Ciekawostki

Apple vs FBI - według Google, Facebooka, Twittera, McAfee, Trumpa i innych

przeczytasz w 3 min.

Jedni trzymają kciuki za Apple, inni zgadzają się z decyzją sądu, a John McAfee twierdzi, że znalazł sensowny kompromis.

iPhone blokada

Walka Apple z FBI to jeden z najgorętszych tematów mijającego tygodnia. Otwarty sprzeciw amerykańskiego giganta wobec sądowego nakazu stworzenia backdoora do smartfona iPhone wywołał falę komentarzy ze strony nie tylko samych użytkowników, ale też największych firm, instytucji czy osobistości. Głos w sprawie zabrali między innymi Google, Facebook i Twitter, ale też John McAfee, Donald Trump i Edward Snowden. Po której stronie się opowiadają?

Facebook

Społecznościowy gigant wydał oficjalne oświadczenie, w którym przyznaje, że służby powinny robić wszystko, co w ich mocy, aby zachować bezpieczeństwo obywateli. Jednocześnie zobowiązał się do „agresywnej walki” przeciwko próbom ograniczania prywatności i bezpieczeństwa użytkowników produktów technologicznych.

„Potępiamy terroryzm i solidaryzujemy się z ofiarami terroru. Nie chcemy w naszych usługach nikogo, kto pochwala, promuje lub planuje ataki terrorystyczne. Doceniamy również trudną, ale konieczną pracę organów ścigania. Pomagamy im, gdy jest taka potrzeba. Sprzeciwiamy się jednak nakazom kierowanym do firm, według których są one zobowiązane do osłabiania bezpieczeństwa swoich systemów”.

Google

Swoje, podobne zresztą do Facebooka, zdanie wyraził również dyrektor generalny firmy Google, Sundar Pichai. Za pośrednictwem Twittera napisał: 

„Zmuszanie firm do umożliwiania włamów może zagrażać prywatności użytkowników. Wiemy, że organy ścigania i wywiad stoją w obliczu ogromnych wyzwań z zakresu ochrony społeczeństwa przed terroryzmem. Tworzymy produkty, które zachowują bezpieczeństwo informacji, ale dajemy też dostęp do danych, gdy występuje taka potrzeba. To jednak coś zupełnie innego niż nakazanie firmie wprowadzenia narzędzi umożliwiających hakowanie urządzeń i kradzież znajdujących się tam danych. To może być niebezpieczny precedens. Mamy nadzieję na otwartą debatę w tej ważnej kwestii”.

Twitter

Dyrektor generalny Twittera, Jack Dorsey, opublikował bardzo krótki wpis. Udostępnił w nim link do listu otwartego Apple oraz przyznał, że w stu procentach popiera Tima Cooka i jego firmę.

McAfee

Twórca oprogramowania antywirusowego, John McAfee, podszedł do tematu w typowy dla siebie sposób. Zaoferował on pomoc FBI w złamaniu zabezpieczeń iPhone'a. - „Z całym szacunkiem dla Tima Cooka i Apple, pracuję z zespołem najlepszych hakerów na planecie. Zjadłbym swojego buta na żywo w telewizji, gdybyśmy nie zdołali zhakować iPhone'a z San Bernardino. To prosty fakt”.

John McAfee zaproponował, że zrobi to za darmo i będzie potrzebował dokładnie trzech tygodni. - „Jeśli przyjmiecie moją propozycję, nie będziecie musieli prosić Apple o umieszczanie backdoora w jego produktach, co byłoby początkiem końca Ameryki”.

WhatsApp

Jan Koum z firmy WhatsApp również udostępnił list Apple, dodając, że „nie mógłby się bardziej zgodzić” z tym, co zostało w nim napisane przez Tima Cooka. „Nie możemy pozwolić, by doszło do tego niebezpiecznego precedensu. Zagrożona jest nasza wolność”. Warto w tym miejscu przypomnieć, że w grudniu ubiegłego roku usługa WhatsApp została zablokowana w Brazylii po tym, jak Koum odmówił zastosowania się do nakazu sądowego.

Microsoft

Nie mogło też zabraknąć głosu Microsoftu. Dyrektor generalny, Satya Nadella, opublikował oświadczenie, w którym czytamy: „firmy technologiczne nie powinny być zmuszane do wprowadzania backdoorów do technologii, których celem jest utrzymanie bezpieczeństwa danych użytkowników. Zobowiązujemy się do zapewnienia wsparcia organom ścigania, ale jednocześnie do dbania o prywatność i bezpieczeństwo swoich klientów”.

Edward Snowden

Snowden napisał na Twitterze, że walka Apple z FBI jest „najważniejszą sprawą w światku technologicznym w ciągu ostatniej dekady”.

Donald Trump

Kandydat na prezydenta Stanów Zjednoczonych, Donald Trump przyznał z kolei, że zgadza się w stu procentach zgadza się z wyrokiem sądu. Stwierdził, że jest to ważne ze względu na bezpieczeństwo obywateli, po czym skrytykował postawę Apple. - „Za kogo oni się uważają? Muszą go [smartfona] odblokować”.

Marco Rubio

Inny z kandydatów, Marco Rubio, również stwierdził, że Apple powinno „dobrowolnie przestrzegać” sądowny nakaz. Jednocześnie przyznał jednak, że jest to skomplikowana sprawa. „Gdybyśmy wymusili na firmach technologicznych tworzenie backdoorów, przestępcy mogliby się o nich dowiedzieć i użyć go przeciwko obywatelom. Dlatego też nie mam na razie magicznego rozwiązania”.

Apple vs FBI – prywatność vs bezpieczeństwo

Największy problem w tej sprawie polega na tym, że nie chodzi tu tylko o odblokowanie jednego smartfona. Sprawa, jak zostało to powiedziane kilkakrotnie, dotyczy tu prywatności danych zapisywanych na elektronicznych urządzeniach, które przecież dziś służą już nie tylko do komunikowania się ze sobą. To bez wątpienia jedna z najważniejszych, ale i najtrudniejszych spraw w światku technologicznym. Czy istnieje jakieś dobre rozwiązanie tej sytuacji?

Źródło: MacWorld, LA Times, Newsweek, Tech Crunch, Business Insider, Ubergizmo, Twitter. Foto: Los Angeles Times

Komentarze

20
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  .Alx.
  22
  Służby bezpieczeństwa i wielkie koncerny ZAWSZE współpracowały.

  Więc darujcie sobie tę szopkę, z której wynika, że istnieje coś takiego jak "DOBRO" zwykłego człowieka.
  • avatar
   kawon
   14
   Sami stworzyli terroryzm i teraz próbują wcisnąć ludziom że z nim walczą!
   • avatar
    Konto usunięte
    12
    Kandydat na prezydenta kraju, który wyciera sobie gębę ideami wonościowymi przy każdej okazji chce nakazać prywatnej firmie, że ma stworzyć lukę w ich urządzeniach służącą do podsłuchiwania ludzi przez fbi. I to tak w biały dzień do kamer o tym mówi. Jeszcze się unosi gniewem..."za kogo oni się uważają?!". Gratuluję idiotom, którzym na niego głosują.
    • avatar
     Snack3rS7X
     6
     Wk...wiają mnie te oświadczenia firm które były uczestnikami programu PRISM agencji NSA są nic nie warte i bezczelne, oni za grosz nie mają poszanowania do danych użytkowników Snowden to już ujawnił i mogą mówić sobie co chcą...
     • avatar
      Skaza
      5


      Wszystko dla naszego bezpieczeństwa...

      Moim zdaniem, tłumaczenie inwigilacji elektronicznej koniecznością zapobiegania i zwalczania terroryzmu, jest conajmniej niepoważne. Jesteśmy szpiegowani od dawna. Co pewien czas pojawiają się informacje o nowych metodach lub systemach służących naruszaniu naszej prywatności, a mimo to ataki nie ustają.

      Może czas zacząć zwalczać terroryzm u jego źródła, bowiem przekonywanie o słuszności zainstalowania backdoora w smartfonach, jakoś mnie nie przekonuje... Tym bardziej, że jak widać, terroryści nadal mają się dobrze. Nadal mają pieniążki na swoją działalność (ciekawe skąd) i nadal emigrują w świat.

      Ale to już nie jest ważne dla naszego bezpieczeństwa, prawda?

      • avatar
       Konto usunięte
       5
       Gra pod publikę wchodzi na kolejny szczebel.

       Służby rządowe i korporacje od dawna jedynie udają że się nie lubią, w istocie ściśle we sobą współpracują.
       Jeden straszy i nagania, drugi udaje szlachetnego który pragnie "chronić" owieczki. Ten wybór to iluzja i maskarada za którą stoi 1 plan.
       • avatar
        XaRaDaS
        2
        Odblokowanie pojedynczej sztuki ok., ale nie tworzenie backdoora, żeby służby mogły sobie dowolnie latać po wszystkich telefonach.
        • avatar
         bo2bik
         1
         ....... i Google, Facebook, Apple i Bóg jeden wie co robię, gdzie jestem i z kim się spotykam. Niech nie wciskają kitu że z jednego telefonu nie mogą odzyskać danych.
         • avatar
          decrypterie
          0
          1.Tak po krótko to dlaczaego się nie skontaktują z kims kto robi jb? oni znają backdoor.
          2.Jeśli jest taki problem to poco jeszcze to nagłaśniać i namawiać właśnie terorystów do KUPUJ IPHONE JEST BEZPIECZNIE.
          Dla mnie to reklama dla apple jako że im sprzedaż spadła ostatnio dosyć.
          (użytkownik iphone)