Bluetooth 4.0 gotowy, czeka na premierę

przeczytasz w 1 min.

Technologia Bluetooth 4.0 została zapowiedziana już w kwietniu tego roku. Dziś autorzy oficjalnie potwierdzili jej specyfikację oraz zapowiedzieli datę premiery.

 Warto przeczytać:
 

Zdążyliśmy się już przyzwyczaić, że w przypadku tego standardu trudno o rewolucyjne zmiany, ale nawet najmniejsze są na wagę złota. 4.0 to przede wszystkim oszczędność energii - organizacjia Bluetooth Special Interest Group zapowiada mniejszy pobór mocy, bez spadku wydajności. Transmisja danych będzie osiągała prędkość do 24 Mb/s przy powiększonym zasięgu do nawet 100 metrów.

Ponadto autorzy potwierdzili kwietniowe dane o 128-bitowe szyfrowaniu AES i opóźnieniach nie przekraczających 3 milisekund. Od tej edycji Bluetooth ma pracować w trzech różnych trybach - wysokiej prędkości (opartym na standardzie Wi-Fi), oszczędzania energii oraz dobrze nam znanym z poprzednich edycji trybie klasycznym.

Premiera pierwszych urządzeń wyposażonych w Bluetooth 4.0 zapowiadana jest jeszcze na koniec 2010 roku. Na chwilę obecną żaden producent nie zapowiedział jednak urządzeń wyposażonych w ten standard. Po oficjalnej prezentacji Bluetooth SIG ten stan rzeczy zapewne się odmieni.

Źródło: Engadget

Polecamy artykuły:  
Najlepsze gry na latoTOP-10 Karty graficzne - lipipec 2010Test - na czym najlepiej przenosić dane

 

Komentarze

12
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  0
  No no no 24MB/s to już coś (i w dodatku na odległość prawie 100m)
  • avatar
   smali
   0
   Powinno być 24Mb/s
   • avatar
    Konto usunięte
    0
    ~Ojtioo, otórz to, powinni może to nazwać WiFi Lite ;)
    • avatar
     Konto usunięte
     0
     A po co zwieszać zasięg w BT ?? Przecież to jest dla niewielkich urządzeń i na niewielkie odległości... Przynajmniej taka była koncepcja.
     • avatar
      kubbak
      0
      Niech tylko wprowadzą BT 3.0 do urządzeń to już będzie sukces.
      Poco takie uchwalanie nowych standardów jak wszyscy cały czas używają 2.x?
      • avatar
       polischmen
       0
       co do odległości to.. pamiętajcie że to już nie tylko kopiowanie danych między komórkami.. możemy np włączyć se muzyke w telefonie i słuchać przez słuchawki po całym domu chodząc, a telefon miec podpięty do ładowania... widziałem też modemy które prócz Wi-Fi miały BT by kom też sie mogły łączyć z netem...
       • avatar
        Konto usunięte
        0
        ciekawe ilu z was ma BT 3.0 :-]

        tak samo sie tyczy tego nowego HDMI