Ciekawostki

Google ogłosi upadłość w Rosji

przeczytasz w 1 min.

Rosyjska spółka zależna Google ogłosiła zamiar złożenia wniosku o upadłość.

Google zmagał się z rosyjskimi władzami już od dłuższego czasu. Wiele problemów wynikało z powodu notorycznego łamania rosyjskich przepisów, kiedy firma nie godziła się na usuwanie treści zabronionych w Rosji i wprowadzenie wymuszanej cenzury.

Teraz spółka musi zmierzyć się z bankructwem. Co to oznacza dla zwykłych Rosjan? Na pewno będzie im trudniej dotrzeć do informacji, które nie podlegają ścisłej kontroli Kremla. Ciężej będzie przekazywać im to, co publikują zachodnie źródła. Rosyjscy internauci nie będą też mogli zarabiać na treściach tworzonych przy użyciu narzędzi Google i podlegających mu platform, np. na YouTube.

Liczne problemy Google w Rosji

Google po oskarżeniach o rozpowszechnianie dezinformacji wstrzymało już znaczną część swojej działalności komercyjnej w Rosji. Roskomnadzor uznał, że m.in. liczne filmy na YouTube podsycają protesty i wymuszał na spółce ich usunięcie.

W związku z roszczeniami Roskomnadzoru, sąd obciążył Google grzywną w wysokości ponad 7,2 mln rubli, a to tylko jedna z licznych kar nałożonych przez Rosję. Obecna sytuacja ma związek z egzekwowaniem ich przez komorników, którzy w maju rozpoczęli postępowanie przeciwko amerykańskiemu gigantowi.

Teraz rzecznik Google poinformował o przejęciu konta bankowego firmy przez rosyjskie władze. W wyniku tych działań, nie można zapłacić pracownikom i dostawcom, a funkcjonowanie biura Google w Rosji stało się niemożliwe. Obecnie spółka zamierza wystąpić do sądu z wnioskiem o uznanie własnej upadłości.
Przy okazji rozpoczęto też kilka postępowań przeciwko Google, gdzie powodami są rosyjskie media.

Rosyjski oddział Google pod koniec 2021 roku zanotował straty w wysokości 26 mld rubli, co jest pierwszą tak dużą stratą od 2009 roku.

Źródła: Interfax, Reuters

 
 
 

Komentarze

17
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  11
  trzeba było od razu się stamtąd wynosić.
  • avatar
   zack24
   8
   W sumie to niecałe 2 mln zł? Ale ostatecznie każda strata to strata.
   • avatar
    studionti
    5
    Kacapy same usuną z rynku kolaborantów, którzy chcieli robić biznes na wojnie i "troszczyli się o komfort i jakość
    życia" tamtejszych pracowników.
    • avatar
     xxx.514
     2
     Powinni zniszczyć cały swój sprzęt łącznie z budynkami. I niech te radzieckie karaluchy żrą gruz.
     • avatar
      NiemenCrystal
      1
      Czy wiecie, że szkło kryształowe wykorzystywane jest też w znanej biżuterii firmy Swarovski? Założyciel firmy i twórca legendy marki, Daniel Swarovski, sam produkował szkło kryształowe do swojej biżuterii, a jego autorska receptura jest tajna do dziś. Macie okazję ozdobić swój dom/mieszkanie i wydobyć z niego jeszcze więcej piękna dzięki misom i wazonom ze szkła kryształowego! Podrzucam wam link do takich mis i wazonów, serdecznie polecam
      niemencrystal,com/kategoria-produktu/misy-i-wazony/ (Zamieńcie przecinek na kropkę)
      • avatar
       Mar3k
       1
       Jak zniknie Google z rosji to kremlowska propaganda w ogóle wystrzeli jak z procy i bez tego jest gargantuiczna!
       • avatar
        nevermind
        -1
        U nich znika google tak samo jak u nas znikł covid. Jak będzie trzeba to wszystko powróci, nie martwcie się xD
        • avatar
         JanuśSzopen
         -4
         Nazywam się Jan Szopen. Jestem światowej sławy ekspertem od rynku kryptowalut!!!! Uczestniczę w licznych inprezach kryprowalutowyxhb od Los Andzeles, Nowy Jork, Tokio, Hong Kong czy Londyn!!!
         W zeszłym roku zarobiłem 25 milionów$ na handlu kryptowalutami i stałem się jednym z najbogatszych ludzi s Polsce!!!!
         Posiadam ogromna wille z 4 basenami!! Mam cztery luksusowe Tesle elektryczne!!!Jednym słowem żyje jak prawdziwy król!!!!
         Spotykam się z sama śmietanka towarzyska z całego świata !! Biznesmenami politykami, celebrytami. Mam znajomości w parlamencie Europejskim gdzie lobbuje przez co mam wpływ na politykę biznesowym w całej Unii!!! Ale to nie wszystko bo mam tez znajomosci w Białym Domu i spotykam się z amerykańskimi kongresmenami i politykami!!!!
         Światowe stacje jak CNN zapraszajom mnie na wywiady gdzie jako ekspert wypowiadam się na temat całego rynku finansowego i przewiduje przyszłość!!!
         W dodatku rucham piękne kobiety z całego świata!! murzynki, Azjatki, latynoskie, Indianki a nawet przeleciałem eskimoske !!!!!
         Wyobraź sobie ze Tybrze możesz fak żyć!!! Jak król!!! Wystarczy ze zainstalujesz aplikacje Crypto com inskorsystasz z mojego linku polecajacego a otrzymasz az 25$ w kryptowalucie Cro na pierwsze zakupy!!! Już po tygodnie te 25$ zamieni się w 250 tysięcy$!!!!
         Dołącz do nas ludzi sukcesu!!! Miej wpływ na światowy biznes i politykę!!! Ruchaj piękne kobiety z całego świata i wiele więcej!!! Koniecznie skorzystaj z tego kodu TERAZ!!!!
         jjey2xxs9c
         • avatar
          MokryN
          -13
          Powinna mieć podarty biustonosz...
          • avatar
           musznik
           0
           komuna... nic dobrego.

           Witaj!

           Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
           Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

           Połącz konto już teraz.

           Zaloguj przez 1Login