Procesory

AMD: całkowicie nowe procesory pod FM3 z DDR4 w 2016 roku?

przeczytasz w 1 min.

Co planuje producent na najbliższe lata? Ofensywę na rynku APU i koniec modeli CPU?

Wygląda na to, że AMD objęło strategię rozwijania układów APU, odpuszczając tradycyjne procesory CPU. Czy to oznacza, że już nie zobaczymy takich modeli w ofercie „zielonych”?

Najprawdopodobniej tak - przynajmniej do 2016 roku, bo wtedy ma nadejść całkowicie nowa mikroarchitektura, niezwiązana z obecną Bulldozer (i kolejnymi generacjami Piledriver, Steamroller oraz Excavator). Później powinniśmy się spodziewać podstawki FM3, a także najprawdopodobniej wsparcia dla pamięci DDR4.

Do tego czasu producent planuje utrzymywać podstawkę FM2+ - aktualnie pasują do niej modele Trinity, RichlandKaveri, ale potem do tego grona mają dołączyć też układy Carrizo (początkowo dostępne tylko dla urządzeń mobilnych). Platforma ta ma być nadal kompatybilna z pamięciami DDR3, które jeszcze przez jakiś czas będą korzystniejsze dla klientów (głównie ze względu na niższą cenę).

Oczywiście są to nieoficjalne doniesienia, które nie zostały potwierdzone przez producenta. Trzeba zatem do nich podchodzić z dystansem.

Źródło: BitsandChips

Komentarze

65
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  welll1
  10
  Firmę AMD ostatnio ratuje ich decyzja podjęta kilka lat temu.
  Odnieśli sukces z Athlonami i dominowali przez spory okres na rynku.
  Udało im się wykupić firmę ATI która teraz tak na prawdę ciągnie ten wózek.
  AMD od kilku dobrych lat bodaj po 2008 w segmencie procesorów praktycznie nie istnieje. Intel swoją serią i jest pakowany wszędzie. Od lapków, przez gotowe zestawy aż do konsoli.
  Gdyby nie to, że Radeony czyli dziecko ATI również wygrało i dostało się do konsoli AMD teraz wyglądałoby bardzo słabo.
  O ile przy wyborze kart graficznych można się zastanowić nVidia czy ATI tak przy wyborze procesora tylko Intel
  • avatar
   ohoho
   5
   Wygląda na to, że AMD objęło strategię rozwijania układów APU, odpuszczając tradycyjne procesory CPU. Czy to oznacza, że już nie zobaczymy takich modeli w ofercie „zielonych”?

   Oczywiście są to nieoficjalne doniesienia, które nie zostały potwierdzone przez producenta. Trzeba zatem do nich podchodzić z dystansem.


   Artykuł typu "Tak, aczkolwiek nie."

   O tym, że AMD odpuściło sobie tradycyjne procesory CPU i że powrócą dopiero w 2016 wiadomo już od roku. Dziwny artykuł...
   • avatar
    Konto usunięte
    4
    Swoją drogą w źródle jest mowa o FM3. Bo niby czemu by mieli dodawać plus?
    • avatar
     Skullek
     3
     To akurat jeden z niewielu mądrych pomysłów AMD, dobre posunięcie.
     • avatar
      hynio
      2
      Szkoda mi AMD, szczerze to one dostało po dupie przede wszystkim dlatego że Intel kiedyś ostro zorganizował politykę monopolową, AMD coraz to bardziej odstaje, chociaż może konsole mocno firmę podciągną, mam taką nadzieję że w końcu AMD wyda jakiś procesor z bardzo mocnym pojedynczym jednym wątkiem na miarę chociaż dzisiejszych procków intela.
      • avatar
       xpaxpl
       2
       Przy ostatniej wymianie sprzętu przeglądajac różnorakie testy pokazujące ile fpsów w jakiej grze na jakim sprzecie stwierdziłem że różnica między topowym procem intela a najgorszym procem amd nie jest warta tej różnicy w cenie i lepiej brać conajwyżej średni proc a zaoszczędzona w ten sposób kase dołożyć na grafikę tzn jak się kupuje pod kętem gier kompa...
       • avatar
        Konto usunięte
        -1
        Też mi trochę szkoda AMD, no ale po prostu nie mają co konkretnego i opłacalnego zaoferować jeśli chodzi o CPU średniej i wyższej wydajności. Jak przeszedłem z AM3 na 1366 to był ogromny skok wydajnościowy a cena za procek taka sama, tylko mobo dwa razy droższe :D
        • avatar
         Konto usunięte
         -1
         Jeśli tylko news okaże się prawdą jestem na tak. Architektura Bulldozer od samego początku była porażką i niewiele pomagało dokładanie wyciętych z oszczędności układów w procesorze. Raczej ciężko będzie zrobić coś bardziej nieudanego skoro FX gonił Phenoma II i dogonić nie mógł(a przynajmniej jeśli chodzi o np. takie coś jak perf./wat i cena/perf..
         • avatar
          Konto usunięte
          -3
          To ja pozwolę sobie zarzucić od inżyniera z AMD:

          "Well, who is to say the same die we use for an APU has to have GCN cores at all...?"
          • avatar
           eryk1310
           -3
           co za denne komentarze.. omg :)
           • avatar
            piwo1
            -4
            Nie żartujcie sobie takimi newsami.fm3 i ddr4 to będzie mieć carrizo który wyjdzie na początku 2015 roku. Dziwne gdyby nastepca fxa byl na tej samej platformie co apu.
            • avatar
             Viperus
             -7
             Ciekawe czemu nie chcą przejść na bez pinowe procki takie jakie ma intel
             • avatar
              Konto usunięte
              0
              Siemka no i cóż do tej pory nie ma płyt DDR4 dla AMD wielka ściema i tyle ;]