• benchmark.pl
 • Bitcoin
 • AMD wyda karty graficzne do koparek kryptowalut - gracze powinni się cieszyć?
Karty graficzne

AMD wyda karty graficzne do koparek kryptowalut - gracze powinni się cieszyć?

przeczytasz w 1 min.

Jesteśmy po premierze pierwszych kart graficznych Radeon RX 6000, jednak sprzęt jest wykupywany przez kopaczy kryptowalut. Jak rozwiązać ten problem? Wygląda na to, że AMD pójdzie w ślady Nvidii i przygotuje specjalne modele do koparek kryptowalut.

AMD przygotowuje karty graficzne do koparek kryptowalut?

Pierwsze informacje o kartach graficznych do koparek pojawiły się już w październiku ubiegłego roku. W jądrze systemu Linux dodano identyfikatory sprzętowe dla nowej wersji układu graficznego Navi 10 (0x731E). Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie to, że nowy chip został pozbawiony obsługi funkcji VCN (Video Core Next), więc w praktyce nie pozwala na wyświetlanie obrazu.

AMD Navi 12 - obsługa nowej karty graficznej

Niedawno pojawiły się tutaj kolejne poszlaki. Serwis Phoronix zauważył, że w nowych sterownikach graficznych dla systemu Linux dodano wsparcie dla specjalnej wersji układu graficznego Navi 12 (też bez obsługi funkcji VCN).

Skąd pomysł na odświeżanie chipów z poprzedniej generacji Navi 1X (Radeon RX 5000), skoro na rynku pojawiają się konstrukcje z nowej Navi 2X (Radeon RX 6000)? Wiele wskazuje na to, że AMD przygotowuje specjalne wersje kart graficznych do koparek kryptowalut (niedawno podobne konstrukcje zapowiedziała Nvidia).

Co przygotowuje AMD? Według informacji ujawnionych przez użytkownika Komachi, nowe karty mogą nosić oznaczenia Radeon RX 5700 XTB, Radeon RX 5700 B i Radeon RX 5500 XTB - byłyby to odpowiedniki zwykłych modeli Radeon RX 5700 XT, Radeon RX 5700 i Radeon RX 5500 XT, ale przeznaczone do obsługi operacji w technologii Blockchain (stąd dopisek B).

AMD Radeon RX 5700 i RX 5700 XT
Karty graficzne Radeon RX 5700 i RX 5700 XT - wersje do koparek zostaną pozbawione wyjść wideo

Wydanie specjalnych chipów mogłoby pomóc ustabilizować sytuację na rynku kart graficznych – kopacze woleliby kupić bardziej opłacalne modele z generacji RX 5000, dzięki czemu dla graczy zostałoby więcej nowszych Radeonów RX 6000… a przynajmniej tak to wygląda w teorii, bo w praktyce kopacze pewnie wykupywaliby też nowsze konstrukcje. A może konieczne byłoby tutaj wprowadzenie ograniczeń, jak w przypadku nowych kart Nvidii? Co o tym myślicie?

Źródło: VideoCardz, Phoronix, Freedesktop, Tom's Hardware, Komachi

Zobacz więcej o kryptowalutach:

Komentarze

30
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  KENJI512
  15
  Nie powinni, bo górnicy i tak wykupią najpierw te, które lepiej się amortyzują, czyli te, która potem łatwiej sprzedać - czyli karty dla graczy (bo takiej do kopania już nikt nie kupi po roku czy dwóch)... A karty do kopania zużyte na śmietnik potem...

  Tym sposobem mniej kart używanych dla graczy na rynku, wyższe ceny, producenci nadal wygrywają...

  ---

  Tym bardziej co to za beznadziejna gadka, że to pomoże? One też są produkowane z rdzeniu krzemowych i pamięci GDDR, po prostu mniej materiału na "pełnowartościowe" karty, jeszcze mniej ich będzie przez to... Chyba, że z odpadów będą je robić, ze słabych rdzeni itd... ale wtedy zapraszam do punktu pierwszego mojej wypowiedzi...
  • avatar
   Ahura
   14
   Phi, te materiały, czas i środki które zostaną przeznaczone na produkcję tych kart, zostaną odjęte z produkcji kart dla graczy, wyjdzie tak naprawdę na to samo. Zwyczajnie przełoży się to na ilość produkowanych kart gammingowych.
   • avatar
    Janisz
    6
    Jak ma to pomóc nasycić rynek GPU? Cieszyć się z czego?? Że moce produkcyjne, których i tak jest już za mało są marnowane na produkowanie sprzętu do bezsensownego marnowania gigantycznych ilości energii?? Gdzie są ci ekoterroryśći?! Dlaczego nie walczą z tą głupotą? Bo to nie przyniesie im żadnej kasy za szantaż! "Zielona" mafia ma w d.. taką ekologię, na której nie da się wyłudzić kasy...
    • avatar
     Ciekawski_
     4
     Kopacze i tak wolą kupić standardowe GPU bo mogą je później odsprzedać. Bez skutecznej blokady kopania na GPU dla graczy nic się nie zmieni.
     Powinny być 2 serie. Dla graczy z wszelkimi możliwymi zabezpieczeniami przeciw kopaniu i dedykowane wersje dla górników. Wtedy miało by to sens.
     • avatar
      fujiyama
      2
      Navi 2x od "kopacza" wcale nie będzie wyżyłowany.
      6800 XT ma taką samą wydajność (59Mh/s) przy obniżonym taktowaniu i napięciu praktycznie o 50% (1100MHz), a prądu mniej zużywa (155W zamiast 240W).
      • avatar
       bbkr_pl
       2
       Karty do koparek od dawna byly dostepne u niszowych producentow i mozna bylo je dostac na przyklad na Taobao. Tylko ze nikt sie w to nie ladowal, bo potem te karty byly niesprzedawalne. Dokladnie to samo bedzie z dedykowanymi konstrukcjami od AMD - pies z kulawa noga tego nie kupi o ile cena nie bedzie na tyle zachecajaca, ze faktycznie zrekompensuje brak pozniejszej amortyzacji.

       Gdyby zrobili wymienne GPU w takich kartach to bylaby juz inna gadka. Jakby karta mogla obsluzyc 2-3 generacje chipow to bylby hit.
       • avatar
        brettsinclairdannywilde
        2
        Żeby takie dedykowane karty do kopania były w ogóle atrakcyjne dla kopaczy ich cena musiałaby być kilka razy niższa, w przeciwnym razie takie karty nie będą w ogóle atrakcyjną propozycją i lepiej kupić zwyczajną 'gamingową', a potem jeszcze ją odsprzedać jak jej wydajność już nie będzie opłacalna przy kopaniu.
        • avatar
         deseczka
         2
         Jeżeli nie będą miały większej wydajności w kopaniu od zwykłych, to nic to nie da.
         • avatar
          Konto usunięte
          1
          kolejne bezsensy. zepsuta grafika do koparki. ech. ja wolę aby grafika odnotowywała swoje zużycie, tak samo jak HDD w Smart, choćby na przykładzie TBW. jak kopacz nie żyłuje grafy na koparce co często ma miejsce w celu podniesienia efektywności energetycznej, to jest OK.

          a tak na serio, na rynku brakuje akceleratorów do koparek, więc kopacze biorą to co mogą, i to jest prawdziwy problem. jak ktoś myśli że koparki przestaną się opłacać, to BŁĄD. wymyślą kolejne krypto waluty i tyle.
          • avatar
           piccardo
           -2
           Koło kwietnia wszystko będzie już po ptakach więc "troszkę" za późno, a bzdurne rozwiązania programowe mogą sobie wraz z nvidia wsadzić, każdy Kopacz wgra i tak custom...
           • avatar
            jowaj42181
            -3
            Zacząłem dopiero półtora miesiąca wcześniej i dostałem 2 czek na sumę 2200 $ ... to najlepszy wybór, jakiego dokonałem od dłuższego czasu! „Bardzo wam wdzięczny za danie mi tej niezwykłej szansy na czerpanie korzyści z domu. Te dodatkowe pieniądze zmieniły mnie z wielu punktów widzenia, błogosławcie wasze serce!”.......

            Netprofit10.com
            • avatar
             Blejd
             0
             Te dedykowane karty dla kopaczy to też na papierze będą ? :)
             • avatar
              BeZeduryBenchmarka
              0
              Najgorsze jest to ze teraz jak znow banka peknie to wysyp tego smiecia elektronicznego bedzie tak duzy ze masakra, jak sie nigdy tym nie przejmowalem tak teraz patrze na to z przerazeniem.
              • avatar
               KMN123
               0
               To jest tylko gwarancja, że kopacze dostaną pewną pulę nowych kart tańszych od wersji komercyjnych. Gdy tych zabraknie, to będą kupować wersje dla graczy. Dla zwykłych użytkowników to zła wiadomość. Podaż kart GPU spadnie o te, które będą dedykowane dla górników. Ten sam chipset, a więc podział na produkty spowoduje mniejszą podaż bez gwarancji spadku popytu ze strony kryptowalutowców.
               • avatar
                jowaj42181
                0
                Google płaci 92 dolary za każdą godzinę, a mój ostatni czek wyniósł 8400 dolarów, pracując w sieci przez 10 godzin tygodniowo. Mój młodszy towarzysz z rodzeństwa osiągał w ostatnich miesiącach średnio 18 tysięcy i pracuje około 24 godzin tygodniowo. Nie mogę zaakceptować, jakie to było proste, kiedy próbowałem. To jest właśnie to, co robię !!!!!


                .....>>>>>> Netprofit10.com
                • avatar
                 KMN123
                 0
                 Ciekawe komu zlecą produkcję nowych chipsetów... Wszyscy są obłożeni zamówieniami, no może z wyjątkiem Intela, który technologię 14nm opanował do bólu...
                 • avatar
                  jowaj42181
                  0
                  Google płaci 92 dolary za każdą godzinę, a mój ostatni czek wyniósł 8400 dolarów, pracując w sieci przez 10 godzin tygodniowo. Mój młodszy towarzysz z rodzeństwa osiągał w ostatnich miesiącach średnio 18 tysięcy i pracuje około 24 godzin tygodniowo. Nie mogę zaakceptować, jakie to było proste, kiedy próbowałem. To jest właśnie to, co robię !!!!!


                  .....>>>>>> Netprofit10.com
                  • avatar
                   Goldengecko
                   0
                   Wszystko zależy jak dobrze będzie się koszt karty zwracał
                   ale na pewno znajdzie zastosowanie w koparkach na 100 czy 200 kart bo kto kupuję taką koparkę nie będzie się później bawił w odsprzedawanie po 1 karcie
                   • avatar
                    Marucins
                    0
                    Co za sonda?
                    Żadnego ograniczania. Kupujesz produkt z kagańcem. A jeśli chce sobie dorobić na boku i pokryć cześć chorej kwoty jaką musiałem zapłacić za GPU?

                    Co do samej karty. Poroniony i fatalny pomysł jak te od "zielonych". Co później zrobi się z tą kartą. Tylko na smietnik. Nie odsprzedaż bo po co komu G. warta, mało wydajna karta? Dlatego górnicy wolą jeszcze swoje zarobić. I prędzej sięgną po normalne GPU niż pseudo koparkę. To nie BTC to postronne pierdoły, które można wydobywać przez "gejmingiwe" karty.
                    • avatar
                     DrzewusPoland
                     0
                     W ślady Nvidii??? Nvidia wyprodukowała i wypiściła wszystkie karty skierowane do górników. A tylko model Rtx 3060 dla graczy
                     • avatar
                      Andrettoni
                      0
                      Moim zdaniem powinni produkować więcej kart graficznych. Halfing bitcoina jest co 4 lata i co 4 lata mamy hossę. Bańka pęknie i znowu będziemy mieli mniejszy popyt. Jednak widząc co mamy w sklepach nasuwa mi się przypuszczenie, że deficyt jest celowy. Po prostu czyścimy im magazyny z niesprzedanych badziewi. Ludzie, kto kupował GTX1050Ti? Najwięcej ludzi na Steamie używa GTX 1060. Maja szansę sprzedać to co nie schodziło i to za wygórowaną cenę. W tym roku mamy gorzej, bo Halfing zbiegł się z olbrzymim dodrukiem pieniędzy. Jednak nic nie uzasadnia absurdalnie wysokich cen starego sprzętu. Bo lepszy wykupili i musisz kupić śmiecia?