Komputery

AMD: wywiad z Sasą Marinkovicem na temat nowych możliwości architektury HSA

przeczytasz w 2 min.

Serwis ExpertReviews przeprowadził wywiad z przedstawicielem koncernu AMD, z którego możemy się dowiedzieć co HSA oferuje dla branży technologicznej

AMD HSA fundacja grafika

Coraz więcej się mówi na temat architektury komputerów HSA (Heterogeneous System Architecture), w której procesor CPU i układ graficzny GPU będą razem pracować nad danym zadaniem. Rozwiązanie to pozwoli zwiększyć szybkość wykonywania operacji, a także otworzy nowe możliwości przed programistami.

Brytyjski serwis ExpertReviews przeprowadził interesujący wywiad z Sasą Marinkovicem, zajmującym stanowisko Technology Marketing Lead w firmie AMD, który wyjawił, co HSA oferuje dla branży technologicznej. Poniżej prezentujemy ciekawsze pytania i odpowiedzi.

Co sprawia, że HSA jest tak ważne?
[…] Aplikacje napisane pod HSA będą wykorzystywały moc obydwóch procesorów (CPU i GPU), co znacząco przyspieszy ich działanie w porównaniu do tych polegających wyłącznie na CPU. Różnica może być ogromna; uważamy więc, że tradycyjny procesor nie jest już najważniejszą częścią systemu. Jeśli oczekujesz potężnego wzrostu wydajności, musisz uruchomić kartę graficzną i używać obydwóch podzespołów na raz.

Dlaczego myślisz, że przyszłość należy do HSA?
Zapewne słyszeliście, że Haswell (nadchodząca generacja procesorów Intela) osiąga 10% wzrostu wydajności względem poprzedniej generacji. Jeśli zapytalibyście o to samo jakichś deweloperów, którzy wykorzystują HSA w swoich aplikacjach, to dowiedzielibyście się, że w tym przypadku wydajność rośnie pięciokrotnie.

Co AMD robi dla programistów, aby wprowadzać HSA?
[…] Będziemy pierwsi na rynku ze sprzętem dostosowanym do HSA, więc naturalnie wielu deweloperów tylko czeka, żeby „położyć swoje ręce” na Kaveri (rodzina nadchodzących procesorów APU firmy AMD) i w ten sposób skrócić czas potrzebny na rozwój oprogramowania. […]

Czy istnieje prawdopodobieństwo, że większość aplikacji korzystających z HSA będzie przeznaczona do zastosowań profesjonalnych, takich jak rendering 3D lub kodowanie wideo, a nie wykorzystywana do zastosowań domowych?
[…] Myślę, że powodem, dla którego akcelerację GPU generalnie wykorzystuje więcej aplikacji profesjonalnych, a nie takich do codziennego użytku, jest fakt, że w tym momencie potrzeba ludzi, którzy wiedzą jak je zaprogramować. I to właśnie ma zmienić HSA - zapewnić te same możliwości jak najszerszemu gronu programistów, tak aby mogli wykorzystywać HSA w prosty i przyjemny sposób, optymalizując i programując praktycznie wszystko, co będą chcieli.

Dotychczas procesory AMD oferowały niższą wydajność niż modele firmy Intel. Twierdzisz, że pora to zmienić – jak chcesz tego dokonać, jeżeli aplikacji korzystających z GPU jest bardzo mało?
[…] Naturalnie tradycyjny procesor to wciąż część tej układanki, ale mnóstwo rzeczy, za które w tym momencie odpowiada – oglądanie telewizji online, gry komputerowe, edycja zdjęć – może zyskać zupełnie nowe możliwości, gdy skorzysta z mocy karty graficznej. Aplikacje polegające wyłącznie na mocy CPU, nie są już właściwym punktem odniesienia.

AMD HSA architektura grafika

Wszystkich zainteresowanych zachęcamy do zapoznania się z całym wywiadem z Sasą Marinkovicem – dostępny on jest na stronie ExpertReviews (po angielsku).

Źródło: ExpertReviews

Komentarze

24
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  trybcio86
  6
  A co to wnosi dla szarego zjadacza PC?
  • avatar
   eryk1310
   6
   jak czytam te komentarze niektóre to myśle..:jakie debile są w polsce :)
   oczywiście nie wszyscy :)
   • avatar
    AndreoKomp
    3
    Pomysł fajny, ale chyba ma jeden duży minus. Nikt nie korzysta z jednej aplikacji na komputerze, więc żeby to było fajne, to powinno być znormalizowane, żeby aplikacje które mają wykorzystywać CPU i GPU wykorzystywały to na każdej możliwej platformie, czyli: AMD+Integra, Intel+Integra, AMD+Radeon, Intel+NVIDIA, AMD+NVIDIA, Intel+Radeon.
    W przeciwnym wypadku w pracy będziemy chyba musieli mieć na biurku trzy komputery, bo na jednym będzie lepiej chodziło TO, na drugim TO, a na trzecim jeszcze TO.
    • avatar
     Konto usunięte
     1
     HSA stwarza mozliwosci jesli chodzi o potencjalny zysk wydajnosci, ale daleko temu rozwiazaniu do akcteptacji w srodowisku programistycznym. Wystarczy sobie przypomniec jakim failem okazal sie "niby przelomowy" CELL, co spotkalo ta architekture i jakim uznaniem cieszyla sie wsrod programistow. Obawiam sie, ze nie uda im sie tego przeforsowac na wieksza skale.
     • avatar
      Konto usunięte
      -44
      AMD? Nie, dziękuje.

      Żaden programista nie będzie programował niczego pod niszowe procesory które nie będą się sprzedawać. Dodatkowo programowanie pod GPU ma wiele ograniczeń, jest drogie i trudne. Brak przyszłości.