Technika wojskowa

Powstanie stała baza wojsk amerykańskich w Polsce. Gdzie i co to zmienia?

przeczytasz w 2 min.

Stacjonowanie amerykańskich wojsk w Polsce ma aktualnie charakter rotacyjny, ale ta sytuacja już się zmienia. Do stałej bazy wojskowej trwa przerzucanie sprzętu. Gdzie Amerykanie się zadomowią i dlaczego?

Polska, jako państwo członkowskie NATO może spodziewać się obecności wojsk sprzymierzonych na swoim terytorium. Stała amerykańska baza wojskowa to jednak ogromna zmiana w sposobie dotychczasowej współpracy w ramach sojuszu północnoatlantyckiego. Gdzie powstaje i w jakim celu?

Gdzie powstanie stała amerykańska baza wojskowa w Polsce?

O zmianie statusu wojsk amerykańskich w Polsce poinformował portal Polska The Times, powołując się na dwa źródła rządowe. Według nich amerykańska baza wojskowa zostanie zlokalizowana w wielkopolskim Powidzu, położonym na wschód od Poznania.

PowidzPowidz i pobliskie lotnisko. Kolorem czerwonym oznaczony został teren Bazy Wojskowej Wojska Polskiego

jednostka wojskowa w PowidzuPowiększenie widoku Bazy Wojskowej w Powidzu

Tworzenie bazy wojskowej poważnie zmieni status wojsk amerykańskich w Polsce. Nie będą one przebywać u nas tylko przy okazji ćwiczeń NATO lub interesujących USA pobliskich konfliktów zbrojnych. Razem ze swoim uzbrojeniem zostaną u nas na miesiące, a nawet lata. Baza wojskowa w Powidzu, wyposażona w amerykański sprzęt, stanie się też bardziej znacząca dla rozlokowania sił sojuszu północnoatlantyckiego w Europie. Dlatego oficjalnego potwierdzenia stałej obecności Amerykanów na terytorium Polski należy spodziewać się w dniach 29 - 30 czerwca 2022 roku, podczas szczytu NATO w Madrycie.

W jakim celu powstaje amerykańska baza wojskowa w Polsce?

Trwająca od trzech miesięcy wojna na Ukrainie i agresywne zachowanie Federacji Rosyjskiej wobec NATO, przydały Polsce znaczenia strategicznego. Amerykanie, którzy stanowią najpoważniejszą siłę sojuszu, są w stanie szybko przerzucić żołnierzy w dowolny rejon świata. Jeśli jednak trafiają oni w miejsce, w którym nie czeka na nich wyposażenie, to ich przydatność bojowa drastycznie spada.

Żeby stanowić poważną siłę militarną, wojsko potrzebuje myśliwców, wyrzutni rakiet, wozów opancerzonych i amunicji do tego wszystkiego. Musi też być to sprzęt, który żołnierze znają i umieją sprawnie obsługiwać. Taki stan rzeczy zapewnia tylko istniejąca baza wojskowa, która działa zgodnie z tymi samymi procedurami, jak te w Stanach. Właśnie dlatego tworzenie amerykańskiej bazy wojskowej w Powidzu rozpoczęło się od transportu uzbrojenia.

Czy amerykańska baza wojskowa w Polsce to dobry pomysł?

Rosjanie nie przegapią pojawienia się nowej bazy wojskowej na wschodzie NATO. Jej utworzenie nie jest jednak zachowaniem bardziej agresywnym, niż poszerzenie sojuszu o nowe państwa. W rachunku zysków i strat stała obecność amerykańskiego wojska to dla Polski dostępność nowoczesnego uzbrojenia, którego nie mamy we własnych magazynach. Oczywiście, w przypadku agresji zbrojnej taka baza wojskowa będzie celem i szkoda, że została zlokalizowana tak bardzo na zachodzie kraju. Mimo to, lepszej gwarancji bezpieczeństwa nie mogliśmy obecnie dostać.

Warto też zdobyć się na większy optymizm. Wojny kiedyś się kończą, a amerykańska baza wojskowa na polskiej prowincji to bardzo dobry inwestor zagraniczny. Wystarczy zajrzeć do sąsiadów na zachodzie. Baza lotnicza w niemieckim Ramstein istnieje nieprzerwanie od 1958 roku. Jest dużo większa, niż ta tworzona w Polsce, ale dla społeczności lokalnej jest dochodowym przedsiębiorstwem.

Źródła: Polska The Times, Google Earth

Komentarze

33
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  trollhunter
  6
  Ruskie kacapy też widzę komentują :D USA to jedyna obecnie siła mogąca skutecznie walczyć z ruskimi, a kacapy niech jadą do Chersonia zobaczyć co oznacza jak kraj próbuje się bronić sam przed ruskimi małpami.
  • avatar
   oxygen3
   4
   Najlepiej jakby była na północnym wschodzie przy rosyjskiej enklawie uzbrojona w głowice jądrowe :D
   • avatar
    awesome1337
    3
    i słusznie, polska jest zbyt słabym krajem i ekonomicznie i militarnie żeby sama stawiać sie Rosji
    im bardziej zacieśnia się sojusz z krajami które są nam wstanie w tym pomoc tym lepiej, nikt chyba nie chce powtórki z '39 roku gdzie Francja i uk zostawili nas z gaciami poniżej kolan
    • avatar
     PerfectDAY
     1
     Ukraina świetnie pokazuje jak dużą rolę odgrywa nowoczesna broń a taką mogą nam zapewnić amerykanie. Jeśli kiedyś wybuchłaby wojna wolałbym mieć w rękach coś lepszego aniżeli jakiegoś kałacha z lat 70-tych. Chociaż teraz to mamy chyba beryle, więc nie jest już tak tragicznie.
     • avatar
      stalkerpl
      1
      Polacy to chyba najgłupszy naród na świecie który marzy o USA, filmy chyba swoje robią, nie zdają sobie sprawy jakim interesom służy taka baza, Niemcy chetnie juz dawno pozbyli się amerykanów ze swojego terenu ale wracając do tematu
      czy ktoś gdzieś słyszał aby w umowach polsko-amerykańskich był zapis ze usa gwarantuje nam nienaruszalność granic lub udzieli pomocy militarnej, nie ma czegoś takiego a to co słyszy się w tv o przyjaźni polsko-amerykańskiej to są wiadomości dla tępego ludu który nie ma pojęcia jak wyglądają naprawdę relacje z naszym najważniejszym panem i władcą , były minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski w chwili słabości dosadnie je określił
      • avatar
       .NiemenCrystal.
       1
       Czy wiecie, że szkło kryształowe wykorzystywane jest też w znanej biżuterii firmy Swarovski? Założyciel firmy i twórca legendy marki, Daniel Swarovski, sam produkował szkło kryształowe do swojej biżuterii, a jego autorska receptura jest tajna do dziś. Macie okazję ozdobić swój dom/mieszkanie i wydobyć z niego jeszcze więcej piękna dzięki misom i wazonom ze szkła kryształowego! Podrzucam wam link do takich mis i wazonów, serdecznie polecam
       niemencrystal,com/kategoria-produktu/misy-i-wazony/ (Zamieńcie przecinek na kropkę)
       • avatar
        Dragonik
        0
        Ile będziemy dopłacać do tego interesu?
        • avatar
         Konto usunięte
         -3
         Kolejny teren zostanie oddany za darmo, kolejni obcy żołnierze będą opłacani z naszych podatków. A w razie W spakują się i wrócą do siebie albo na zachód. Jedna baza nikogo nie obroni, potrzebne będą posiłki z zachodu, więc nic to nie zmienia. Co do inwestycji - na pewno nie zarobi na tym lokalna społeczność tylko duże firmy zbrojeniowe i państwówki wygrywające ustawione przetargi.
         Heniek z małej firmy nawet taboretu im nie sprzeda. Zakładając, że będą w ogóle coś kupować zamiast sprowadzać wszystko z USA przez pobliskie lotnisko.
         Do tego nie wpływa to na wzmocnienie polskich wojsk, bo wszystko jest na ICH terenie i nasi nie mają dostępu do sprzętu. Nie wiedzą jak go używać i nie wolno im nawet podejść do konsol sterujących. Jak tak ma wyglądać ta współpraca to ja dziękuję, już lepsze byłoby chyba to Wojsko Europejskie czy jak oni chcą to teraz nazwać.
         • avatar
          Teodor
          -8
          Będzie służyć do obrony granic niemieckich. Z jednej strony dobrze, z drugiej, może być bardzo źle.
          • avatar
           pawluto
           -16
           Niepodległy kraj ze stałą bazą obcych wojsk...Ależ my nisko upadliśmy !!!
           • avatar
            skrzypek281
            -16
            Tam gdzie bazy wojskowe USA tam zawsze wojna. Pawluto dobrze pisze, nisko upadliśmy... Ci którzy w ankiecie chcą bazy to zapewne dzieci do 30 roku, starsi raczej wiedzą co się świeci. Oby wojny u nas nie było, tego wszystkim życzę.
            • avatar
             Konto usunięte
             0
             Baza wojskowa w Ramstein istnieje bo ojcowie boomersów przerznęli wojnę i podpisali bez kondycyjną kapitulację XD A my kiedy przegraliśmy wojnę z USA?