Procesory

Ile rdzeni zaoferują nowe procesory AMD? Dla niektórych będzie to zaskoczeniem

przeczytasz w 2 min.

Czekacie na nowe procesory AMD? Kolejna generacja modeli Ryzen wprowadzi sporo zmian, ale nie powinniśmy oczekiwać większej liczby rdzeni – w sieci pojawiły się nowe informacje na temat nadchodzących jednostek.

Mowa o procesorach AMD o nazwie kodowej Raphael, które najprawdopodobniej pojawią się jako modele Ryzen 6000 lub 7000. Producent póki co nie potwierdza planów wydania nowych jednostek, ale w sieci już pojawiają się przecieki ze specyfikacją konstrukcji.

AMD - plany wydawnicze procesorów Zen 4
Firma AMD do tej pory tylko potwierdziła prace nad architekturą Zen 4, ale nie ujawniła jakie procesory będą z niej korzystać

AMD Raphael – specyfikacja nowych procesorów Ryzen

Patrick Schur z Twittera ujawnił, że nowa generacja procesorów będzie bazować mikroarchitekturze Zen 4 – maksymalnie zaoferują one 16 rdzeni, czyli tyle samo co w obecnych modelach Ryzen 5000 „Vermeer”. Wygląda więc na to, że nie doczekamy się konstrukcji wyposażonych w 24 rdzenie (jak podejrzewały niektóre źródła).

Liczbę rdzeni potwierdził też inny profil - ExecutableFix. Podobno mamy tutaj mieć do czynienia z konstrukcjami wyposażonymi w zintegrowany układ graficzny. Nie będą to jednak typowe układy APU jak np. modele Ryzen 4000G „Renoir” (czyli słabsze jednostki z monolitycznym jądrem).

Procesory AMD Raphael zostaną wykonane w 5-nanometrowej litografii i mają cechować się współczynnikiem TDP do 170 W. Z wcześniejszych przecieków wiemy, że układy mają współpracować z pamięciami DDR5 RAM, a do ich obsługi konieczne będą nowe płyty główne z gniazdem AM5.

Nowe procesory AMD Ryzen – nie możemy się doczekać premiery

Jeżeli śledzicie nasze newsy, ujawnione informacje nie powinny być dla Was zaskoczeniem – to w zasadzie potwierdzenie wcześniejszych przecieków z serwisu Gamers Nexus.

Nie oznacza to jednak, że procesory AMD Raphael nie są godne zainteresowania. Jednostki wprowadzą sporo zmian, które na pewno przełożą się na poprawę wydajności i efektywności energetycznej. Nie wiemy jak Wy, ale my już nie możemy się doczekać premiery.

Źródło: Twitter @ ExecutableFix, Twitter @ Patrick Schur, Gamers Nexus

Komentarze

36
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  KENJI512
  10
  1. Jakby tak Intel wyszedł z 20 rdzeniami, to spokojnie AMD dałoby w Rafaello 24 rdzenie.
  2. Jej, jaka to dobra decyzja była 5950X kupić, wystarczy na lata, pewnie nadal jako topka.
  • avatar
   Dudi4Fr
   8
   Nie ma co się dziwić AMD, mam 5950X i starczy mi to na bardzo długo a jak ktoś potrzebuje więcej rdzeni to pracy itd to dodatkowe 2-4 rdzenie im nie pomoże. Dla takich potrzeb istnieje własnie Threadripper.
   • avatar
    KMN123
    6
    AMD robi to co dawniej Intel. Czeka. Intel goni, przygotowuje wielkim kosztem Adlera, a AMD wypuści coś, co będzie 2x tańsze i co najmniej tak samo wydajne.
    • avatar
     Ciekawski_
     2
     Jestem przekonany, że technicznie będzie się dało dołożyć jeden CCD i stworzyć Ryzena ZEN4 24C/48T. Ale to tylko opcja na wypadek gdyby Intel wypuścił coś naprawdę wydajnego.
     • avatar
      kitamo
      0
      Bo zamiast wincyj rdzeniów bardziej przyda sie iGPU. 16 to i tak sporo.
      • avatar
       awesome1337
       -1
       Imo dużo ważniejsze jest to że mamy zintegrowane gpu w każdym procku niż pakowanie 20 czy 24 rdzeni w mainstreamie gdzie już 16 jest mocno zbędne i mówię to siedząc na 5950x
       • avatar
        Roman1892
        -1
        No w końcu....bo co więcej rdzeni i tak programy tego nie wykorzystają , 16 rdzeni to wystarczające na te czasy , intel może co najwyżej ogrzać dom a nie oferować to co AMD zaprezentowało 4 lata temu np. wydajność zegar w zegar i efektowność energetyczna ,dzięki fabryce TSMC mamy krzem i coraz to najlepsze produkty , AMD jakoś słucha klientów - ostatnio było afera że porty USB na płytach X570 nie funkcjonowały , AMD wytłumaczył że to był błąd konstrukcyjny .
        • avatar
         bIeblebleble
         -2
         Intel wraca z zaświatów więc AMD będzie teraz cisnąć rdzenie.
         • avatar
          dgrabarek
          -4
          PlayStation 5 ma 8 gry powstają na 8 więc intel zrobił w nowej generacji 8. Czy coś się zmieni ? zmieni za dwa lata kiedy uwolnią technologię w nowej konsoli zrobią 16 kasa musi się zgadzać. Konkurencja pomiędzy intelem a AMD jest podobna do tej pomiędzy Coca colą a Pepsi
          • avatar
           danieloslaw1
           -4
           Intel z tymi 8 plus śmiesznymi 8 rdzeniami nie ma szans z AMD. AMD zrobi 12-16rdzeni 5ghz i pozamiatane
           • avatar
            racedriver
            -7
            kolejne 'puste' rdzenie o wydajności 8generacji intela
            • avatar
             DariosBiedak
             -9
             Wincyhj rdzieniuff, wincyj odgrzewanych kotletów od AMD!
             Następna generacja intela jestbiiznwndrodE i będzie to potezny noakaut!
             • avatar
              cochinek
              -22
              Coś czuje że jak w końcu wyjdą nowe Intele i nowe AMD to ponownie czerwone łzy polecą po policzkach fanów AMD. AMD zdaje sie wracać do filozofii "winyj rdzeniuf", do tego 170W? Z punktu widzenia gracza nie jest mi potrzebne ani jedno ani drugie :)
              • avatar
               ASDFR
               0
               Zen 4 dla platform serwerowych zaoferuje 128/256 i 96/192.