Foto

Stabilizacja obrazu w obiektywie z przesuwną osią

przeczytasz w 1 min.

Odpowiedni patent obmyślił Canon

Canon TS-E 24 mm obiektyw z przesuwną osią

Stabilizacja obrazu w obiektywach to technologia, która pojawiła się już w latach 90-tych XX wieku. Jednak dopiero w epoce aparatów cyfrowych zapracowała w pełni na swoją renomę. Dziś nie wyobrażamy sobie braku stabilizacji w kompaktowych superzoomach czy  teleobiektywach. Jest także często spotykana w szkłach o tradycyjnym zakresie ogniskowych, choć tutaj trudniej narzekać na jej brak. Czy jednak spodziewalibyście się stabilizacji w dość skomplikowanej konstrukcji jaką jest obiektyw o przesuwnej/uchylnej osi? Canon uzyskał patent, który sugeruje, że w przyszłości takie obiektywy mogą trafić na rynek.

Patent został zgłoszony w Japonii pod koniec 2013 roku, a teraz firma uzyskała odpowiednie papiery i informacja została opublikowana w biuletynach pod numerem 2015-99216. Patent uwzględnia zintegrowanie modułu stabilizacji obrazu z obiektywem o przesuwnej osi, umożliwienie pracy stabilizacji w momencie gdy obiektyw ma przesuniętą oś. Canon zadbał o to by stabilizacja nie zakłócała pracy zarówno układu przesuwania jak i skręcania osi optycznej.  

Nowy obiektyw, pierwszy tego typu na rynku, ma zostać ogłoszony w 2016 roku. Informacje nie są jednak jeszcze oficjalne.

Źródło: canonrumors

Komentarze

4
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  orlean
  0
  Tylko nie rozumiem po co w tilt-shift stabilizacja.
  T-S to produktówka/krajobrazy/archi nie widzę tu potrzeby stabilizacji. W typowych zastosowaniach ani obiekt nam nigdzie nie ucieka i jest czas na postawienie statywu..
  • avatar
   pg123
   0
   No i jak widać producenci, którzy wybrali stabilizację matrycy, znów są górą - nie muszą kombinować.