Karty graficzne

ATI testuje PhysX na swoich GPU

przeczytasz w 0 min.

Koncern ATI intensywnie pracuje nad uruchomieniem na swoich procesorach graficznych systemu symulacji fizyki, PhysX. Ten ostatni to dzieło firmy AGEIA, niewielkiej firmy, która dostarczała specjalne chipy do przetwarzania fizyki (PPU – Physics Processing Unit) wraz z odpowiednim, wspierającym je oprogramowaniem. Hardware nie zawojował jednak rynku, z jego sprzedaż nie była jednak odpowiednio duża, co przyczyniło się do tego, że AGEIA została w końcu wykupiona przez NVIDIÊ. Ta zainteresowała się jednak przede wszystkim programową częścią PhysX, rezygnując z dalszego rozwoju PPU i próbując jego funkcjonalność przenieść na GPU. W chwili obecnej koncern pracuje nad uruchomieniem PhysX na swoich procesorach graficznych – podobno wszystkie karty GeForce począwszy od serii 8 są do tego zdolne.

ATI, która nie posiada własnego software do symulacji fizyki nie chce pozostać w tyle i również dać swoim użytkownikom możliwość wykorzystania PhysX. Firma dysponuje nawet pewnym atutem – w przeciwieństwie do NVIDII, oprócz PhysX będzie mogła wspierać również konkurencyjny system fizyczny Havok (wykupiony przez Intela). ATI już testuje PhysX na swoich chipach graficznych, a gotowe rozwiązanie powinno być gotowe w ciągu kilku miesięcy. Ten system symulacji fizyki ma działać na procesorach R600 i nowszych.

Wygląda więc na to, że fizyka w grach w niedalekiej przyszłości liczona będzie już nie przez procesory główne, czy przez specjalizowane PPU, lecz po przez coraz bardziej wszechstronne procesory graficzne. Zapowiada się ciekawa walka.

Komentarze

0
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.

    Nie dodano jeszcze komentarzy. Bądź pierwszy!