Procesory

AMD prezentuje swoje pierwsze układy ARM dla serwerów i centrów danych

przeczytasz w 2 min.

Modele Opteron A1100 to duży krok naprzód w kierunku wdrożenia układów ARM na rynek serwerów i centrów danych.

AMD Opteron A1100 procesor

Firma AMD oficjalnie wprowadziła do oferty procesory Opteron A1100, a więc swoje pierwsze 64-bitowe układy typu ARM. Nowe rozwiązanie jest dużym krokiem naprzód w kierunku wdrażania układów ARM do serwerów i centrów danych.

Dwa lata temu pisaliśmy o udostępnieniu platformy deweloperskiej z procesorami Opteron A1100, natomiast teraz trafiły one do oficjalnej oferty producenta i kanału sprzedaży - już po przygotowaniu całego ekosystemu oraz dogadaniu się z producentami oprogramowania i samych serwerów. Była to więc przemyślana operacja, która pozwoliła na płynne wejście AMD na rynek procesorów ARM.

AMD Opteron A1100 procesor - specyfikacja

AMD Opteron A1100 procesor - obsługa pamieci DDR3  AMD Opteron A1100 procesor - obsługa pamieci DDR4

Procesory Opteron A1100 to układy typu ARM SoC. W jednym układzie zintegrowano do 8 rdzeni ARM Cortex A57, do 4 MB pamięci podręcznej drugiego poziomu (L2), 8 MB współdzielonej pamięci podręcznej trzeciego poziomu (L3) oraz 2-kanałowe kontrolery pamięci DDR3 i DDR4 obsługujące moduły UDIMM, RDIMM i SO-DIMM ECC. Na uwagę zasługuje również zintegrowanie dwóch kontrolerów sieciowych 10 GbE.

AMD Opteron A1100 procesor

Zastosowanie układów ARM pozwoliło uzyskać odpowiednią wydajność w odniesieniu do efektywności energetycznej, a firmy decydujące się na wdrożenie nowych rozwiązań mogą liczyć na zmniejszenie całkowitego kosztu posiadania. Producent deklaruje także przedłużoną żywotność platformy – tutaj możemy spodziewać się nawet 10-letniego okresu wsparcia.

AMD Opteron A1100 procesor

Jak już wspominaliśmy, od momentu udostępnienia platformy deweloperskiej trwały prace nad wdrożeniem układów ARM na rynek serwerów i centrów danych. AMD podjęło tutaj współpracę z liderami systemów serwerowych: Red Hat i SUSE, producentami oprogramowania: Enea i Linaro, a także producentami sprzętu: Cas-well, Silver Lining Systems i 96 boards. W efekcie możemy liczyć nie tylko na dopracowanie ekosystemu, ale też premierowe wprowadzenie gotowych rozwiązań sprzętowych z nowymi układami Opteron A1100 (m.in. system SoftIron Overdrive3000 oraz centra danych firmy BeaconWorks).

Źródło: AMD

Komentarze

11
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  PL_SBX
  2
  Użycie w systemach NAS, rozbudowanych sieciach LAN i serwerowniach WWW/SQL jest chyba odpowiednim dla tych procesorów. Co o tym myślicie?
  • avatar
   Konto usunięte
   1
   Jak widać AMD to co pokazuje na slajdach konsekwentnie realizuje.

   żebyś się nie zdziwił. jeśli na tym już działa suse czy redhat, to już bardzo bardzo dużo. oznacza to że standardowe oprogramowanie dystrybucji linux też będzie na tym bez problemów działało. jeszcze tylko poczekajmy na dostosowanie binarek java i będzie to co trzeba.

   z takich podstawowych rzeczy, typowo w skład dystrybucji linux wchodzi:
   apache/nginx jako serwer web
   do wyboru kilka serwerów poczty
   serwer samba który potrafi emulować sieć windows na dobrym poziomie
   ftp serwer w kilku wersjach też się znajdzie
   ssh

   to z tych najpopularniejszych. do tego nieco mniej popularne typu:

   webmail
   kompilatory wielu języków C i jego okolic
   interpretero-kompilatory jak bash, perl, python, ruby - to te najpopularniejsze

   i dlatego bardzo wiele serwerów da się wymienić z x86 na arm .

   wiele aplikacji i usług jest też dostępnych w źródłach, więc na arm trzeba je skompilować. jeśli nie mają wstawek asemblerowych i są to źródła multiplatformowe, to z armem też nie powinno być problemu.


   bardzo się cieszę z tej informacji. to już nie slajd, i AMD zrobiło pierwszy krok aby w swoja podstawkę dla x86 wstawiać teraz ARM. w desktopach ze względu na systemy operacyjne się to nie przyjmie, ale w serwerach jak najbardziej.

   wady arm w odniesieniu do x86
   - nie wszystko działa
   - skromniejsza oferta softu i mniejsza jego zgodność
   - niższa bezwzględna wydajność w jednym wątku

   zalety arm
   - wyższa sprawność energetyczna w jednym wątku
   - bardzo popularna alternatywa dla x86 i zgodność najczęściej używanych aplikacji
   - dużo nowocześniejsza architektura bez naleciałości z dawnych 8-bitowych czasów

   tutaj nie chodzi o ilość, lecz o jakość poszczególnych zalet. jeśli tak dalej pójdzie, to ARM może uzyskać bezwzględną wydajność porównywalną z x86 , przy niższym poborze energii i bardziej kompaktowym kompilacie.

   Teraz czekamy na kolejny krok, tj. dwie architektury ARM i x86 w jednej podstawce. Czy to będzie jedna struktura czy dwie, to jest sprawa drugorzędna. mam też nadzieję że AMD uda się też wyjść z procesu 28nm który jest ich kulą u nogi.

   Rynek serwerowy je
   • avatar
    jkbrenna
    0
    w ten projekt, AMd wlozyl dotychczas 2 mil $, zobaczymy kiedy i jak je odzyska..
    • avatar
     vitapy
     0
     News na którego długo czekałem, bo ten ruch otwiera drogę dla tego typu rozwiązań przez różne konkurujące firmy dające prognozę szybszego rozwoju. ARM jest dostępny dla każdego i nie jest tak sztywno ograniczony przez prawa patentowe jak w przypadku architektury x86. Intel przez zachłanność tworząc monopol na tym rynku zjadł swój własny ogon, rynek nie lubi próżni. W najbliższych latach można oczekiwać na wysyp nowych rozwiązań, ale już w architekturze ARM, x86 dalej będzie rozwijać się z tempem 5% na generację co nie wróży długiego życia. Rynek oprogramowania już istnieje i nie jest to żadną przeszkodą dla rozwoju tego typu rozwiązań. Stare oprogramowanie x86 bez problemu można w trybie emulacji/wirtualizacji również uruchomić. Niedowiarkom proponuję zakup Raspberry Pi - praktycznie każdą nową dystrybucję linux-a, wraz z aplikacjami da się na tym wydajnościowym odpowiedniku Pentium II uruchomić. Goodbye x86 ?
     • avatar
      ALEKS_D_RAVEN
      0
      To jest K12?