Bielik V2 to polski chatbot wykorzystujący generatywną sztuczną inteligencję. Jeśli twórcy, czyli grupa entuzjastów AI, go poprawią - może być ciekawą konkurencją dla ChatGPT.
Od premiery ChatGPT pod koniec 2022 roku na rynku pojawiło się wiele alternatywnych, podobnych chatbotów. Swoje rozwiązania ma m.in. Google, Samsung, Microsoft, Meta, a także wiele mniejszych firm. Ostatnio do sieci trafiło również polskie narzędzie tego typu. Bielik V2 to chatbot korzystający z dużego modelu językowego z otwartym źródłem (Mistral-7B). Sprawdzam możliwości Bielika od jakiegoś czasu. Czy warto zainteresować się tym produktem?
Bielik - to polski ChatGPT
Polski model generatywnej sztucznej inteligencji obsługuje 11 miliardów parametrów. Jest w związku z tym jednym z najbardziej zaawansowanych dużych modeli językowych stworzonych w Polsce. Jednorazowo Bielik może zapamiętać 32 tysiące tokenów.
W trakcie treningu największy nacisk położono na obsługę języka polskiego. Z Bielikiem możemy komunikować się również w innych językach. Szkolenie uwzględniało natomiast głównie polskie treści, co pomaga Bielikowi rozumieć wszelkie zawiłości słowne naszego, dość skomplikowanego w końcu, języka. Bielik powinien również poradzić sobie z cechami kulturowymi, typowymi dla Polski i języka polskiego.
Podobnie, jak w przypadku konkurencyjnych chatbotów, Bielik wykrywa mowę nienawiści, czy pytania niezgodne z “zasadami”. Nie otrzymamy od niego odpowiedzi, jeśli algorytm uzna, że pytanie było niestosowne.
Jak w praktyce działa Bielik?
Z prostymi zadaniami Bielik radzi sobie dość dobrze. Im są jednak trudniejsze, tym coraz częściej odpowiedzi są błędne. Wygląda więc na to, że twórcy Bielika muszą jeszcze popracować nad jego zdolnościami. Dość często spotykamy tzw. “halucynacje”, kiedy sztuczna inteligencja brnie w zaparte, szukając potwierdzenia (lub wymyślając je) dla nieprawdziwych informacji. To typowe właściwie dla wszystkich chatbotów.
Bielik V2 jest darmowy, możemy go sprawdzić na stronie bielik.ai. Możliwe jest logowanie przy pomocy LinkedIn, konta Google i na inne sposoby. Następnie zobaczymy okno czatu, gdzie możemy porozmawiać z chatbotem. Niestety, znalazłem tam również inne pole do poprawy narzędzia. Nie widzę nigdzie miejsca do wylogowania się. Pamiętajmy jednak, że Bielik V2 nie jest dziełem wielkiej korporacji, a grupy entuzjastów sztucznej inteligencji.
Chatbot jest dostępny na stronie: bielik.ai
Komentarze
20Po przeanalizowaniu wszystkich scenariuszy, odpowiedź brzmi: nie istnieje możliwość znalezienia cięższej kulki z 100% pewnością w dwóch ważeniach w tym konkretnym przypadku, kiedy mamy 10 kulek, z których jedna jest cięższa.
Dlaczego nie da się rozwiązać tego problemu z 100% pewnością?
Przy pierwszym ważeniu zważymy dwie grupy po 3 kulki, co pozwala ustalić, w której grupie (A, B czy C) znajduje się cięższa kulka:
Jeśli obie grupy ważą tyle samo, cięższa kulka jest w grupie C (4 kulki).
Jeśli jedna z grup jest cięższa, to cięższa kulka znajduje się w tej grupie (3 kulki).
W drugim ważeniu możemy dokonać wyboru tylko między ograniczonymi możliwościami:
Jeśli cięższa kulka jest w grupie 3 kulek, możemy ją znaleźć z 100% pewnością, ważąc dwie z trzech.
Jeśli cięższa kulka jest w grupie 4 kulek (C), nie jesteśmy w stanie z 100% pewnością określić, która z nich jest cięższa w jednym ważeniu. Każdy scenariusz, w którym zważymy kulki z grupy C (np. dwie przeciwko dwóm) daje tylko częściową pewność (50% przy wykryciu cięższej pary).
Wniosek:
Rozwiązanie tej zagadki z 100% pewnością w dwóch ważeniach nie istnieje. Można dojść do pewnych ograniczeń, takich jak zidentyfikowanie, która para jest cięższa (jeśli ważymy dwie przeciwko dwóm), ale nie ma sposobu, aby jednoznacznie wskazać cięższą kulkę spośród wszystkich 10, używając tylko dwóch ważeń, gdy cięższa kulka znajduje się w grupie 4 kulek.
alternatywa jest jedna, bo to alternatywa
nie autorze, sztuczna inteligencja jeszcze nie rozumie, może sprawiać takie wrażenie
Nie bardzo rozumiem dlaczego zasadami jest w cudzysłowie :/. Autorzy zaimplementowali pewnie zestaw reguł, które bot musi przestrzega i nazwali to zasadami, co jest logiczne
Szkoda tylko, że ta SI jak i inna "nie wie", że popełniła błąd. I w tym jest główna wada obecnych SI, że nie powiedzą że się pomyliły, będą halucynować. Niestety ktoś kto nie ma wiedzy w temacie, o który pyta, może uznać odpowiedź za prawdę. Dobrze, że autor o tym wspomniał.
Czyli kolejne, cenzurowane gówno, które z AI ma wspólnego tyle ile ja z byciem milionerem
Teraz lepsze zadanie: udowodnij dlaczego przy 9 kulkach wystarczą 2 ważenia, a przy 10 już minimum 3.
Podpowiedź:
->zawsze numerujemy kulki
->zawsze dzielimy kulki na 3 grupki