Procesory

AMD nie wejdzie na rynek procesorów ARM

przeczytasz w 2 min.

Koncern AMD (Advanced Micro Devices) w najbliższym czasie nie ma zamiaru dokonywać ekspansji na rynek układów typu ARM. Lecz nie wyklucza takiej opcji w przyszłości.

 Warto przeczytać:
 

Wraz z nieustanie poprawiającą się kondycją finansową firmy z Sunnyvale wielu ekspertów wieściło jej rychłe wejście na inne rynki - w kuluarach mówiło się nawet o rozpoczęciu produkcji procesorów ARM wykonywanych w technologii SoC (system-on-chip). Jak się okazuje AMD mieło by ku temu możliwości, gdyż posiada kadrę wykwalifikowanych inżynierów mogących rozpocząć pracę nad nowymi układami. Również zakłady produkcyjne Global Foundaries, z którymi współpracuje AMD, wdrożyły już jakiś czas temu technologię pozwalającą na produkcję układów ARM. W tym miejscu warto dodać, iż zakłady GF od kilku miesięcy produkują już układy Cortex ARM.

Mimo wszystko, podczas jednego z wywiadów, prezes koncernu AMD - Dirk Meyer jednoznacznie stwierdził, iż firma nie ma w planach wkroczenia na rynek układów ARM. Jednak nie wykluczył, iż w przyszłości może to mieć miejsce.

Koncern w najbliższych miesiącach ma skupić się na dogłębnej obserwacji rynku, dopiero wówczas po dokonaniu skrupulatnej analizy ma zapaść decyzja odnośnie segmentu rynku na który AMD mogło by wejść. Rynki jakie koncern będzie brał pod uwagę przy ewentualnej ekspansji powinny zdaniem Meyer'a obfitować w małą liczbę konkurentów ale za to przynosić duże korzyści finansowe.

Strategia koncernu AMD na najbliższe miesiące ma w dalszym ciągu polegać na systematycznym budowaniu pozycji, poprawiania wyników finansowych, coraz większej ekspansji na rynku urządzeń: przenośnych (netbooki, notebooki, tablety), serwerowych oraz desktopowych. W najbliższym czasie koncern AMD planuje również mocne uderzenie wszystkich rynkach na których jest obecny, a ma to nastąpić za sprawą procesorów Bulldozer, Fusion - będącym pełnoprawnym układem APU oraz nową generacją kart graficznych Radeon HD 6000. Według analityków, AMD prędzej czy później pokusi się szturm na rynek ARM, jednak czy agresorem będą układy wykonane w standardzie ARM czy może będzie to nowo powstała technologia - tego jeszcze nikt nie wie.

Fakt faktem, ostatnio tak duży rozgłos medialny towarzyszył AMD przed spodziewaną premierą niezwykle udanych układów Athlon oraz Athlon 64, może wiec i tym razem koncern szykuję nam jakąś niespodziankę?

Źródło: X-Bit Labs

Polecamy artykuły:  
GeForce GTX 480 vs Radeon 5970 – pojedynek! Eee Keyboard PC - komputer w klawiaturzeGamesCom 2010: najciekawsze nowości i gry

Komentarze

15
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  NomadDemon
  0
  ja bym tam chcial zeby na ARM weszli
  • avatar
   Konto usunięte
   0
   Nie ma co się śpieszyć. Prędzej czy później i tak dojdzie do tzw. przez analityków "szturmu". Brawo dla AMD za wstrzemięźliwość.
   • avatar
    Konto usunięte
    0
    Nie dziwota, że AMD nie wchodzi w procki ARM bo i po co wchodzić w hardware, do którego ilość oprogramowania jest opłakanie mała. A do tego tylko 7-10% firm piszących oprogramowanie jest skłonna przepisać już istniejące swoje oprogramowanie na procki ARM.
    • avatar
     force
     0
     Metoda "małych kroków". Mało chwalebna ale w biznesie może być skuteczna.
     • avatar
      NomadDemon
      0
      skad wiesz ze nie zrobia kiedys z ARM koprocesora?
      • avatar
       Willing.pl
       0
       Na rynku procesorów ARM robi się całkiem tłoczno, dlatego nie opłaca się tam pchać dla AMD. Mimo tego mogliby się zdecydować na jakąś architekturę w stylu MIPS, albo coś w pokroju PowerPC lub SPARC, bo siedzenie w skostniałym x86 i x86_64 jest na dłuższą metę bardzo niebezpieczne bo ta architektura powoli będzie umierać. Wraz z stopniowym rozrostem ARM, inne architektury też będą walczyć o kawałek tortu, który chwilowo posiada x86.