliminowanie defektów wizualnych, jakie pojawiają się podczas gry i odtwarzania wideo. Warto jednak pamiętać, iż funkcja ta jest wspierana przez układy graficzne bazujące na architekturze GCN 1.1 lub nowszej (od Radeon R9 260/260X/285/290/290X oraz APU Kaveri).

HDR vs SDR
Przy wyświetlaniu obrazu HDR na tradycyjnym ekranie tracimy znaczną część odcieni kolorów

FreeSync 2 powstał głównie z myślą o ekranach wspierających technologię HDR, która ma za zadanie podnieść realizm oglądanego obrazu, a tym samym doznań użytkownika na wyższy poziom – wszystko dzięki lepszej gradacji odcieni i większej jasności wyświetlanego obrazu.

AMD FreeSync 2

AMD FreeSync 2

Nowy FreeSync pozwala zmniejszyć opóźnienia reakcji, zachowując szeroką paletę barw (porównywalną do tej, jaką oferuje standard HDR10). Co ważne, technologia automatycznie przełącza się między trybem ze standardowymi kolorami a tym efektowniejszym. Ponadto ekrany FreeSync 2 będą w standardzie obsługiwać technologię LFC (Low Framerate Compensation), która poprawia płynność przy niskiej liczbie klatek na sekundę.

AMD FreeSync 2

Jak podaje producent, technologie FreeSync i FreeSync 2 będą koegzystować na rynku, aby zapewnić graczom jak największy wybór rozwiązań.

Wprowadzenie nowego standardu to całkiem niezłe posunięcie ze strony AMD – wprawdzie na rynku jeszcze nie ma zbyt wielu monitorów i telewizorów obsługujących technologię HDR, ale cieszą się one coraz większą popularnością i wkrótce mogą objąć znaczną część rynku. Ciekawe czy konkurencja wpadnie na podobny pomysł i wprowadzi obsługę ekranów HDR w technologii G-Sync.

Źródło: AMD, inf. własna

Komentarze

12
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  AmigaPPC
  10
  Powiedzcie mi jak tu nie (może lubić to złe słowo) szanować AMD.
  • avatar
   sting3572
   6
   "Ciekawe czy konkurencja wpadnie na podobny pomysł i wprowadzi obsługę ekranów HDR w technologii G-Sync",oczywiście że wprowadzi,+500 do każdego monitora i się zrobi.
   • avatar
    Himoto
    6
    Może FS i FS2 daleko do ideału ale zawsze fajnie jest usłyszeć że AMD nie podało się i dalej idzie tym torem myślenia, bo w końcu dać coś za free co spowoduję że a nóż gracz zdecyduję się przez to na nasz produkt [GPU] jest fajnym rozwiązaniem :) Nvidia może i ma lepsze rozwiązanie [nie testowałem obu by mieć porównanie] ale cena jaką każe sobie za to płacić powoduję iż ich rozwiązanie tego samego tematu nie jest tak atrakcyjne i popularne jak to od AMD.
    Być może G-sync umrze śmiercią naturalną jak wiele podobnych projektów które także kiedyś były rewelacyjne a ostatecznie zdechły.

    Dodać trzeba jeszcze mistrzowskie posunięcie w nazewnictwie "FreeSync" które ze względu na słowo Free bardzo dobrze się kojarzy wbrew pozorom :)
    • avatar
     Konto usunięte
     -10
     i po co w pc HDR jak ani nie ma monitorów z hdr ani gier. Jak ktoś chce HDR to kupuje Playstation 4 lub Playstation 4 Pro.
     • avatar
      Konto usunięte
      0
      FS2 również jest "by VESA"?