Gry komputerowe

Rewolucja na rynku kart graficznych? AMD zapowiada FSR 3 – na to czekają gracze!

przeczytasz w 2 min.

AMD pracuje nie tylko nad nowymi kartami graficznymi, ale także nad nowymi funkcjami poprawiającymi jakość grania. Jedną z najciekawszych nowości ma być funkcja FSR 3.

Jesteśmy po zapowiedzi kart graficznych Radeon RX 7900, które mają szansę podbić serca graczy. Producent zapowiedział tutaj także ciekawe rozwiązanie, które może zrewolucjonizować świat gier komputerowych.

AMD zapowiada FidelityFX Super Resolution 3 – szykuje się spory wzrost płynności

Chodzi o funkcję FidelityFX Super Resolution, która odpowiada za skalowanie obrazu i poprawę płynności animacji w grach. Zaczęło się od zwykłego (i niezbyt doskonałego) FidelityFX Super Resolution, ale kilka miesięcy temu zaprezentowano nową, ulepszoną wersję - FidelityFX Super Resolution 2. Standard został nieźle przyjęty przez branżę, bo gier korzystających z techniki AMD jest coraz więcej (niedawno dołączył do nich m.in. Cyberpunk 2077).

Wiemy, że producent nie ma zamiaru na tym poprzestawać i pracuje nad trzecią wersją tej technologii – w 2023 roku ma zadebiutować FidelityFX Super Resolution 3.

AMD FSR 3

Szczegóły technologii jeszcze nie są znane, ale producent zapowiedział, że FSR 3 zapewni nawet 2-krotnie więcej FPS-ów względem FSR 2. Kluczowym rozwiązaniem ma być tutaj technika Fluid Motion Frames… o której póki co nie wiemy zbyt wiele.

Poniżej możecie zobaczyć pierwszą prezentację FSR 3 (fragment z prezentacją zaczyna się od 30:20):

AMD FSR 3 także dla starszych kart graficznych

Zapowiedź technologii FSR 3 była dosyć enigmatyczna, ale więcej szczegółów o nadchodzącej technice ujawnił Frank Azor w wywiadzie dla serwisu PC World.

Dowiedzieliśmy się, że producent pracuje nad ową technologią od dłuższego czasu i docelowo ma ona być obsługiwana także przez starsze karty graficzne niż Radeony RX 7000 (RDNA 3).

[AMD FSR 3] nie jest reakcją, ani szybką odpowiedzią [na DLSS 3] to coś nowego, nad czym pracowaliśmy już od jakiegoś czasu. Dlaczego trzeba będzie na to poczekać dłużej, niż pierwotnie oczekiwałeś? Kluczową kwestią przy technologii FSR jest założenie, że FSR i FSR 2 do tej pory działało nie tylko na kartach RDNA i RDNA 2, ale też na innych generacjach kart graficznych AMD. Działały one także na kartach graficznych konkurencji. Jest to trudniejsze, niż, gdybyśmy po prostu przyjęli, że funkcja działa tylko na RDNA 3. Naprawdę chcemy pracować nad czymś więcej niż tylko RDNA 3.

Wygląda więc na to, że nowa wersja technologii FidelityFX Super Resolution zachowa swoje najważniejsze atuty - będzie to otwarty standard, który będzie wspierany także przez starsze karty graficzne. To spora różnica, bo konkurencyjna funkcja DLSS 3 działa tylko na kartach graficznych GeForce z najnowszej generacji RTX 4000. Jak będzie w praktyce? Dowiemy się w przyszłym roku.

Źródło: AMD, PC World

Komentarze

17
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  ARTMAX
  6
  Ciekawie by było gdyby efekt był podobny do DLSS3, które to wymaga najnowszych tensorów...
  • avatar
   Marek1981
   3
   Technologia fajna i nie. Dla bardzo starych kart to ok ale przy nowych powinno działać to płynnie bez takich pogarszaczy
   • avatar
    Virtus
    2
    Ja tam nie czekam. Czekam natomiast na karty na tyle wydajne, że nie będą potrzebować takich wynalazków.
    • avatar
     fujiyama
     1
     AMD ma taką technologię, pokazywali ją z 5 lat temu do znalezienia na Youtube.
     Jedyna różnica do DLSS3 to fakt, że uzupełniali obraz między klatkami filmu, czyli wiedzieli jaki będzie kolejny obraz.
     • avatar
      hoodedman
      1
      mój Steam Deck: heavy breathing...
      • avatar
       piterk2006
       0
       Przecież to zostało zapowiedziane tydzień temu na konferencji 3 listopada. Cóż to za odgrzewanie kotletów?
       Technologia nie konkuruje z DLSS bo jest programowa, a nie sprzętowa. Karty AMD obsługują sprzętowo FSR 2, pozostałe karty (np. nvidia) obsługują tylko FSR 1. Ewentualnie na kartach AMD jest po prostu większy skok wydajności.
       • avatar
        pawluto
        0
        Czyli kupuje drogą kartę graficzną i wcale to nie jest jednoznaczne że będzie ona działać płynnie w FHD ale dopiero jak zainstaluje FSR2 czy FSR3...paranoja !
        To niedługo zaczną do karty graficznej dokładać akcelerator jak kiedyś 3DFX...
        • avatar
         driver2
         -4
         to gówno powinno się nazywać amd superblur FX 3.0
         • avatar
          Blejd
          -8
          Już FSR2 wygląda jak kupa to co mówić FSR3 to będzie pokaz slajdów :D
          • avatar
           Witalis
           0
           W czasie gdy brakuje prądu a Microsoft oficjalnie pyta się czy zgodzicie się na obniżenie jakości obrazu na rzecz oszczędzania energii te technologie staną się koniecznością a nie tylko opcją :-(