Karty graficzne

AMD planuje Radeona RX 550 na nowym rdzeniu Polaris 12?

Paweł Maziarz | Redaktor serwisu benchmark.pl
25 komentarzy Dyskutuj z nami

AMD ma w planach trzeci układ graficzny z generacji Polaris? Coraz więcej źródeł potwierdza plany wydania takiego rdzenia.

W ubiegłym roku AMD wypuściło na rynek dwa układy graficzne z generacji Polaris – wydajniejszy model Polaris 10 m.in. dla kart Radeon RX 480 i RX 470 oraz słabszy Polaris 11 m.in. dla karty Radeon RX 460. Wygląda na to, że to jeszcze nie koniec generacji i producent planuje wydać co najmniej jeden nowy układ. Mowa o rdzeniu Polaris 12.

Co prawda pierwsze informacje o nowym rdzeniu pojawiły się pod koniec ubiegłego roku, ale tym razem dotarliśmy do dokładniejszej specyfikacji. Polaris 12 został wyposażony w 10 bloków obliczeniowych CU, które łącznie dają 640 procesorów strumieniowych - zgodnie z naszymi wcześniejszymi przewidywaniami, model ten byłby najsłabszym przedstawicielem generacji Polaris (Polaris 11 dysponuje 1024 SP, a Polaris 10 już 2304 SP).

Gdzie znajdzie zastosowanie nowy układ graficzny? Można podejrzewać, że będzie to Radeon RX 550 z 4 GB pamięci VRAM. Oprócz tego producent podobno planuje wydać modele Radeon RX 580, RX 570 i RX 560, które zostaną wyposażone w odświeżone rdzenie Polaris 20 i Polaris 21 w udoskonalonym procesie technologicznym.

Źródło: VideoCardz, CompuBench

Komentarze

25
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  "Radeon RX 580, RX 570 i RX 560, które zostaną wyposażone w odświeżone rdzenie Polaris 20 i Polaris 21 w udoskonalonym procesie technologicznym."

  Kogoś to dziwi? To standardowa praktyka szczególnie przy tak świeżej 14nm litografii która doczeka się jeszcze nie jednego refresh-u.
  Mam tylko nadzieję że refresh 14nm FF w wykonaniu GlobalFoundries będzie nosił uczciwą nazwę, a nie jak w przypadku nVidii i TSMC gdzie "nowa", "kolejna" litografia dumnie nosi nazwę "12nm" a okazała się... poprawioną, 3-cią wersją 16nn. FuckingLogic.
  7
 • avatar
  PITUCH1
  a teraz konkurencja komu ? :P hahaha
  1
 • avatar
  Po1nter
  W sumie to jaki jest sens kupowania czegoś takiego? To już nie lepiej siedzieć na integrze? albo jakimś APU?
  1
 • avatar
  speedy9
  Tak się zastanawiam po co w karcie o wydajności poniżej RX460 4GB VRAM? Żeby w reklamach marketów można było krzyczeć "grafika 4 giga!"?
  -2
 • avatar
  kitamo
  Dlaczego przy niemal każdym artykule o AMD wszystko jest pod znakiem zapytania ?
  Same przecieki i plotki i zero faktow.
  -3
 • avatar
  kitamo
  Dlaczego przy niemal każdym artykule o AMD wszystko jest pod znakiem zapytania ?
  Same przecieki i plotki i zero faktow.
  -5
 • avatar
  darioz
  Komu komu odgrzane kotlety bo idę do domu!!!
  -12