Procesory

AMD komentuje dokonania w 2017 i ujawnia plany na 2018 rok

przeczytasz w 4 min.

Zapytaliśmy AMD o sukcesy w ubiegłym roku i plany na najbliższe lata. Czego możemy się spodziewać? Co prawda producent nie ujawnił szczegółów, ale wiemy, w którym kierunku ma zamiar zmierzać.

Za nami 2017 rok, który okazał się wyjątkowo udany dla AMD – na rynku zadebiutowały nowe procesory Ryzen, Ryzen ThreadripperEpyc. Nie można też zapominać o układach graficznych z rodziny Vega, które może nie poradziły sobie wyjątkowo dobrze w desktopach, ale mają szansę odnieść sukces jako zintegrowane układy. Tak się składa, że mieliśmy okazję zadać producentowi kilka pytań na temat ostatnich dokonań i planów na najbliższe lata.

Czego AMD dokonało w tym roku, czego nie udało się dokonać wcześniej?

W ciągu ostatnich 3 lat całkowicie zmieniliśmy ofertę produktów AMD, wprowadzając trzy całkowicie nowe architektury: dla komputerów PC, high-endowych układów graficznych oraz bardzo ważną dla segmentu centrów danych. Co istotne, jesteśmy dopiero na początku cyklu wydawniczego z wieloma nowymi klientami i platformami i przewidujemy, że w 2018 roku będzie ich więcej.

Jakie nowe produkty odniosły szczególny sukces w 2017 roku?

Procesory z serii Ryzen cieszą się ogromną popularnością wśród konsumentów. Poczyniliśmy znaczne postępy na rynku entuzjastów z bardzo silną propozycją pod względem opłacalności, szczególnie w segmencie graczy i prosumentów. Ponadto AMD po raz pierwszy osiągnęło udział 40-50% na rynku komputerów stacjonarnych wśród strategicznych detalicznych sprzedawców internetowych (e-tailers) na całym świecie.

W jakim stopniu sukcesy procesorów Ryzen i Ryzen Threadripper przyczyniły się do odrodzenia AMD?

2017 był rokiem premier całkowicie nowych produktów; był to niezwykle ambitny rok, w którym wprowadzono ponad 10 różnych rodzin produktów, co wpłynęło na znaczny wzrost przychodów i w efekcie powrót do rentowności w trzecim kwartale. Wprowadziliśmy dwie zupełnie nowe, wysokowydajne architektury układów - rdzeń obliczeniowy „Zen” oraz rdzeń graficzny „Vega”, które całkowicie zmieniły nasz poziom konkurencyjności na rynkach, na których się koncentrujemy.

AMD Ryzen Threadripper 1950X

Przez ostatnie kwartały sprzedaliśmy miliony procesorów Ryzen i odnotowaliśmy znaczne zainteresowanie procesorami Ryzen w rejonie EMEA wśród graczy i entuzjastów. Ryzen Threadripper radzi sobie wyjątkowo dobrze i zwiększa nasz udział w najwyższym segmencie rynku sprzętu dla entuzjastów, gdzie przez ostatnie lata nie prezentowaliśmy żadnej oferty.

Jak ważny dla AMD jest rynek centrów danych?

Widzimy nowe, ogromne możliwości dla naszego segmentu centrów danych, zarówno po stronie CPU, jak i GPU, a także dzięki samemu temu, iż AMD jest jedynym producentem, który może dostarczyć obydwa rozwiązania. Niezmiennie planujemy kolejne inwestycje i ciężko pracujemy nad nową generacją produktów, która pozwoli przyspieszyć tempo naszych innowacji.

W przeciwieństwie do rynku komputerów osobistych, gdzie następuje szybki postęp, wzrost w segmencie serwerów jest nieco wolniejszy. Jeśli spojrzeć na rynek konsumentów-entuzjastów, na który wcześniej wprowadziliśmy procesory Ryzen, to nasz progres wygląda niczym startu samolotu. Rynek serwerów przypomina z kolei duży, mocno obciążony pociąg towarowy, który dopiero opuszcza stację. Trzeba zatem trochę czasu, aby ten pociąg przyspieszył do maksymalnej prędkości, ale gdy już to nastąpi, to zmiany nabiorą tempa.

Oferta procesorów Epyc jest bardzo silna i wierzymy, że z biegiem czasu stanie się jeszcze silniejsza w miarę, jak pojawi się więcej dostosowanych do nich aplikacji. Nie jest to jednak gra cenowa, ale tak naprawdę dla naszych klientów to gra w sferze wydajności i elastyczności. W listopadzie HP Enterprise zaprezentował DL385, a więc najwydajniejszą platformę na rynku serwerów, która w konfiguracji z procesorami Epyc jest dostarczana do klientów już od grudnia. Ponadto informowaliśmy o wdrożeniu procesorów AMD Epyc w centrach danych Microsoft AzureBaidu.

Jak AMD dzieli uwagę między komputery stacjonarne i laptopy?

Obydwa rynki mają określone wymagania, więc potrzebują odpowiednich produktów. Na gruncie komputerów stacjonarnych skupiliśmy się na wprowadzeniu wydajnych procesorów Ryzen 3, 5 i 7 oraz Ryzen Threadripper, aby sprostać potrzebom graczy, twórców treści i entuzjastów. Jeżeli chodzi o laptopy, to ostatnio wprowadziliśmy na rynek procesory Ryzen Mobile, które łączą procesor i grafikę w jednym układzie. Zapewnia to nam odpowiednią wydajność i energooszczędność, aby po raz pierwszy od dłuższego czasu odgrywać istotną rolę na rynku konsumenckich i biznesowych notebooków klasy premium.

HP Envy x360

Pierwszy laptop z Ryzen Mobile od HP już jest dostępny w sprzedaży w Wielkiej Brytanii, ale oprócz tego swoje konstrukcje zaprezentowały też firmy Acer i Lenovo. W pierwszej połowie 2018 roku należy spodziewać się wielu laptopów i komputerów stacjonarnych, które zostaną wyposażone w procesory z rodziny Ryzen. Zintegrowanie układu graficznego pozwala procesorom na bazie architektury „Zen” zwiększyć udział w rynku bardziej, niż byłoby to możliwe w przypadku tradycyjnych, desktopowych procesorów Ryzen.

Co nas czeka w 2018 roku?

Tak jak przez ostatnie 3 lata osiągnęliśmy spory progres, tak wciąż wierzymy, że to dopiero początek. Nasze tempo w 2017 roku było naprawdę mocne, ale jeszcze nie widać pełnego wpływu tych produktów na rynek.

Jesteśmy przekonani, że rynek zmierza w kierunku wysokowydajnych technologii, które rozwijamy w AMD. Istnieje wyraźne, rosnące zapotrzebowanie na jeszcze wyższą wydajność obliczeniową i graficzną w wielu branżach.

Widzimy, że najbardziej wymagające zastosowania na świecie, czy to w wysokowydajnych obliczeniach, czy w uczeniu maszynowym, czy w sztucznej inteligencji – wszystko to wymaga kombinacji CPU, GPU i innych technologii akceleracji, niezależnie od tego, czy są one zintegrowane w rdzeniu, czy funkcjonują jako wieloukładowy moduł (MCM) czy też stanowią rozwiązanie zintegrowane w obrębie systemu. AMD ma wyjątkowy potencjał do łączenia różnych technologii i intensywnie współpracuje z partnerami, aby te rozwiązania stały się rzeczywistością.

Z tego też powodu uważamy, że jesteśmy dopiero na początku historii AMD. Choć minęły już 3 lata, to jest to dla nas niesamowicie ekscytujący czas i naprawdę nie możemy się doczekać na to, co będziemy mogli zapewnić w ciągu kolejnych 3 lat.

AMD - plany na 2018

Co tu dużo mówić, AMD odniosło ogromny sukces – szczególnie na rynku procesorów, gdzie jego udział w segmencie elektronicznej sprzedaży detalicznej jest porównywalny lub nieznacznie mniejszy względem konkurencji. Gorzej wypadły układy graficzne Vega, ale ogromny potencjał wiąże się ze zintegrowanymi układami graficznymi (warto dodać, że z takiej konstrukcji korzystają też procesory Intela o nazwie kodowej Kaby Lake-G).

Wprawdzie producent nie ujawnił nam zbyt wielu szczegółów na temat planowanych produktów, ale kolejne miesiące/lata powinny przynieść jeszcze lepsze konstrukcje (m.in. procesory Ryzen 2000). Co warto podkreślić, producent projektuje swoje układy pod kątem rynków wysoko-marżowych, więc zapewne to właśnie one będą nakreślać kierunek rozwoju firmy.

Źródło: inf. własna

Komentarze

8
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Dvdmax93
  5
  Mam nadzieję ze ryzen+ będzie wydajny.
  Zamierzam kupić proc w tym kwartale i albo coffe lake albo ryzen +
  • avatar
   Himoto
   5
   Niby Marketingowy bełkot, ale wbrew pozorom 2017 mieli całkiem udany, takie "AMD Reborn".

   Juz wiadomo czemu ZEN1 zwie się Ryzen :) bo to własnie było odrodzenie się AMD, problemem jednak pozostaje dział GPU który od jakiegoś czasu nie radzi sobie tak jakby użytkownicy masowi tego chcieli. Może Navi cos w tej sprawie poprawi.
   • avatar
    Konto usunięte
    1
    Brawo :)
    Czekam na testy Ryzen+ oraz kolejne modele notebooków z RyzenMobile wagi piórkowej (15W TDP) oraz wagi średniej (35W TDP).
    • avatar
     Konto usunięte
     -24
     "dokonania" amd, buahahaha
     udało im się sprzedać kilka procesorów w afryce, a w RPA może nawet dobiją do dwucyfrowego udziału w rynku
     https://mybroadband.co.za/news/hardware/207708-amd-catching-up-to-intel-in-south-africa.html
     brawo amd, depczecie intelowi po piętach
     • avatar
      Gatts-25
      0
      Prawdziwe porównania będziemy mogli wykazywać gdy 7nm LP od Globala będzie już dostępne.
      Ja tam uważam ,że AMD zniszczy konkurencję a zaczęło się od premiery CPU i GPU w tamtym roku.