Bezpieczeństwo

Android nie usuwa wszystkich danych po przywracaniu ustawień fabrycznych

przeczytasz w 1 min.

Kolejny raz ciemne chmury zbiorą się nad systemem z logo zielonego robota?

Android przywracanie ustawień fabrycznych

Kolejny raz ciemne chmury zbiorą się nad systemem Google Android? Z badań przeprowadzonych przez naukowców Uniwersytetu Cambridge wynika, iż mamy tutaj do czynienia z dość poważnym błędem, o jakim mówić należy przy omawianiu funkcji przywracania ustawień fabrycznych.

Testy przeprowadzone zostały na 21 smartfonach. Nie podano dokładnych modeli, ale pochodzić miały one od 5 różnych producentów i pracować pod kontrolą systemu Google Android w kilku wersjach - od 2.3.x Gingerbread do 4.3 Jelly Bean. Wnioski wyciągnięte po przywracaniu ustawień fabrycznych nie okazały się szczególnie pozytywne.

Okazało się bowiem, że w żadnym testowanym smartfonie dane nie zostały trwale usunięte, przynajmniej w całości. Część z nich udało się zawsze odzyskać, a dodatkowo były to treści bardzo różne - zdjęcia, filmy, wiadomości SMS i e-mail, a nawet informacje z portali Facebook czy WhatsApp. Co więcej, udawało się uzyskać dostęp do tych danych nawet jeśli urządzenie zostało zabezpieczone szyfrowaniem całego dysku.

Przeprowadzający badanie twierdzą, że nie powinno przejść to bez echa, ponieważ z powyższym problemem spotkać może się nawet 500 milionów użytkowników smartfonów.

Źródło: gsmarena, techtimes

Komentarze

30
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Buuren
  2
  Ja właśnie musiałem przywrócić telefon do ustawień fabrycznych, a potrzebuję sms'a który był w pamięci telefonu, jakieś rady?
  • avatar
   Konto usunięte
   2
   Ja mam 7 letniego W902 mi działa tak samo jak przy zakupie.
   • avatar
    mlynarki
    2
    Nokia 6310i i wszystko jasne. Aktualizacje? wirusy? zapisane hasła itp.? wytrzymałość baterii? hm.... zawsze się zastanawiam po co mi telefon, i nie to żebym nie chciał mieć wszystkiego w jednym ale... Jest jak piszecie wszyscy, coś zamula, coś nie działa, coś trzeba aktualizować itp. Oczywiście też nie chcę wrócić do czasów telefonów na kabel /notabene dalej są i trzymają się nieźle/ ale jak widać to najlepszy telefon to najstarszy telefon. I przede wszystkim ma dzwonić - bynajmniej jak dla mnie.
    • avatar
     Franz
     1
     Wniosek jest prosty z tego testu - nie sprzedawaj nigdy swojego smartfona, jeżeli miałeś na nim ważne dane (szczególnie firmowe).
     • avatar
      R2rr0
      1
      Gdyby Android miał w swoim czasie solidnego konkurenta raczej nie dominowałby teraz na rynku.
      • avatar
       Raider0001
       1
       Hmm przywracanie ustawień fabrycznych coś mi to mówi - aaa to znaczy że android przywraca ustawienia, nie zajmuje się jak by to określić całkowitym i kompletnym wymazywaniem danych bo przecież to by trwało wieki...
       • avatar
        k3m0t
        0
        żenada. Android jest fajny bo ma wszystkiego dużo, ale jego działanie ile by nie miał rdzeni/ramów po czasie i tak telefon zacznie mulić.
        • avatar
         Hedrox
         -1
         Kolejny punkt dla Windows Phone, a wkrótce Mobile.
         • avatar
          tomx1989
          -1
          Android nie usuwa wszystkich plików po to żeby mulił, trzeba kupić nowy model smarkfona, wiadomo. Ostatnio moja xperia L już tak zamulała że ciężko było co cokolwiek robić, przewrócenie do ustawień fabrycznych i wyczyszczenie pamięci nic nie pomogło, chyba pora wgrać cyanogenmoda.
          • avatar
           Konto usunięte
           -2
           Google, sprzedające za gruba kasę prywatne dane swoich użytkowników agencji NSA ma dbać o prywatność?

           Ludzie czas pozbyć się złudzeń.
           Takie same złudzenia tyczyły się poczty Gmail, do czasu gdy Snowden ujawnił faktury Google-NSA i Google publicznie przyznało się do całkowitej inwigilacji prywatnej poczty użytkowników.

           • avatar
            Gungosa
            0
            Niechaj to załatają bo jest to dosyc istotne
            • avatar
             kitamo
             0
             normalnie problem pierwszego swiata.

             To samo jest w przypadku apple czy microsoftu.
             Wpierw byly wybuchajace baterie, teraz odzyskiwanie danych bo szpiegowanie statystycznych kowalskich jest na topie.
             Oczywiscie wszystko wyolbrzymione na tyle by dalo sie z tego zrobic sensacje.