Ciekawostki

Powstanie CBZC - policja do walki z cyberzagrożeniami

przeczytasz w 1 min.

Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości – w skrócie: CBZC – rzeczywiście powstanie. MSWiA oraz KGP przygotowały odpowiednie rozwiązania, a rząd przyjął nowelizację ustawy o policji.

Powstaje CBZC – Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości

Pod koniec lipca premier zapowiedział powołanie do życia Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości. We wtorek przyjęto projekt nowelizacji ustawy o policji, co oznacza, że CBZC faktycznie powstanie. Będzie to specjalna jednostka policji, której działania będą w stu procentach skupione wokół przeciwdziałania cyberzagrożeniom. 

CBZC będzie jednostką podobną do CBŚP, lecz do jej zadań należeć będą: identyfikacja, zapobieganie i zwalczanie przestępstw cybernetycznych. Będzie działać samodzielnie, ale też pomagać innym jednostkom policji, gdy sprawy będą w jakimś stopniu dotyczyć nowoczesnych technologii informatycznych. 

Najważniejsze zadania CBZC to:

 • walka z pedofilami działającymi w sieci, 
 • walka z kradzieżą tożsamości w sieci, 
 • walka z oszustwami w sieci.

Kto stanie na czele CBZC? Kto będzie tam pracować?

Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości będzie miało siedzibę w Warszawie. Na jego czele stać będzie komendant CBZC podlegający Komendantowi Głównemu Policji. Po rozwinięciu w jednostce pracować będzie około 1800 policjantów. Zarobią około 10 – 15 tysięcy złotych na rękę (plus dodatki). 

Normalnie byśmy o tym nie wspominali, jednak w tym przypadku jest to informacja o tyle istotna, że nie są to szczególnie atrakcyjne warunki dla specjalistów od nowych technologii, na których barkach (jakby nie było) spoczywać ma cyberbezpieczeństwo Polaków. Inna sprawa, że stosunkowo niskie wynagrodzenia w policji to niestety standard w naszym kraju. 

Potrzeba jest już teraz, ale na CBZC jeszcze poczekamy

Zgodnie z aktualnymi planami Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości ma osiągnąć pełną gotowość w 2025 roku. 

Źródło: gov.pl, informacja własna

Komentarze

7
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Dexterr
  11
  Następna instytucja do obsadzenia partyjnymi kolesiami bo przecież dotychczas nikt się tym nie zajmował, no ale są chętni na nowe dyrektorskie stanowiska i trzeba gdzieś ich usadzić.
  • avatar
   brudney
   6
   Ciekawe, który błaszczak, cieszyński bądź sasin wyląduje tam jak szef, zastępca i zastępca zastępcy. Ewentualnie jakiś brat, szwagier lub pociotek.
   • avatar
    Kenjiro
    1
    Już to widzę, jak większość pracowników dostanie 10-15 tys. netto. Tyle to może będą zarabiać "krewni i znajomi królika", a szeregowy pracownik dostanie tyle co w policji, czyli marne grosze w okolicach 5-6 tys. z tym, że brutto.
    • avatar
     gicmo
     1
     Konsultant* doradzający jaki antywir (he,he,he) będzie zainstalowany w kompie szefa tego biura, zgarnie pewnie 20k PLN.
     *Tłusty kot.
     • avatar
      TitoBandito01
      1
      Za 10 tysi złotych netto miesięcznie to oni mogą zatrudnić przebranżowionego Tymka Szydło, a nie specjalistów informatyków. LOL
      • avatar
       sebastianzola
       0
       W późniejszym czasie czekam na raport odnośnie działania takiego biura. Jak wygląda skuteczność, co udało się zrobić... Mam nadzieję, że nie dadzą tam posadki osobą które mają jakąś wiedzę nt komputera.
       • avatar
        Goldengecko
        0
        Ciekawe czy nowa jednostka odniesie jakiś sukces i np. złapią chociaż jednego oszusta z OLX