Oprogramowanie

Bez zmian w sprawie OS/2

przeczytasz w 0 min.

Jeśli Wasza przygoda z komputerami rozpoczęła się jeszcze w zeszłym stuleciu, to z pewnością kojarzycie, mieliście okazje korzystać z systemu operacyjnego OS/2. Dla niewtajemniczonych słowo wyjaśnienia. OS/2 to system operacyjny, który dawno, dawno temu, jeszcze w latach osiemdziesiątych, stworzył IBM i Microsoft. Na początku lat 90-tych ten drugi zrezygnował ze współpracy i skupił się na własnym projekcie. Na placu boju został tylko IBM.

Jednak z czasem sam IBM zwolnił prace nad rozwojem systemu, a z czasem kompletnie się z niego wycofał. Wówczas do gry wkroczyli pasjonaci i miłośnicy systemu. Twierdzili oni, że skoro gigant nie jest już zainteresowany „OeSem”, to oni z chęcią przejmą ciąg dalszy prac. W efekcie system miał stać się open-source'owy niczym Linuks. Negocjacje w sprawie udostępnienia kodu trwały dość długo jednak dziś już wiadomo, że IBM nie „uwolni” kodu.


Z informacji przekazanych przez IBM wynika, że producent nie jest zainteresowany udostępnieniem źródeł z przyczyn prawnych, różnego rodzaju zależności jakie wiążą go z innymi podmiotami rynkowymi. Zatem kod źródłowy systemu póki co nadal pozostaje w archiwach producenta.

Komentarze

0
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.

    Nie dodano jeszcze komentarzy. Bądź pierwszy!

Witaj!

Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

Połącz konto już teraz.

Zaloguj przez 1Login