Oprogramowanie

Bez zmian w sprawie OS/2

przeczytasz w 0 min.

Jeśli Wasza przygoda z komputerami rozpoczęła się jeszcze w zeszłym stuleciu, to z pewnością kojarzycie, mieliście okazje korzystać z systemu operacyjnego OS/2. Dla niewtajemniczonych słowo wyjaśnienia. OS/2 to system operacyjny, który dawno, dawno temu, jeszcze w latach osiemdziesiątych, stworzył IBM i Microsoft. Na początku lat 90-tych ten drugi zrezygnował ze współpracy i skupił się na własnym projekcie. Na placu boju został tylko IBM.

Jednak z czasem sam IBM zwolnił prace nad rozwojem systemu, a z czasem kompletnie się z niego wycofał. Wówczas do gry wkroczyli pasjonaci i miłośnicy systemu. Twierdzili oni, że skoro gigant nie jest już zainteresowany „OeSem”, to oni z chęcią przejmą ciąg dalszy prac. W efekcie system miał stać się open-source'owy niczym Linuks. Negocjacje w sprawie udostępnienia kodu trwały dość długo jednak dziś już wiadomo, że IBM nie „uwolni” kodu.

Z informacji przekazanych przez IBM wynika, że producent nie jest zainteresowany udostępnieniem źródeł z przyczyn prawnych, różnego rodzaju zależności jakie wiążą go z innymi podmiotami rynkowymi. Zatem kod źródłowy systemu póki co nadal pozostaje w archiwach producenta.

Komentarze

0
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.

    Nie dodano jeszcze komentarzy. Bądź pierwszy!