Oprogramowanie

Bardziej społeczny profil hakera obejmuje także kobiety

przeczytasz w 0 min.

Autorzy złośliwego oprogramowania są częścią tętniącego życiem i rozwijającego się podziemnego społeczeństwa, które jak można się spodziewać, w 2008 roku będzie dalej rosło w siłę. Przynajmniej tak przewidują badania.

Większość ludzi zaangażowanych w przestępstwa komputerowe jest bezimienna i anonimowa z punktu widzenia organizacji, które są przez nich atakowane. Oczywiście oprócz tych, którzy sabotują firmy od wewnątrz. Tylko nieliczni trafiają na okładki gazet i to jedynie dlatego, że dali się złapać.


Na przykład Amdam Sweaney, dwudziestosiedmiolatek z Tacoma w stanie Waszyngton, który przyznał się we wrześniu, że wykorzystywał do niecnych zamiarów botnet. Albo Azizbek Takhirovich Mamadjanov, dwudziestojednoletni mieszkaniec Florydy, skazany na 2 lata więzienia za działalność phishingową, która doprowadziła do milionów dolarów strat poniesionych przez instytucje finansowe w Midwest. Kolejna osoba to Jason Michale Downey, skazany na rok również za korzystanie z botnetu. Take przykłady można mnożyć.

Jednak to, co zasługuje na uwagę w związku z tymi cyberprzestępcami to nie ich tożsamość, lecz środowisko, z którym są związani. „Hakerzy nie są już samotnikami,” mówi Don Jackson, wysoki pracownik z SecureWorks. „Autorzy złośliwego oprogramowania czują, że biorą udział w tworzeniu społeczności, własnych kręgów. Mają własne społeczne sieci.”


W przeciwieństwie do takich osób, jak na przykład Theodore Kaczynski, znany bardziej jako Unabomber, który w odosobnieniu planował wysadzenie jak największej liczby osób, współcześni cyberprzestępcy otrzymują spore wsparcie dla swoich ataków i przekrętów. Mogą na przykład kupić automatyczne zestawy do ataków albo informacje na temat nieodkrytych jeszcze dziur. Mogą wypożyczać botnety, całe grupy przejętych komputerów, aby rozsyłać spam, kraść prywatne dane i prowadzić innego typu ataki internetowe. Stanowią część podziemnej ekonomii, która, jak zapowiadają analitycy, rozrośnie się w 2008 roku.


W związku z tym, ze biznes oparty o cyberprzestępczość staje się coraz większy, profil cyberprzestępcy ewoluuje razem z nim i obejmuje coraz szersze kręgi wykraczające poza osoby posiadające zdolności informatyczne. Jackson mówi, że większość przestępców internetowych to wciąż mężczyźni, „ale odnotowuje się coraz więcej ataków przeprowadzanych przez kobiety.”

Jednym z wytłumaczeń takiego trendu może być fakt, iż złośliwe hakowanie w imię nacjonalizmu jest tolerowane, albo nawet inspirowane, przynajmniej w niektórych częściach świata.

„Byłem bardzo zdziwiony, gdy widziałem w jaki sposób ludzie ci bronią swoich racji,” twierdzi Jackson. „Spotkałem się z ludźmi, którzy twierdzą, że nie ma w tym nic złego.”


Jackson przywołuje przetłumaczony przez niego artykuł z pewnej małomiasteczkowej rosyjskiej prasy, w którym wychwala się dwóch lokalnych hakerów za danie w kość „tym kapitalistom”. Rosyjski nacjonalizm wydaje się stanowić motywację dla wielu hakerów, którzy stoją za kwietniowymi atakami choćby na Estonię. Również ataki, których źródła można odnaleźć w Chinach, wywoływane są z podobnych pobudek. Jednak najczęściej prawdziwym powodem tego typu działalności, jak łatwo można się domyślić, są pieniądze.

Dave Marcus, jeden z menadżerów w McAfee Aver Labs, powiedział, że przed rokiem 2000 profil hakera był zdecydowanie inny. Przypominał raczej pryszczatego wyrostka siedzącego gdzieś w piwnicy.” Dzisiaj hakerstwem rządzi profesjonalizm, mówi, ponieważ coraz częściej stoją za nim pieniądze.

Mimo że Marcus nie był w stanie stwierdzić jednoznacznie czy szeregi hakerów rzeczywiście zasila coraz więcej kobiet, stwierdził, ponad wszelką wątpliwość, że wszystkie panie pracujące w sektorze bezpieczeństwa są niezwykle utalentowane. „Większość kobiet zajmujących się bezpieczeństwem i złośliwym oprogramowaniem ma z reguły o wiele lepsze umiejętności niż mężczyźni,” dodaje. „Kobiety traktuje się jako elitę tej branży.”

Komentarze

0
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.

    Nie dodano jeszcze komentarzy. Bądź pierwszy!

Witaj!

Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

Połącz konto już teraz.

Zaloguj przez 1Login