Karty graficzne

ATI testuje PhysX na swoich GPU

przeczytasz w 0 min.

Koncern ATI intensywnie pracuje nad uruchomieniem na swoich procesorach graficznych systemu symulacji fizyki, PhysX. Ten ostatni to dzieło firmy AGEIA, niewielkiej firmy, która dostarczała specjalne chipy do przetwarzania fizyki (PPU – Physics Processing Unit) wraz z odpowiednim, wspierającym je oprogramowaniem. Hardware nie zawojował jednak rynku, z jego sprzedaż nie była jednak odpowiednio duża, co przyczyniło się do tego, że AGEIA została w końcu wykupiona przez NVIDIÊ. Ta zainteresowała się jednak przede wszystkim programową częścią PhysX, rezygnując z dalszego rozwoju PPU i próbując jego funkcjonalność przenieść na GPU. W chwili obecnej koncern pracuje nad uruchomieniem PhysX na swoich procesorach graficznych – podobno wszystkie karty GeForce począwszy od serii 8 są do tego zdolne.

ATI, która nie posiada własnego software do symulacji fizyki nie chce pozostać w tyle i również dać swoim użytkownikom możliwość wykorzystania PhysX. Firma dysponuje nawet pewnym atutem – w przeciwieństwie do NVIDII, oprócz PhysX będzie mogła wspierać również konkurencyjny system fizyczny Havok (wykupiony przez Intela). ATI już testuje PhysX na swoich chipach graficznych, a gotowe rozwiązanie powinno być gotowe w ciągu kilku miesięcy. Ten system symulacji fizyki ma działać na procesorach R600 i nowszych.


Wygląda więc na to, że fizyka w grach w niedalekiej przyszłości liczona będzie już nie przez procesory główne, czy przez specjalizowane PPU, lecz po przez coraz bardziej wszechstronne procesory graficzne. Zapowiada się ciekawa walka.

Komentarze

0
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.

    Nie dodano jeszcze komentarzy. Bądź pierwszy!

Witaj!

Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

Połącz konto już teraz.

Zaloguj przez 1Login