Smartfony

Apple nie chce produkować iPhone’ów z USB-C. Co to oznacza?

przeczytasz w 1 min.

W tym roku firma Apple musiała ugiąć się pod naciskami Unii Europejskiej i wyposażyć nowe modele iPhone’ów w port USB-C, rezygnując tym samym ze złącza Lightning. Tego samego chce rząd Indii, ale firma próbuje walczyć o swój interes.

Apple nie chce iPhone’ów z USB-C

iPhone’y serii 15 to pierwsze smartfony Apple, które wyposażone są w port USB-C. Nowe złącze zastosowano zarówno w standardowych modelach – iPhone 15 i iPhone 15 Plus oraz w serii Pro – iPhone 15 Pro oraz iPhone 15 Pro Max. Przypomnijmy, że nowe złącze w pierwszych dwóch wymienionych urządzeniach obsługuje USB 2. Dwa najdroższe modele obsługują USB 3, co zapewnia szybszy transfer danych.

Indie chcą wprowadzić w życie przepisy podobne do tych, które już niedługo obowiązywać zaczną w krajach należących do Unii Europejskiej. Chodzi o zasadę, zgodnie z którą nowe urządzenia elektroniczne mają być wyposażone w uniwersalny port USB-C. Problem w tym, że w Indiach produkowane są starsze modele iPhone’ów z portem Lightning, które dobrze sprzedają się na lokalnym rynku. Co więcej, produkowane w Indiach starsze modele – iPhone’y serii 12 oraz 13 trafiają zarówno na lokalny rynek, jak i do innych krajów.

Na łamach serwisu Reuters opublikowano doniesienia o tym, że przedstawiciele firmy z Cupertino poprosili indyjski rząd o wykluczenie starszych modeli iPhone'ów z przepisów, które wymagają aby smartfony sprzedawane w kraju wyposażone były właśnie w port USB-C.

28 listopada odbyło się spotkanie zorganizowane przez indyjskie ministerstwo ds. IT. To właśnie wtedy padła wspomniana wyżej prośba. Argumentując swój postulat pracownicy Apple powiedzieli, że jeśli starsze modele nie zostaną zwolnione z obowiązku, który nakładają nowe przepisy, to firma nie osiągnie celów produkcyjnych założonych w ramach programu motywacyjnego PLI (Production Linked Incentive).

Rząd Indii zapowiedział, że nowe przepisy wejdą w życie do czerwca 2025 roku. Co ważne, mówi się, że indyjskie ministerstwo zdecydowało się rozpatrzyć wniosek złożony przez Apple, a decyzja zapadnie w późniejszym terminie.

Źródło: Reuters, MacRumors

Komentarze

18
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Karaimi
  15
  „Apple nie chce produkować iPhone’ów z USB-C. Co to oznacza?”
  To oznacza, że tytuł jest celowo kłamliwy, bo każe wierzyć, że chodzi o bieżącą generację i dalej.
  Brawo Panie Świątek - żeś mnie Pan nabrał.
  • avatar
   antytalent
   0
   Jest to głupie i żałosne że politycy narzucają producentowi jaki kabel ma stosować do ładowania swoich telefonów. Ja akurat lubię złącze w starszych iphonach, wielu ludzi lubi. I argument że pojedziesz do znajomych i tam naładujesz telefon bo oni też mają usbc jest argumentem z dupy, absurdalnym po prostu.
   • avatar
    antytalent
    -8
    A mi się ten przymus nie podoba. Oczywiście nic z tego nie wynika że mi się nie podoba, ale wk..mnie to wtrącanie się UE do coraz większej liczby spraw.
    • avatar
     sn00p
     -22
     Kto się cieszy z tych złączy USB-C? Z pewnością nie użytkownicy IPhone. Cała ta sytuacja UE to jakiś koszmar.
     • avatar
      ockdemon
      0
      Jakoś w iPadzie im nie przeszkadzało bez nakazów wprowadzić usbc, już nie mówiąc że starsze iphony, maja z jednej strony kabla lighting a z drugiej usbc