Karty graficzne

Wyciekła specyfikacja karty graficznej AMD Polaris 10

przeczytasz w 1 min.

Nowy model teoretycznie uplasuje się pomiędzy Radeonem R9 380X a R9 390, lecz w praktyce jego wydajność może być wyższa.

AMD Radeon karta graficzna

AMD niechętnie ujawnia informacje o nowych kartach graficznych z generacji Polaris, ale część z nich i tak przedostaje się do sieci – najnowszym przykładem jest tutaj częściowa specyfikacja modelu Polaris 10.

Redaktorzy z serwisu Phoronix zauważyli, że najnowsza wersja sterowników graficznych dla systemu Linux zmieniła oznaczenia kodowe (Device ID) danych konstrukcji – tak oto Baffin został przemianowany na Polaris 11, natomiast Ellesmere stał się modelem Polaris 10. Sterowniki ujawniły także informacje o podsystemie pamięci - Polaris 11 dysponuje pamięcią GDDR5 128-bit, a Polaris 10 w pamięcią GDDR5 256-bit.

Zaraz później okazało się, że w bazie SiSoft już znajduje się urządzenie o oznaczeniu Device ID 67DF – przypisanemu właśnie karcie Polaris 10. Konstrukcja ta została wyposażona w układ graficzny z 2304 procesorami strumieniowymi (zgrupowanymi w 36 bloków CU) oraz 8 GB pamięci GDDR5 256-bit, natomiast taktowania przetestowanego egzemplarza to 800 MHz dla rdzenia i 6000 MHz dla pamięci wideo.

AMD Polaris 10 - specyfikacja karty graficznej

Ujawniona karta to najprawdopodobniej próbka inżynieryjna nowego Radeona. Nie wiadomo jednak czy zastosowany rdzeń to pełna konstrukcja czy „przycięta” oraz czy zastosowane pamięci to zwykłe moduły GDDR5 czy wydajniejsze GDDR5X. Wpisy w sterownikach sugerują również istnienie wydajniejszej konstrukcji, która mogłaby bazować na rdzeniu z 40 blokami CU (2560 procesorów strumieniowych).

ModelRadeon R9 380XRadeon "Polaris 10"*Radeon R9 390
ArchitekturaGCN 1.2GCN 1.3GCN 1.1
Układ graficznyAntigua XTPolaris 10Grenada PRO
Procesory strumieniowe204823042560
Jednsotki teksturujące128?160
Jednostki rasteryzujące32?64
Taktowanie rdzenia960 MHz800 MHz1000 MHz
Pamięć wideo4 GB GDDR5 256-bit8 GB GDDR5 256-bit8 GB GDDR5 512-bit
Taktowanie pamięci5700 MHz6000 MHz6000 MHz
Zasilanie2x 6-pin?6+8-pin
TDP190 W?275 W
Cena229 dolarów?319 dolarów
*specyfikacja nieoficjalna

Teoretycznie wydajność karty plasowałaby się pomiędzy obecnymi modelami Radeon R9 380X a Radeon R9 390. Warto jednak pamiętać, że bazuje ona na nowej architekturze, która ma zaoferować znaczny przyrost wydajność – może więc się okazać, że przy teoretycznie gorszej specyfikacji jej wydajność będzie lepsza od Radeona R9 390. Na taki scenariusz poniekąd wskazywałaby demonstracja potencjału akceleratora w grze Hitman z konferencji GDC 2016.

Źródło: Phoronix, SiSoft, VideoCardz

Komentarze

39
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  piwo1
  2
  no od tego sa wlasnie fury i fury x by luke zapelnic. te karty nie zbliza sie do fury. mniejsza ilosc jednostek strumieniowych moze wynikac z tego ze to kastart, a z drugiej strony te moga byc duzo mocniejsze o czym tez sie wspomina wiec nowe jednostki cieniujace starym nie sa wydajnosciowo rowne. 8gb pamiec ewidentnie ta karte jednak pozycjonuje w segmencie kart za cene 1200-2000zl.
  • avatar
   TomPo75
   2
   Nie ma co porównywać kiedy mówimy o zupełnie nowych architekturach. Pożyjemy zobaczymy. Cieszy nadzieja że będzie ostra walka i ceny poprzedniej generacji 9xx oraz 3xx pójdą w dół :) A kto wie, może i na nową się szarpnę jak będzie warto.
   • avatar
    CESARZ987655
    0
    Ja się pytam,gdzie się podziewa ten cały HBM.
    • avatar
     Konto usunięte
     0
     Karta może mieć wydajność nawet większą od r9 390x, poprawiona architektura + większa częstotliwość rdzenia dzięki 14nm finfet
     • avatar
      qverious
      -1
      Wygląda na to że Polaris będzie walczył poborem energii i ceną bo przy niższej liczbie Procesorów strumieniowych i niższym Taktowaniu rdzenia są małe szanse na wydajność większą od R9 390.
      Ciekawe też jak będzie wyglądała cała oferta AMD na koniec tego roku bo Polaris 10 miał być najmocniejszą kartą w nowej architekturze a jeśli ma walczyć ceną to szykuje się gigantyczna luka cenowa między Radeonem 490X a Radeonem Pro Duo.
      • avatar
       sambaverde
       -1
       AMD wypuści R9 380X+1/2 w nowej architekturze i ogłosi kolejny przełom, który będzie wolniejszy od dotychczasowych rozwiązań...
       ...co mi to przypomina?
       Wiem! Intela i Nvidię :)
       No to AMD zaczęło uczyć się od najlepszych ;)
       • avatar
        Snack3rS7X
        -4
        " może więc się okazać, że przy teoretycznie gorzej specyfikacji jej wydajność będzie lepsza od Radeona R9 390" Wow, cóż za osiągnięcie! MOŻE okazać się lepsza! Cóż za postęp! A dlaczego nie może mieć takiej samej specyfikacji, a co dopiero mówić o lepszej i po prostu OKAZAĆ SIĘ LEPSZA?!
        • avatar
         Baldur
         -5
         Skasowano moje sposty gdzie czarno na bilalym widac "sponsoring"
         BRAWO ! I za prawde dostaje - pewnie PiS :) zaraz zabronia wszystko :)
         • avatar
          ALEKS_D_RAVEN
          -6
          Ta karta będzie w cholerę wielka, a podczas Capsaicin pokazali ja w obudowie Mini ITX. Jak niby 8 giga ramu( pewnie po 4 na każdą stronę karty) ma się zmieścić na karcie, która będzie musiała mieć nie więcej niż 20 cm długości?? Wiadomo ,że sekcja zasilania będzie mniejsza i sam chip będzie mniejszy od Hawaii XT ale to chyba wciąż za mało.
          • avatar
           Baldur
           -6
           Dalczego kasuje sie posty ktore mowia prawde o BENCHMARKU!!?!
           • avatar
            Konto usunięte
            -18
            Nazwa kojarzy mi sie z tania woda z biedry. Pascal ich zmasakruje, o ile w ogole ten Polaris pokona Maxwella.
            • avatar
             WEXEL
             0
             Przedostatnie zdanie : ", że przy teoretycznie gorzej specyfikacji " poprawcie na "gorszej".
             • avatar
              ALEKS_D_RAVEN
              0
              Nawet jeśli to by miały być pamięci GDDR5x to to powinno być 8 Giga na szynie 512 bit albo nawet 1024bit jeśli przyjąć rozkład kości w r9 390x. Wg JEDEC GDDR5x ma mieć 2 razy szerszą szynę pamięci.

              No chyba że tak mała ilość shraderów(które mogą mieć niezłego kopa) wystarczy taka szyna.
              • avatar
               Snack3rS7X
               0
               Może lepiej powinni powiedzieć, że nie chodzi im wcale o większą moc obliczeniową tylko większą energooszczędność i mniejszy hałas w następcy?