Serwery

AMD: za rok serwerowe 20 rdzeni i dwie nowe podstawki

przeczytasz w 2 min.

Według planów AMD dotyczących serwerowych procesorów z serii Opteron, już w 2013 roku czeka nas premiera 20-rdzeniowych modeli, które wykonane będą w 28-nanometrowym procesie technologicznym. Oprócz tego, za rok pojawią się również dwie nowe, serwerowe podstawki.

Jeszcze w tym roku w ofercie AMD mają pojawić się serwerowe procesory Opteron, które bazować będą na architekturze Bulldozer. Będą to odpowiednio 6- lub 8-rdzeniowe modele o nazwie kodowej Valencia oraz 12- lub 16-rdzeniowe modele o nazwie kodowej Interlagos. Warto zaznaczyć, że nowe układy kompatybilne będą z obecnymi podstawkami C32 oraz G34.

Jakiś czas temu pisaliśmy również o nowej generacji serwerowych Opteronów, które pojawią się w przyszłym roku i wykonane będą już w nowym 32-nanometrowym procesie technologicznym. Wykorzystywać będą one rozszerzoną architekturę Bulldozer. Najwydajniejsze modele o nazwie kodowej Terramar oferować będą nawet 20 rdzeni i kompatybilne będą z nową podstawką G2012 oraz nową platformą Porto.

Dodatkowo warto wspomnieć, iż na jednej płycie głównej możliwe będzie zamontowanie do czterech takich procesorów, co daje łącznie aż 80 rdzeni. Nie jest to jednak rekord, bowiem jakiś czas temu Intel zapowiedział nawet 10-rdzeniowe / 20-wątkowe układy Westmere-EX, które można będzie łączyć nawet po osiem na jednej płycie głównej.
 

slajd przedstawiający plany AMD odnośnie serwerowych procesorów Opteron


Również za rok pojawią się nowe Opterony z serii 4000 Sepang, które podobnie jak wcześniej opisywane modele Terramar będą wykonane w 32 nm, ale oferować będą już maksymalnie 10 rdzeni. Specjalnie dal nich AMD wprowadzi platformę Luxembourg, a wraz z nią podstawkę C2012. Na jednej płycie głównej możliwe będzie zamontowanie jednego lub dwóch układów. Obie generacje przyszłych układów wyposażone zostaną w 4-kanałowy kontroler pamięci oraz obsługiwać będą trzecią wersję magistrali PCI-Express.
 

slajd przedstawiający plany AMD odnośnie serwerowych procesorów Opteron


Za dwa lata AMD planuje wydać kolejną generację Opteronów, które bazować będą na architekturze Bulldozer nowej generacji i wykonane będą w procesie 28 nm. Trzeba przyznać, że przejście z 32- na 28-nanometrowy proces technologiczny jest dosyć ciekawym posunięciem ze strony giganta z Sunnyvale. Według najnowszych informacji odnośnie planów firmy Intel, konkurent planuje na początku 2013 roku wydanie serwerowych procesorów Xeon Ivy Bridge, które wykonane zostaną w 22 nm. 28-nanometrowe Opterony oferować będą praktycznie to samo co wcześniejsze, 32-nanometrowe modele i kompatybilne będą z wcześniej wydanymi podstawkami.
 

Więcej o serwerowych procesorach AMD:

źródło: ComputerBase.de

Komentarze

26
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  0
  A ostatnio widziałem podobny wykres z "performance" i tak krzywa była zupełnie inna - mocno skośna. Ktoś tu ściemnia. Pewnie Intel ;-)
  • avatar
   Konto usunięte
   0
   Malo informacji jest podanych tylko wiadomo ze beda miec 20 rdzeni i beda wynonane w 28 nm.
   • avatar
    Konto usunięte
    0
    http://www.youtube.com/watch?v=WwFtitFskYI
    ;-))
    • avatar
     Konto usunięte
     0
     Pamiętacie zapowiedzi nVidii i jej jeżozwierza?
     • avatar
      Konto usunięte
      0
      do redakcji

      dalej czekam na autoryzacje chipsetu!!!
      • avatar
       Konto usunięte
       0
       to będzie potęga 80 rdzeni ho ho ho
       • avatar
        Konto usunięte
        0
        C2012... czyzby nawiazanie do Intel'owskiej podstawki? :D
        • avatar
         Konto usunięte
         0
         AMD nic tylko zapowiada i zapowiada. Trochę to już męczące. Przydałoby się wreszcie coś na rynek wypuścić.
         • avatar
          suntzu
          0
          W artykule mały błąd. Płyty główne AMD można spinać przez HT i w ten sposób też jest 8 procesorów. Łącznie zatem mamy 8x20=160 rdzeni... pełnych, a nie wątkowców.


          Co przy Windowsie i jego kernelu powoduje spadek wydajności. Rozwiązanie bez sensu o ile nie ma się w rękawie autorskiego jądra opartego go Linuxa/BSD....

          Już przy 24 rdzeniach widać przewagę linuksa o jakieś 30-40% względem windowsa.
          • avatar
           Konto usunięte
           0
           rdzenie to nie wszystko.. niech się postarają zminimalizować pobór mocy..
           • avatar
            Konto usunięte
            0
            Co tam niech od razu zrobia 1000 rdzeni i bedzie z głowy na 20 lat ;p
            • avatar
             DyndaS
             0
             Tak brawo amd nie ma to jak naje*ac kupę rdzeni bez sensu...